00000000111146788

سوزن دوزی نقش آفرینی زنان بلوچ بر پارچه

سوزن دوزی نقش آفرینی زنان بلوچ بر پارچه

سوزن دوزی هنر نقش آفرینی به وسیله سوزن، نخ و قلاب بر روی سطح پارچه است. این هنر بیشتر از رویاهای دوزنده آن الهام می‌گیرد تا الهام از طبیعت. تاریخچه این هنر به هشت هزار سال پیش باز می‌گردد، زمانی که ساکنین “غار کمربند” در نزدیکی شهر بهشهر علاوه بر کشاورزی و پرورش گوسفندان به بافتن پارچه و کار بر روی آن با سوزن مشغول شدند.

سوزن دوزی بر روی لباس

علاوه بر این در نزدیکی کاشان در منطقه ای به نام” تپه سیلک” اکتشافاتی انجام شده که منجر به کشف مدارکی دال بر فن بافندگی و سوزن دوزی شده است. همچنین در تحقیقاتی که بر روی بقایای تخت جمشید و کاشی‌های کشف شده در شوش به عمل آمده این راز که لباس‌های اعیان و درباریان آن دوره آراسته به نوعی ازاین هنربوده است، کشف شد.

در تاریخ معاصر و حکومت پهلوی هم استفاده از این صنایع دستی برای آراستن البسه رواج داشته است که از جمله آن می‌توان به فرح پهلوی اشاره کرد که علاقه‌ی وافری به هنر سوزن دوزی داشت و به سفارش او چندی از لباس‌های وی به سوزن دوزی مزین شد. امروزه نیز هسته‌ی این هنر در استان سیستان و بلوچستان است.

 

آستین سوزن دوزی شده

 

انواع سوزن دوزی

  1. گونه‌ای که تمام زمینه با دوخت پوشانده می‌‌شود و در واقع تقلیدی از پارچه است، در واقع در این نوع سوزن دوزی بگونه‌ای است که گویی اصلاً زمینه‌ای وجود ندارد. از انواع آن می‌توان به خامه‌‌دوزی، بخارا دوزی و گاهی پته ‌‌دوزی اشاره کرد.
  2. در نوع دیگر قسمتی از پارچه به عنوان زمینه در نظر گرفته می‌شود، این نوع  شامل مواردی چون گلابتون ‌‌دوزی، پولک و منجوق ‌‌دوزی، پته‌‌ دوزی یا سلسله ‌‌دوزی(خاص مردم کرمان) است.
  3. نوع دیگر سوزن دوزی که اوج هنر دوزنده است انواعی چون سکمه ‌‌دوزی، شبکه ‌‌دوزی را شامل می‌شود.

از میان موارد بالا رایج‌ترین نوع سوزن دوزی‌ها ابریشم‌‌ دوزی، گلابتون‌‌ دوزی، سکمه ‌‌دوزی، خامه‌‌ دوزی است.

به طور معمول از در اجرای این هنر از قابی مستطیل شکل یا دایره‌ای برای صاف نگه داشتن پارچه است استفاده می‌شود سپس روش‌ها و مراحل مختلف آن بر روی پارچه‌های ابریشمی، پشمی یا کتان اجرا می‌شود.

 

سوزن دوزی

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *