انواع سنگ های قیمتی

انواع سنگ های قیمتی را با هم بشناسیم

انواع سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی یکی از منابع گرانبهای خدادادی است که سالهای سال برای ساخت تکه از آن زمان میبرد و بسیار کمیاب هستند به همین دلیل سنگ های قیمتی نامیده میشوند.

سنگ چشم گربۀ اکتینولیت

سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی

این سنگ یک نوع کمیاب اکتینولیت است که دارای براقی و درخشندگی متغیر می باشد و نیمه شفاف است. این سنگ یک آمفیبول سیلیکات است که بعضی وقت ها به اشتباه «یشم چشم گربه» نامیده می شود.

مالاکیت (مرمر سبز)

سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی

مالاکیت کربنات مس است که طرح رگه دار مشخصی به رنگ سبز دارد. با این که مالاکیت سنگ چندان سختی نیست، پرداخت بسیار خوبی را می توان روی آن انجام داد.

عقیق

سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی

عقیق نوعی کوارتز کلسدونی می باشد که به صورت مجموعۀ فوق العاده متنوعی از رنگ ها و ساختارها در لایه های متحدالمرکز به وجود می آید.

گارنت مالی (کشور مالی)

سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی

گارنت مالی یکی از گارنت های ترکیبی است که مخلوطی از گارنت های گروسولار و آندرادیت می باشد. این سنگ را گارنت مالی می نامند چون برای اولین بار در کشور آفریقایی مالی کشف شده است.

 ژئود عقیق

سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی

عقیق نوعی کوارتز کلسدونی می باشد که به صورت مجموعۀ فوق العاده متنوعی از رنگ ها و ساختارها در لایه های متحدالمرکز به وجود می آید. ژئودها (پوک سنگ ها) سنگ های تو خالی هستند که درون آنها از مواد بلورین پوشیده شده است.

ما-سیت-سیت

ما-سیت-سیت سنگ قیمتی منحصر به فردی است. این سنگ در سال ١٩٦٣ میلادی کشف شد و نام دهکده ای در شمال غربی میانمار روی آن گذاشته شد.

الکساندرایت

الکساندرایت یکی از نادرترین سنگ های قیمتی رنگی است و برای تغییر رنگش از سبز در نور آفتاب به قرمز در زیر نور لامپ مشهور است.

لعل سیاه

سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی

لعل سیاه نوع سیاه سنگ نادر گارنت آندرادیت است. بعضی مواقع آن را تیتانیا آندرادیت می نامند.

گارنت آلماندین

گارنت آلماندین که متداول ترین نوع گارنت است به رنگ قهوه ای تیره یا قرمز مایل به بنفش می باشد. گارنت به دلیل استحکام و تلألؤی بسیار خوبش خیلی پرطرفدار است.

سنگ مولداویت

مولداویت سنگی قیمتی به رنگ سبز تیره تا قهوه ای مایل به سبز است که به گروه تکتیت تعلق دارد. این سنگ از متراکم شدن بخار سنگ های ذوب شده پس از برخورد شهاب سنگ به وجود آمده است.

آمازونیت

آمازونیت یک گونۀ قیمتی سنگ میکروکلین سبز می باشد که یک کانی فلدسپات است. نام این سنگ از رودخانۀ آمازون در برزیل گرفته شده، با این که هیچ رسوبی از این سنگ آنجا یافت نشده است.

سنگ ماه (سنگ قمر یا حجر القمر)

سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی

سنگ ماه سنگی منحصر به فرد است که نور را به صورت پدیده ای خاص و موجدار به نام آدولارسنس (Adularescence) منعکس می کند.

کهربا

کهربا صمغ سفت شده و فسیل شدۀ درخت کاج است و یکی از معدود سنگ های قیمتی می باشد که منشاء آلی (منشاء گیاهی یا جانوری) دارد. بیشتر سنگ های کهربا در منطقۀ بالتیک یافت می شوند، جایی که ٥٠ میلیون سال پیش به وجود آمده اند.

مورگانیت

مورگانیت نوعی بریل به رنگ صورتی است که بعد از کلکسیونر و بانکدار آمریکایی جی. پی. مورگان، نام گذاری شده است. مورگانیت در رنگهای گوناگون از صورتی کمرنگ تا بنفش یافت می شود و به خانوادۀ زمرد تعلق دارد.

آمتیست (یاقوت ارغوانی)

آمتیست با ارزش ترین سنگ در گروه کوارتز می باشد. آمتیست در طیف رنگی بنفش یاسی روشن تا بنفش مایل به قرمز تیره یافت می شود.

اپال خزه ای

سنگ های قیمتی

سنگ های قیمتی

رنگ اپال خزه ای سفید شیری است و درون آن طرح های خزه مانند بی نظیری از هورنبلند سبز (آمفیبول سبز) وجود دارد.

آمترین

آمترین نوعی کوارتز است ورنگ آن مخلوطی از نوارهای زرد و بنفش است. در واقع این رنگ ترکیبی از رنگ سنگ های آمتیست و سیترین می باشد.

 

میستیک کوارتز

میستیک کوارتز محصول یک فرآیند بهبودسازی جدید با تکنولوژی بالا می باشد که در آن لایه ای به کوارتز بی رنگ اضافه می شود.

آمولیت

آمولیت یک سنگ قیمتی نادر است که منشاء آلی (منشاء گیاهی یا جانوری) دارد و در بازار سنگی نسبتاً جدید محسوب می شود. استخراج تجاری این سنگ از سال ١٩٨١ میلادی آغاز شده است.

میستیک توپاز

میستیک توپاز رنگارنگ محصول یک فرآیند بهبودسازی جدید با تکنولوژی بالا می باشد که ثابت و دائمی است.

 

 

 

 

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *