شال بافی گیلان

شال بافی هنر دیرین تالشی

شال بافی، هنری که امروزه خود جزیی از صنعت مد کشور ما شده و اصالت آن را به نحوی دستخوش تغییراتی کرده است. هرچند بیشتر مردم ما باشال بافی آشنا هستند اما اشاره به مستندات فرهنگ لغات فارسی برای آشنایی بیشتر خالی از لطف نیست.فرهنگ فارسی دهخدا شال را اینگونه توصیف کرده است: ” شال نوعی پارچه ساده یا گلدار است که آن را از پشم یا کرک می‌بافند و یا بالاپوشی که از پارچه پشمی خشن درست می‌کنند، کشاورزان شال را مانند پارچه‌ای دراز و کم پهنا و دور کمر یا دور سر خود می‌پیچند.”شال بافی هنری سنتی است که از یاد مردم رفته است.دستینو در اینجا به اختصار اشاره ای به این هنر زیبا یعنی شال بافی می‌پردازد.

شال بافی

شال بافی

بافت شال به گذشته‌های دور بر می‌گردد یعنی زمانی که مردم تالش کوچ نشین بودند و هر آنچه که مورد نیازشان بود را خودشان تهیه می‌کردند. به علت نوع زندگی کوچ نشینی و عشایری و نیاز به استفاده از لباس‌های گرم در فصل‌های سرد بافتنن شال با استفاده از پشم از عادت‌های آنان شده بود، البته لازم به ذکر است که تالشیان اکثر مایحتاج خود یعنی حتی طناب را هم از پشم درست می‌کردند.

شال بافی

شال بافی

 

شاید وقتی صحبت از شال به میان می‌آید ذهن بسیاری از افراد به سمت شال‌های معمولی سوق پیدا کند که امروزه با هر نوع پارچه‌‌ای در بازار عرضه می‌شود، بله درست است آن هم نوعی شال می‌باشد اما آن شالی که ما به عنوان یک صنعت دستی از آن یاد می‌کنیم شالی است که مواد اولیه آن را پشم گوسفندان محلی تشکیل می‌دهد و بافتن آن خود نوعی هنر به حساب می‌آید.

شال بافی

شال بافی

 

مراحل  و ابزار تهیه شال بافی

همان طور که گفته شد ماده اولیه شال را “پشم” تشکیل می‌دهد. بعد از تهیه آن مراحل مختلف بافت که با استفاده از ابزار مختلف است طی می‌شود. این ابزار شامل:

  • شانه:این وسیله که به آن “شونه سر خود ” هم گفته می‌شود وظیفه حلاجی پشم را بر عهده دارد. این وسیله به صورت عمودی بر روی یک پایه افقی که می‌تواند فلزی یا چوبی باشد قرارمی گیرد.
  • دوک: این قسمت از جنس چوب و قابل حمل است و برای ریسیدن نخ پشم به کار گرفته می‌شود.
  • چرخ: در اصطلاح به چرخ چهره هم معروف است.
  • دفه: برای مرتب قرار دادن پودها روی هم استفاده می‌شود.
  • دستگاه شال بافی: این دستگاه مانند دستگاه جاجیم بافی است که شامل دو ردیف نورد و پدال می‌باشد.
  • ماکو: این وسیله برای عبور دادن نخ از میان تار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از ابزار ذکر شده و پیمودن هر مرحله خود نیاز به مهارت‌های خاصی دارد که توسط هنرمندان در زمینه شال بافی انجام می‌شود.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *