ساک دستی پارچه ای

ساک دستی آستردار و روشی آسان برای دوختن آن

ساک دستی آستردار و روشی آسان برای دوختن آن

دوختن ساک دستی می تواند کاری لذت بخش باشد و سلیقۀ شخصیتان را در طراحی و مد نشان دهد. چگونگی دوختن یک ساک دستی پارچه ای آستردار را که برای سر کار نیز مناسب است، یاد بگیرید و در این پروژۀ سادۀ خیاطی شرکت کنید. پروژه ای که بچه های ده تا چهارده ساله، نوجوانان و هر کسی که تازه با هنر دوخت و دوز آشنا شده، می تواند انجام دهد.

ساک دستی

ساک دستی

لوازم مورد نیاز:

  • پارچۀ نخی با طول تقریبی ٥٠ سانتیمتر
  • پارچۀ نخی با طول تقریبی ٥٠ سانتیمتر برای آستر که با پارچۀ اصلی هماهنگی داشته باشد
  • پارچۀ لایی کلفت با طول تقریبی ٥٠ سانتیمتر
  • دسته از جنس کرباس با طول تقریبی ١ متر
  • قیچی مخصوص برش پارچه یا دستگاه برش دستی پارچه
  • چرخ خیاطی
  • نخ
  • اتو
ساک دستی

ساک دستی

برش پارچه ها برای ساک دستی:

اولین کار برای دوختن این ساک دستی آن است که پارچۀ بیرونی و آستری ساک دستی را برش دهید و از هر کدام از آنها دو مستطیل با ابعاد تقریبی ٣٦×٤٦ سانتیمتر در آورید (چهار مستطیل در مجموع). سپس پارچۀ لایی را نیز برش دهید و دو مستطیل با ابعاد تقریبی ٣٦×٤٦ سانتیمتر درآورید. دسته را به دو قسمت قیچی کنید که هر کدام طولش تقریباً ٥٠ سانتیمتر باشد.

ساک دستی

ساک دستی

قیچی کردن گوشه ها

مربعی با ابعاد تقریبی ٥×٥ سانتیمتر را از گوشه های پایین طول مستطیل ها قیچی کنید. همین کار را با پارچۀ لایی انجام دهید. این کار کف کیف را شکل می دهد.

اضافه کردن لایی و دوختن اضلاع

لایی را با اتو به پشت پارچۀ مستطیل شکل بیرونی (پارچۀ اصلی ساک) بچسبانید. نکته: برای حرارت دادن و چسباندن لایی از دستورالعمل تولید کننده پیروی کنید. دو مستطیل پارچۀ بیرونی را روی هم قرار دهید (ازقسمت روی پارچه) و آنها را  به هم سوزن بزنید و اضلاع دو طرف وانتهای ساک را با درزی به پهنای تقریبی ٣/١ سانتیمتر به هم بدوزید. نکته: قسمت بالا و دو گوشۀ قیچی شده را ندوزید. وسط درزها را اتو کنید.

ایجاد کردن گوشه ها

درزهای دو طرف و انتهای ساک را به مرکز کار بیاورید و گوشه های قیچی شده را به هم نزدیک کرده و سوزن بزنید. سپس آنها را با درزی به پهنای تقریبی ٣/١ سانتیمتر به هم بدوزید. این کار به ساک عمق می دهد و باعث می شود که کف ساک صاف باشد.

ساک دستی

ساک دستی

دوختن اضلاع و گوشه های آستر ساک

دو مستطیل پارچۀ آستری را روی هم قرار دهید (از قسمت روی پارچه) و آنها را به هم سوزن بزنید و مراحل بالا را تکرار کنید.

روی هم گذاشتن و سوزن زدن

پارچۀ آستری را به رو کنید و آن را داخل پارچه های دوخته شدۀ بیرونی ساک قرار دهید به صورتی که سمت روی هر دو پارچه بر روی هم باشند. یکی از دسته های از جنس کرباس را در قسمت جلو و دیگری را در پشت ساک بین آستر و پارچۀ بیرونی قرار دهید (در قسمت دهانۀ ساک). انتهای هر یک از دسته ها را با فاصلۀ حدود ١٠ سانتیمتر از درز کناری با سوزن وصل کنید و سپس لبه های پارچۀ آستری و پارچۀ بیرونی را با سوزن به هم وصل کنید (دور تا دور دهانۀ ساک).

ساک دستی

ساک دستی

دوختن دور دهانۀ ساک

از یک درز کناری شروع کنید و تقریباً دور تا دور دهانۀ ساک دستی را  با درزی به پهنای تقریبی ٣/١ سانتیمتر  بدوزید اما تقریباً ١٠ سانتیمتر مانده به نقطۀ شروع دوختن را متوقف کنید. این کار باعث می شود تا انتهای دسته ها در جای خود محکم شوند و فضایی کافی برای پشت و رو کردن باقی بماند.

پشت و رو و اتو کردن

هر دو پارچه و دسته ها را از درون شکاف حدوداً ١٠ سانتیمتری بیرون آورید و ساک دستی را پشت و رو کنید. ساک را با اتویی گرم به آرامی اتو کنید تا چروک ها از بین بروند.

دوخت تزئینی و تمام

دور تا دور دهانۀ ساک دستی را با یک ردیف دوخت تزئینی تکمیل کنید. این کار به محکم تر شدن دسته ها کمک می کند و شکافی را که در مرحلۀ قبل برای پشت و رو کردن گذاشته شده بود، می بندد.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *