ghoochesahra1 copy

سفال صنایع دستی قدیمی و ماندگار

سفال صنایع دستی قدیمی و ماندگار

شاید وقتی که اسم ظرف و ظروف به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن هر کسی می‌رسد ظروف شیشه‌ای باشد. اما ظرف و ظروف تاریخچه‌ای فرای این کریستال‌های شیشه ای دارند. هزاران سال قبل از اینکه شیشه اختراع شود تمامی ظروف از سفال درست می شد. در باره‌ی معنی لغوی سفال باید گفت که لغت نامه‌ها  آن را اشیا ساخته شده با گل پخته تعریف کردند.

تاریخچه سفال

در مورد پیشینه اولین این هنر و صنایع دستی اطلاعات دقیقی دردسترس نیست اما میتوان خاستگاه سفالگری را به سرزمین های باستانی سومر نسبت داد، تاریخچه این هنر در ایران به دوره هزاره هشتم پیش از میلاد در زاگرس مرکزی بر می‌گردد.

ظرف سفال باستانی

 

معمولا در هر مکان تاریخی سفال را می‌توان یافت زیرا سفال اولین محصول انسان‌های اولیه است که درآن هنر و نیاز با هم یکی شدند و از انجا که مواد اولیه آن، آب و خاک و اتش است به سهولت در محل زندگی انسان ها یافت می شده است.

این یک تاریخچه کوتاه بود از این صنعت اما اگر قصد آشنایی با مراحل ساخت این دست سازه را دارید این قسمت را از دست ندهید!

 

هنر سفال و سفالگری

مراحل ساخت سفال

سفالگران برای ساختن سفال چهار مرحله اساسی را باید انجام دهند:

  1. درمرحله اول و قبل از شروع به کار خوب گل را ورز میدهند تا قابل استفاده  باشد یا اگر به زبان خودمانی بگوییم “گل  وا  نرود”.
  2. مرحله بعد همان مرحله‌ای است که هرکدام از ما حداقل یکبار هم که شده دوست داشته‌ایم آن را امتحان کنیم، درست حدس زدید، مرحله‌ی گل بازی!!در این مرحله با استفاده از دستگاه به گل فرم می دهیم.
  3. بعد از این مرحله نوبت هنر و سلیقه است تا سفال رو تزیین شود، برای تزیین از روش های مختلفی می‌توان استفاده کرد که از آن جمله می‌توان به موارد استفاده از قلم مو، گل سائیده و کتیرا، لعاب کاری بدنه و همچنین باسمه کاری که با مهر انجام میشود، اشاره کرد.
  4. و در نهایت و مرحله آخر گذاشتن آن در کوره. در مورد کوره چند نکته هست که باید رعایت شود از جمله: دما، زمان پخت، نوع شعله و همچنین نوع سوخت و ظرفیت کوره.

گلدان سفال

سفال ها معمولا انواع گوناگونی دارند که از آن جمله می‌توان به بی لعاب، خاکستری سیاه، داغ دار ، قرمز و … اشاره کرد.

اگر این مطالب نظر شما رو جلب کرده که یک کار گاه کوچک خانگی برای خود ایجاد کنید  در ابتدا باید دستگاه سفال‌گری را که زیادهم گران نیست تهیه کنید. قیمت این دستگاه بستگی به سایز آن دارد اما حدود آن بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *