سیستان-بلوچستان

سیستان و بلوچستان سرزمین زیباترین سوزن دوزی های ایرانی

سیستان و بلوچستان سرزمین زیباترین سوزن دوزی های ایرانی

استان سیستان و بلوچستان بزرگ‌ترین استان کشور ایران و کم تراکم‌ترین استان از نطر جمعیتی است. سیستان و بلوچستان از شمال به خراسان و کشور افغانستان، از شرق به کشور‌های پاکستان و افغانستان، از جنوب به دریای عمان و از مغرب به استان‌های کرمان و هرمزگان محدود می‌شود. شهرستان‌های آن عبارت‌اند از: ایرانشهر، چابهار، خاش، زابل، زاهدان، سراوان و نیک شهر.

چابهار بندری زیبا در سیستان و بلوچستان

مناطق دیدنی استان سیستان و بلوچستان عبارت‌اند از: موزه منطقه‌ای جنوب شرق، دهانه غلامان، روستای زیبای تمین، قلعه مچی، ساختمان قدیمی دادگستری، کوه خواجه، ساختمان قدیمی پست، شهر سوخته، آرامگاه هفتاد ملأ، گونه نایاب جانوری (تمساح پوزه کوتاه)، غار لادیز، قلعه پرتغالی‌ها، دره نگاران، گل افشان، قلعه کنت، کوه‌های مینیاتوری، قلعه سب، کوه تفتان، آسیاب بادی مچی، قلعه ایرندگان و… .

دره نگاران سیستان و بلوچستان

از سوغاتی‌های استان سیستان و بلوچستان می‌توان به شیلانچ، شیرمال، کهلی، کباب تنورچه، آبگوشت، کشک زرد، کشک سفید، تجگی، قلیفی، کلوچه و … اشاره نمود.

خمک دوزی سیستان و بلوچستان

صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان عبارت‌اند از: قالی بافی، سفالگری، سوزن دوزی، آینه دوزی، سکه دوزی، گلیم بافی، حصیر بافی، خورجین بافی، جواهر سازی، خراطی، جاجیم بافی، پلاس بافی، خمک دوزی، شال بافی، گز بافی، پریوار دوزی، سیاه دوزی، پارچه بافی.

سوزن دوزی سیستان و بلوچستان

سوزن دوزی:

سـوزن‌ دوزی هـنـر اصیل سیستان و بلوچستان است که از دیرباز در این استان مرزی رایج بوده و از نسلی به نسلی دیگر انتقال‌یافته است. صنایع‌دستی و سنتی سیستان و بلوچستان با ویژگی‌های بارز خود، شیفتگان بی‌شماری دارد و به اقصی نقاط جهان صادر می‌شود. اشکال هندسی به‌کاررفته بارنگ‌های متنوع روی پوشاک زنان بومی سیستانی و بلوچ خود نمایانگر هنری خلاق زاییده ذهن پویای مردمان این دیار و به‌ویژه زنان است. در سیستان و بلوچستان از سوزن‌ دوزی به بلوچ دوزی نیز یاد می‌کنند.

سکه-دوزی-سیستان

سکه دوزی:

سكه دوزی ‌یکی از هنرهای دستی بلوچستان است‌ که‌ عموم خانواده‌های بلوچ ازآن‌جهت‌ تزئین رویه‌ی رختخواب یا زینت گردن‌شتر در موقع ‌عروسی‌ استفاده‌ می‌کنند و اغلب جهت ‌زینت اتاق نیز به‌ دیوار می‌آویزند. هنر سکه دوزی ‌در بلوچستان مانند سوزن‌ دوزی ‌دارای‌ سابقه‌ای‌ طولانی ‌است‌ و تقریباً در تمامی ‌مناطق روستایی ‌استان رایج ‌هست و تولید و ‌عرضه‌ی آن جنبه محلی دارد و اگر دادوستدی در این‌ خصوص صورت‌ بگیرد بیشتر در بین‌ خود اهالی است‌. مرغوبیت محصولات سکه دوزی ‌شده بستگی زیادی ‌به‌ مواد اولیه مرغوب ‌دارد. مهمترین‌ موادی‌ که ‌در ساخت ‌محصولات سکه دوزی‌ شده به کار می‌رود عبارت‌ است ‌از ‌پارچه‌هایی ‌که ‌دارای برق و جلا هست (مانند جرسه‌)، دکمه، آینه، پولک‌، خرمهره و امثال ‌آن.

آینه دوزی سیستان و بلوچستان

 

آینه‌ دوزی:

دوختن آینه‌ های كوچك و پولك با فواصل متفاوت يا يكسان بر روي لباس‌های محلي، جليقه، كمربند و آويزهاي ديواري با نخ‌های الوان را آینه‌ دوزی می‌گویند. آینه‌ دوزی گاهي با ابریشم‌دوزی، قیطان‌دوزی و بخیه‌های تزئيني همراه است. آینه‌ دوزی به روی لباس در سند و بلوچستان به‌عنوان یکی از بهترین صنایع‌دستی انواع صنایع‌دستی محسوب می‌شود که به نامه‌ای گاج- کارموچ- میتی و بلوچ معروف‌اند.

پلاس بافی سیستان و بلوچستان

پلاس بافی:

در سیستان و بلوچستان معمولاً به چادرنشین، پلاس نشین می‌گویند و چادرنشینان چادر خود را شخص از موی بز تهیه می‌کنند. پلاس در دو اندازه کوچک یک در دو متر و بزرگ یک و نیم در پنج‌متر بافته می‌شود. سیاه‌چادرها در مقابل آفتاب و حرارت مقاومت زیادی دارند و در موقع آتش‌سوزی شعله‌ور نمی‌شوند. در مقابل رطوبت نیز مقاوم بوده و در مدت زمان طولانی، رطوبت هیچ اثری بر آن نمی‌گذارد. عشایر صدها سال است از این هنر به‌عنوان سرپناه و ما من استفاده می‌کنند که هنوز هم در سیستان و بلوچستان متداول است.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *