جاجیم سرعین

سرعین دیار جاجیم بافی در کوهپایه های سبلان

سرعین دیار جاجیم بافی در کوهپایه های سبلان

سرعین یکی از شهرستان های استان اردبیل می باشد که از غرب به شهرستان نیر، جنوب به بستر رودخانه بالیقلو، شرق به اردبیل و شمال به ارتفاعات و قله کوه سبلان محدود است.

سرعین

سرعین

جاهای دیدنی سرعین عبارت‌اند از: آبگرم سبلان، آبگرم بش باجلار، آبگرم گاومیش گلی، دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران، تچه باستانی آناهیتا، پیست اسکی آلوارس، آبشار ورگه سران، روستای ورنیاب، روستای آتشگاه، روستای کنزق، روستای بیله درق و…

عسل سرعین

عسل سرعین

از صنایع دستی سرعین می توان به جاجیم، گلیم، ورنی، خورجین، جوراب پشمی، نمد، فرش، مسند، مصنوعات چوبی، عسل، گیاهان دارویی، حلوا و فرآورده های لبنی اشاره نمود.

صنایع دستی سرعین

جاجیم بافی

جاجیم بافی

جاجیم بافی:

 جاجیم گونه‌ای زیرانداز دورویه است. جاجیم دست‌بافی است از پارچهٔ کلفت شبیه به پِلاس که از پلاس نازک‌تر است و آن را از نخ‌های رنگین و ظریف پشمی یا پنبه‌ای یا آمیزه‌ای از این دو می‌بافند. جاجیم‌ها پرز ندازند و می‌توان از هر دو روی آن استفاده کرد. کوچ‌گردان از آن بهرهٔ زیادی می‌گیرند و کاربرد آن به عنوان روانداز و محافظ سرما است. جاجیم مناسب‌ترین چیزی بود که در قدیم روی کرسی می‌انداختند.

ورنی بافی

ورنی بافی

ورنی بافی:

ورنی (با فتح واو و سکون ر) نوعی دست بافت زیبا و پشمین یا ابریشمی است که به عنوان زیر انداز و در پاره‌ ای از مناطق به عنوان رو انداز یا تزیین آلاچیق به کار می‌رود. ورنی به گلیم فرش نما، شبه قالی و گلیم عشایری معروف است. جنس ورنی گاه تلفیقی از ابریشم یا پشم است و بر روی دار بصورت عمودی بدون نقشه و بصورت ذهنی توسط زنان و دختران عشایر و مناطق روستایی بافته می شود. تولید ورنی بیشتر در فصل قشلاق ایل انجام می‌شود که عشایر فرصت کافی برای استراحت و سکونت در یک منطقه را دارند.

خورجین

خورجین

خورجین:

خورجین به زبان پارسی میانه بارجامک نوعی کیسه‌است که بر پشت حیوانات باری به منظور قرار دادن بار در آن گذاشته می‌شود. خورجین‌ها معمولاً از دو جوال تشکیل شده‌اند که که نیمی از دهانه هر دو را به هم می‌دوزند. خورجین در حمل و نگهداری اشیاء نفیس و قیمتی به ویژه در مواقع کوچ مورد استفاده عشایر قرار می‌گیرد و تقریباً حکم صندوقچه را دارد. خورجین‌ها جزو جهیزیه دختر عشایری هم به‌شمار می‌آیند. گونه‌ای از خورجین نیز در دوچرخه‌سواری کاربرد دارد که به نام خورجین دوچرخه شناخته می‌شود. خورجین از دست‌بافت‌های بی‌گرهٔ عشایر است که توسط زنان بر روی دارهای افقی و معمولاً از نقوش سنتی انتخاب و بافته می‌شود.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *