صنایع دستی آباده

آباده مهد آباد گیوه جهان

آباده مهد آباد گیوه جهان

آباده از شمال به شهرضا از جنوب به خرمبید و از غرب به اقلید و سمیرم و از شرق به ابرکوه محدود است و در ضلع شمالی استان فارس قرار دارد.

آباده

آباده

جاهای دیدنی آباده عبارت‌اند از: تیمچه صرافیان، امامزاده سید محمد شورجستان، منطقه حفاظت‌شده توت سیاه، منطقه شکارممنوع بید بیده، قبور خورشیدی در کوه خواجه، آرامگاه خواجه عکاشه، خرفخانه، عمارت کلاه‌فرنگی، تیمچه مسعودی، تپه های باقرآباد، تپه های قلعه کهنه، کلاه‌فرنگی سورمق، کاروانسرای شورجستان، نخستین سد قوسی، قلعه ایزد خواست، کاروانسرا و پل صفوی و…

آباده

آباده

از صنایع‌دستی‌های آباده می‌توان به منبت‌کاری، گیوه‌دوزی، قالی‌بافی، پارچه‌بافی پنبه‌ای، جاجیم‌بافی، گلیم‌بافی، رودوزی‌های سنتی، چرم‌دوزی، تابلو فرش، کرباس‌بافی اشاره کرد.

صنایع دستی آباده:

گیوه دوزی

گیوه دوزی

گیوه‌دوزی:

گیوه و ملکی دوزی از دیگر صنایع‌دستی صاحب‌نام آباده است که شهرت و اهمیت جهانی دارد و از دیرباز در این دیار فعال بوده است. گیوه نوعی پای‌پوش ویژه مردان است و ازجمله محصولاتی هست که به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران، از قدیم به‌عنوان پای‌پوش تابستانی مورداستفاده بوده است. همه مراحل تولید گیوه دستی است و مواد اولیه آن نخ قالی، نخ ابریشم و ضایعات چرم است. این صنعت ظریف دستی و به‌ظاهر کوچک، چرم‌سازی، بافندگی و تخت‌کشی را شامل می‌شود.

کرباس بافی

کرباس بافی

کرباس‌بافی:

درگذشته‌های نه‌چندان دور کارگاه‌های پارچه‌بافی (كرباس) در اين شهر داير بوده ولي به دليل رونق محصولات کارخانه‌ها نساجي اشباع بازار ها از آن‌ها كه داراي كيفيت بهتر و قيمت كمتر بودند، اين كارگاه ها تعطيل شدند. مواد اوليه مورد مصرف در اين کارگاه‌ها از مزاري پنبه آباده تأمین می‌شده است همچنين سكنه اين شهر در بافت پوشاك پشمي و كركي فعال بوده و امروزه نيز بسياري از خانواده ها اين هنر را حفظ نموده و از حاصل كار خود بهره می‌برند.

منبت کاری

منبت کاری

منبت‌کاری:

آباده، شهرستان هنر منبت و هنرمند منبت‌کار است. هنرمند منبت‌کار بايد براي خلق يك اثر هنري منبت به پنج هنر يعني معرق، ظریف‌کاری، قلم‌زنی بر روي چوب و طراحي و رنگ‌آميزي آشنا باشد. منبت‌کاری نیز مانند خاتم‌کاری از هنرهایی است که در دوران صفویه راه پیشرفت و ترقی را به‌سرعت پیمود و هنرمندان منبت‌کار آثار بسیار زیبایی در این دوره از خود باقی گذاردند ولی در دوره قاجاریه به علت عدم توجهی که به هنر و هنرمندان شد، این هنر نیز در بوته فراموشی ماند و رو به انحطاط نهاد تا این‌که با ظهور سلسله پهلوی خوشبختانه هنر منبت نیز مانند سایر صنایع مستظرفه موردتوجه خاص رضاشاه سرسلسله دودمان پهلوی قرار گرفت.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *