کیف

چگونگی شستن کوله پشتی

آموزش چگونگیشستن کوله پشتی

کوله پشتی کیفی لازم و ضروری برای بچه ها، دانش آموزان و دانشجویان و همینطور مسافران به منظور حمل وسایل مورد نیازشان است. غذا، رطوبت و استفادۀ روزانه از یک کوله پشتی به مرور باعث کثیف و بدبو شدن آن می شود. خوشبختانه، بیشتر کوله پشتی ها طوری درست شده اند که در برابر استهلاک روزانه دوام بیاورند و تمیز کردن آنها زیاد مشکل نباشد. بیشتر کوله پشتی ها را می توان با ماشین لباسشویی و با استفاده از مواد شوینده شست، اما بعضی از آنها با توجه به جنسشان لازم است که با دست شسته شوند. شما می توانید با مقداری مواد شویندۀ ملایم و کمی عرق جبین کیفتان را تمیز نگه دارید و عمرش را طولانی تر کنید.

شستن کوله پشتی با دست

کوله پشتی

کوله پشتی

١- محتویات کوله پشتی خود را درآورید. دقت کنید که وسیله ای را در آن جای نگذارید که هنگام شستن، آب به آن آسیب برساند. کیف را پشت و رو کرده و گوشه های کوله پشتی را که دسترسی به آنها مشکل است و آشغال و خاک در آنها جمع می شودبا استفاده از یک جارو برقی دستی کوچک تمیز کنید. وقتی که کار خالی کردن کوله پشتی خود را به پایان رساندید، زیپ های آن را باز بگذارید.

 • وسایل درون کوله پشتی را در یک کیسۀ پلاستیکی قرار دهید تا بعد از تمیز کردن کیف همۀ آنها را دوباره درون آن بگذارید. به این صورت هیچ چیز مهمی را گم نخواهید کرد.
 • اگر متوجه کثیفی بعضی از وسایلتان شدید، در حین شستن کوله پشتی آنها را تمیز کنید. نباید وسایل کثیف در کیفی تمیز گذاشته شوند.
کیف

کیف

٢-کوله پشتی را برای شستن آماده کنید. با استفاده از دست هایتان گرد و خاک بیرونی کیف را بتکانید. سپس با یک تکه پارچۀ نم دار بیرون کیف را پاک کنید. این کار دانه های درشت گرد و خاک را از سطح کیف پاک می کند و باعث می شود که آب شستشو تا حدی که امکان دارد تمیز بماند.

 • اگر کوله پشتی شما دارای نوعی قاب است، دقت کنید که قبل شستن آن را درآورید.
 • هر جیب و بند جدا شدنی را از بدنۀ اصلی کوله پشتی در آورید و آنها جداگانه تمیز کنید. این کار باعث می- شود که تمام قسمت های کیف کاملاً تمیز شوند.
 • پارچه یا نخ آویزان نزدیک قسمت های زیپ دار را ببرید. این کار باعث می شود که وقتی کیفتان تمیز شد زیپ پاره نشود و یا چیزی به آن گیر نکند.

  ر

  کیف

٣- به برچسب طرز نگه داری کوله پشتی توجه کنید. همیشه از دستورالعمل طرز نگه داری کوله پشتی پیروی کنید (اگر داشته باشد) تا اطمینان حاصل کنید که روش شستن شما به کیف آسیب نمی رساند. این برچسب ها معمولاً درون کیف و در امتداد درز کناری و به احتمال زیاد در محفظۀ زیپ اصلی قرار گرفته اند. معمولاً برچسب های طرز نگه داری کوله پشتی ها دارای توصیه ها و اطلاعاتی در مورد شستن و خشک کردن کیف هستند که به دوام بیشتر کیف کمک می کنند.

 • بعضی از مواد شیمیایی و ذرات پاک کننده می توانند به کوله پشتی آسیب برسانند (برای مثال، مقاومت آن در برابر آب)؛ بنابراین بهترین کار پیروی از دستورالعمل طرز نگه داری کیف است.
 • اگر کیف برچسبی برای طرز نگه داری و شستن ندارد، قسمت کوچکی از پارچۀ کیف را با مادۀ شویندۀ مورد نظرتان تست کنید تا ببینید که چه واکنشی به آن می دهد.

  کیف

  کیف

٤- قبل از شستن کیف به لکه ها مادۀ پاک کننده لکه بزنید. هر نوع پاک کنندۀ لکه ای را که انتخاب کرده اید به لکه ها بمالید، اما از استفاده از سفید کننده اجتناب کنید. با یک برس نرم (یک مسواک استفاده شده) ته ماندۀ لکه را پاک کنید و اجازه دهید مادۀ پاک کننده تا ٣٠ دقیقه روی لکه بماند. وقتی که کیف را می شویید بیشتر لکه باید پاک شود.

 • اگر مادۀ پاک کننده ای در دسترس ندارید که قبل از شستن به کار ببرید، می توانید برس خود را در محلول مایع لباسشویی و آب به نسبت ٥٠: ٥٠ فرو برده و روی لکه بمالید.

  کیف

  کیف

٥- یک سینک بزرگ یا وان حمام را پر از آب ولرم کنید. شما می توانید این کار را در یک لگن بزرگ پلاستیکی نیز انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که به اندازۀ کافی برای شستن کامل تمام جیب ها و قسمت های مختلف کوله پشتی جا داشته باشید.

 • از آب گرم استفاده نکنید، چون ممکن است باعث رنگ دادن پارچۀ کوله پشتی شود.
 • اگر برچسب طرز نگه داری کیف اشاره می کند که کوله پشتی را نباید کاملاً در آب فرو ببرید، با یک تکه پارچۀ خیس قسمت های مختلف آن را تمیز کنید.

  کیف

  کیف

٦- یک نوع مادۀ شویندۀ ملایم به آب اضافه کنید. مادۀ شوینده ای که استفاده می کنید باید تمیز کنندۀ ملایمی باشد که رنگ، عطر و مواد شیمیایی نداشته باشد؛ زیرا مواد شیمیایی قوی می توانند به پارچۀ کوله پشتی شما آسیب برسانند (با تحلیل بردن خاصیت لایه های ضدآب به کار برده شده در روی پارچۀ کیف) و عطر و رنگ می توانند پوست شما را تحریک کنند.

کیف

کیف

٧- کوله پشتی را با یک برس نرم یا یک تکه پارچه بسابید. شما می توانید کیف را به طور کامل در آب فرو ببرید و یا این که برس یا تکه پارچه را در آب فرو برده و سپس با آنها کیف را بسابید. برس قسمت هایی از کیف را که خیلی کثیف هستند خوب تمیز می کند و تکه پارچه برای شستن کلی آن مناسب است.

 • برای پاک کردن لکه های سخت و نیز برای شستن قسمت هایی که دسترسی به آنها مشکل است، می توان از یک مسواک استفاده کرد.
 • اگر پارچۀ کیفتان جنس ظریفی دارد، مانند پارچۀ توری، بهتر است که از اسفنج به جای مسواک استفاده کنید تا به پارچۀ کیف آسیبی نرسد.
 • کیف

  کیف

٨- کوله پشتی را کاملاً آب بکشید. کیف را زیر آب ولرم خوب بشویید تا ته ماندۀ صابون یا پودر روی آن باقی نماند.

 • تا حدی که می توانید کیف را بچلانید. شما می توانید کوله پشتی را روی یک حولۀ بزرگ حمام گذاشته و حوله را با کیف بپیچید تا به شکل لوله درآید. این کار باعث می شود تا مقدار زیادی آب جذب حوله شود.
 • وقتی که کیف را می چلانید، دقت کنید که به زیپ ها، بندها و قسمت های ابردار کوله پشتی آسیب نرسد.
کیف

کیف

٩- کوله پشتی را خشک کنید. اجازه دهید تا کیف به صورت طبیعی و در هوا خشک شود به جای این که آن را در یک ماشین خشک کن قرار دهید. اگر امکان دارد، کیف به صورت سر و ته آویزان کرده وبگذارید تا با زیپ های باز خشک شود.

 • شما می توانید کوله پشتی را بیرون و در زیر آفتاب گذاشته تا خشک شود. این کار باعث می شود تا بوی کیف از بین برود.
 • قبل از استفادۀ دوباره از کیف یا گذاشتن آن درون کمد، اطمینان حاصل کنید که کاملاً خشک شده است. اگر کوله پشتی را به صورت نم دار استفاده کنید و یا درون کمد بگذارید، احتمال رشد کپک روی آن افزایش پیدا می کند.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *