سمنان 3

سمنان تلاقی کویر و کوهستان و سرزمین همای سعادت

سمنان تلاقی کویر و کوهستان و سرزمین همای سعادت

استان سمنان در دامنه های جنوبی البرز واقع شده وسعت این استان ۹۶۰۰۰ کیلومتر مربع است و ۵/۶ درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است . سمنان با مازندران، اصفهان، خراسان و تهران همجوار است. این استان دارای ۸ شهرستان سمنان، شاهرود، دامغان، مهدی شهر، میامی، سرخه و آرادان است. سمنان به سبب پیشینه تاریخی و معماری، بنا ها و عمارت های تاریخی قابل توجهی را در خود جای داده است. کویری بودن و کم آب بودن این منطقه سبب به وجود آمدن آب انبارهای بزرگ شده که در حوزه معماری ارزش فوق العاده ای دارند. آب انبار ناسار یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین آب انبارهای این ناحیه است. علاوه بر آب انبارها ، کاروانسراها و آسیاب های قدیمی نیز بر جاذبه های گردشگری این استان افزوده است.

سمنان

این استان جاذبه های کویری و کوهستانی را هر دو با هم دارد. این منطقه به سبب موقعیت جغرافیایی، اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی و محدودیت های آب و خاک از موقعیت کشاورزی خوبی برخوردار نیست ولی در زمینه گردشگری و صنعت ، یکی از قطب های توریستی محسوب می شود. وجود آب و هوای متفاوت در سطح استان جاذبه های متفاوتی از پوشش گیاهی و مراتع را به وجود آورده است. سمنان مناطق حفاظت شده فراوانی برای حیات وحش فراهم آورده است که امتیازی قابل توجه در جاذبه های این منطقه محسوب می شود.

سمنان2

نقاط دیدنی استان سمنان عبارتند از: عمارت چشمه علی، کاروانسرای قوشه، قلعه تاریخی گرد کوه، برج تغرل، کاروانسرای سپهسالار، غار شیربند و بازار تاریخی دامغان، موزه سمنان، حمام حضرت، دروازه ارگ سمنان، قلعه کهن دژ، بازار سمنان، قلعه پاچنار، آتشگاه سمنان، آب معدنی چشمه شاه، منطقه گردشگری شهمیرزاد در مهدی شهر، همای سعادت و کوه های سرخ و …

این منطقه باستانی صنایع دستی منحصر به فردی نظیر قالی بافی، گلیم بافی، نمد مالی، سرامیک و سفالگری، چاپ قلمکار و … دارد.

در زمینه قالی بافی طراحان فرش سمنان امروزه طرح سایر قطب های فرش بافی را در قالی های خود نقش می زنند. مهدی شهر و شاهرود دو قطب اصلی در زمینه بافت قالی و قالیچه سمنان محسوب می شوند.

قالی بافی سمنان

نمد مالی: این صنعت در حال حاضر در شهرستان سمنان، دامغان و روستای ابرسج شاهرود با ویژگی های کمی و کیفی بسیار مطلوب تولید می شود.

نمد مالی

چاپ قلمکار: نوعی چاپ سنتی است که با قالب های چوبی برجسته روی پارچه های بافته شده پیاده می شود. خاستگاه این صنعت شهرستان دامغان است. محصولات این صنعت نظیر پرده، سفره و انواع رو میزی برای صدور به خارج از کشور تهیه می شوند.

چاپ قلمکار

سفالگری و سرامیک: از آنجا که زمینه های لازم برای سفالگری در سمنان فراهم است از قدیم الایام تا کنون حرفه و هنر دست سمنانیان بوده است.

1_سفالگری

بافت پارچه های دست باف، پرده های سنتی، حوله، شال گردن، جاجیم، چادر شب، پلاس و چوفا (چوخا) که عمدتاً توسط روستاییان و عشایر تولید می شود بر ارزش صنایع دستی این استان افزوده است.­­

سمنان دیار نان بغسمات، نان چای و شیرمال نیز است.

بغسمات

به طور کلی آنچه سمنان را برای صنعت گردشگری جذاب نموده زیبایی های طبیعی به همراه سابقه چند هزار ساله آن است

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *