سیس بافی

سیس بافی صنایع دستی تزیینی_کاربردی سیستان

سیس بافی صنایع دستی تزیینی_کاربردی سیستان

یکی از صنایع‌دستی تزیینی _کاربردی ایران سیس بافی نام دارد. جبر محیط از دیرباز مردم کویر را مجبور به استفاده از همه‌ی امکانات موجود در اطراف خودکرده است. استفاده از شاخ و برگ خرما برای تهیه‌ی برخی از ملزومات زندگی یکی از این راه‌ها به شمار می‌رود. سیس بافی به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین صنایع بومی و سنتی مردم بوشهر، یزد سیستان بلوچستان، کاری است جنبی که بخشی از اوقات فراغت آنان را غنی ساخته است.

سیس بافی

سیس بافی

هنوز هم باوجودآنکه از میزان تولیدش بسیار کاسته شده ولی کم‌وبیش به‌خصوص در بین زنان رواج دارد و از مواد اولیه‌ی آنکه از درخت خرما به دست می‌آید استفاده می‌شود. برگ درخت خرما به دو نوع مغ و پیسک تقسیم می‌شود. پیسک (peesk) همان برگ‌های اطراف درخت خرماست که عمر بیشتری دارند مغ (magh )برگ‌های میانی درخت است که تازه روییده‌اند و از ظرافت بیشتری برخوردارند.

صنایع دستی سیستان

صنایع دستی سیستان

روش کار سیس بافی:

سیس (sees) رشته الیافی است که در اطراف تنه‌ی درخت می‌رویند و رها می‌مانند، به عبارتی گیس درخت خرما است. طناب ضخیمی که در اصطلاح محلی به (سازو) معروف است از به هم تنیدن این رشته‌ها به‌دست‌آمده و همچنین برای بافت پادری نیز از این الیاف استفاده می‌شود. محصولات سیس از تنوع نسبی برخوردار است و این به علت کاربردهای گوناگون آن است.

سیس بافی

سیس بافی

ساخت اشیای کاربری با استفاده از سیس خرما در بین مردم ساکن در جوار نخلستان‌ها رایج بوده و آن‌ها برخی از لوازم کاربردی زندگی خود را با استفاده از اشیای ساخته‌شده از برگ و سیس خرما تولید می‌کنند که به‌طور عمده دستاورد زنان زحمت‌کش روستاهاست. برخی از این تولیدات عبارت‌اند از: تک (نوعی زیرانداز حصیری) تولک (نوعی سبد دسته‌دار برای حمل علوفه و ماهی)، کتل (نوعی زنبیل)، سوند (نوعی حصیر برای ایجاد حصار و محدود کردن فضا)، قفس (برای نگهداری مرغ) انواع طناب، کلاهک آباژور و …

سیس بافی

سیس بافی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *