کپوبافی

شوش شهر تاریخی هنر کپو بافی

شوش شهر تاریخی هنر کپو بافی

شهر شوش ميان دو رود كرخه و دز واقع شده است. اين محوطه از اوايل هزاره چهارم پيش از ميلاد تا اوايل دوره اسلامی به صورت يكي از مهمترين شهرهاي تاريخ بشر درآمده است. اين شهر يكی از مراكز مهم منطقه جنوب غربی و جنوب ايران بود كه تا دوران عيلامی شهر شوش به عنوان پايتخت زمستانی هخامنشيان، پيش از احداث تخت جمشيد محسوب ميشد كه بعد از سقوط آنان به تدريج از رونق افتاد و به شهر كوچكی در كنار بارگاه دانيال نبی تبديل شد. شهر شوش با حمله مغول ها رو به ويرانی نهاد.

شوش

شوش

از جاهای دیدنی شوش می توان به منطقه حفاظت شده میشداغ، کاخ آپادانای شوش، مقبره دعبل خراعی، آرامگاه دانیال نبی، قلعه شوش، آپادانا، موزه شوش، کاخ شاوور، چغازنبیل، ایوان کرخه و … اشاره کرد.

سوغات شوش

سوغات شوش

صنایع دستی و سوغات شوش عبارتند از:

سفالگری، کپوبافی، معرق چوبی، معرق گندم، نقاشی روی سفال، نقاشی روی چوب، تذهیب، منبت چوب، سرمه دوزی، روغن حیوانی، عسل، لبنیات، کلوچه، خرما، خرماشکری و کنجد و نان محلی و…

کپوبافی

کپوبافی

کپوبافی:

کپوبافی نزدیک به شش هزار سال است که کشت خرما در ایران و در نزدیکی شوش قدیم، در زمان تمدن ایلامی‌ها رواج داشته است. کشت نخل خرما از آغاز تشکیل سلسله هخامنشی در ایران معمول بوده است و در نقوش گیاهی هخامنشی به وفور دیده می‌شود. این نقش بیشتر بر دیواره پلکان‌ها و در اطراف ابوالهول‌ها و فر ایرانی و پشت صحنه جدال شیر و گاو نشان داده شده که معمولا روی سر آن قسمتی از یک گل دیده می‌شود که نه پر آن بیرون آمده است.

سرمه دوزی

سرمه دوزی

سرمه دوزی:

سرمه دوزی یکی از رودوزی‌های شاخص و فاخر ایرانی است، نخ سرمه به عنوان مواد اولیه اصلی این هنر نخی است که با استفاده از طلا‌ و یا نقره یا مطلا‌ و آلیاژهایی به صورت لوله‌ای صاف و محکم و یا انعطافی و یا به صورت چهار گوش مربعی یا مستطیل تابیده می‌شود. این نوع نخ حالت ارتجاعی دارد و به هر شکل ممکن حالت می‌گیرد. البته امروزه بیشتر به صورت فنر ریز و طویلی است که به‌اندازه لا‌زم بریده شده و سوزن و نخ از داخل آن عبور کرده و بر روی پارچه دوخته می‌شود.

معرق گندم

معرق گندم

معرق گندم:

اين هنر از تلفيق حصيرهای رنگ شده در کنارهم روی زمينه ای از چوب؛ و يا نئوپان زيرکاری شده پديد می آيد.

برای تزئين سطح انواع ميزها، بوفه، پاراوان، درهای چوبی، تکيه گاه صندلی، کمد و يا هر وسيله چوبی ديگر به کار برده می شود؛ و همچنين در نمای ستون داخل منزل و بالای شومينه نیز کاربرد دارد.  هنر محرق حصيری را ميتوان در پشت شيشه هم بصورت تابلو و يا پشت وسايل  شيشه ای مانند ميز شيشه ای و بوفه و … استفاده کرد.

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *