سنجاق سینه گل رز نمدی

آموزش درست کردن سنجاق سینه به شکل گل رز با پشم نمد

آموزش درست کردن سنجاق سینه به شکل گل رز با پشم نمد

این کاری بسیار جالب برای شماست. شمایی که در کار با پارچه استاد هستید. همچنین روشی بسیار عالی برای استفاده از تکه های رنگی پارچه هایی از جنس پشم نمد، پشم و یا هر نوع پارچۀ رنگی دیگری می باشد. این سنجاق سینه ها بسیار زیبا هستند و می توان از آنها در تمام فصول سال روی کت، پولیور، کیف یا کلاه استفاده کرد، اما برای فصل بهار زیبایی خاصی دارند.

سنجاق سینه

سنجاق سینه

لوازم مورد نیاز برای سنجاق سینه

  • پشم نمد یا پارچۀ مخصوص درست کردن گل و برگ
  • نخ محکم مانند نخ گلدوزی، نخ پنبه دوزی یا نخ مخصوص کاردستی با دکمه
پارچه نمدی

پارچه نمدی

پارچه ها: من همیشه از پشم نمد برای درست کردن گل هایم استفاده کرده ام، اما فکر می کنم که  شما می توانید انواع پارچه مانند بی بافت نخی، بافتنی نخی، جین، نمدی، پارچۀ مخصوص دکوراسیون خانه، پارچۀ پشمی و جیر مصنوعی را برای درست کردن گل امتحان کنید و نتایج جالبی به دست بیاورید.

می توانید تا نکردن پارچه را نیز امتحان کنید. این کار را با استفاده از نوار باریکتر، یک لایه از پارچه و باقی گذاشتن لبه ای بریده یا نخ نما شده برای  یک ریزه کاری جالب توجه انجام دهید.

سنجاق سینه نمدی

سنجاق سینه نمدی

مرحلۀ اول

پارچۀ گل و برگ را اندازه بزنید و قیچی کنید. برای گل، نواری با اندازۀ تقریبی ٤/٦×٢٨ سانتیمتر ببرید. این نوار را به طول تا کرده به صورتی که یک نوار ٢/٣×٢٨ سانتیمتری به دست آید. لبه های قیچی شده را سوزن بزنید تا به همین شکل باقی بماند. من برای شکل برگ ها الگوی کاغذی درست می کنم. شما می توانید شکل برگ را روی کاغذ بکشید یا با جمع آوری برگ هایی زیبا از حیاط یا باغتان شکل آنها را روی کاغذ کپی کنید. هر تعداد برگی را که لازم دارید با استفاده از این الگو ببرید.

سنجاق سینه نمدی

سنجاق سینه نمدی

مرحلۀ دوم

لبه های سوزن زده شدۀ نوار گل را با کوک درشت یا ریز بدوزید و سپس سوزن ها را درآورید. کار کوک زدن را از نزدیکی گوشۀ تا شده شروع کنید و در نزدیکی گوشۀ باز دوختتان را زاویه دهید و کوک زدن را در امتداد درازای نوار ادامه دهید و تا به گوشۀ تا شدۀ دیگر برسید. سپس لبۀ گوشه های باز را که کوک زده اید قیچی بزنید تا قوس دار شوند. بعد نخ را به آرامی بکشید تا لبۀ نوار کمی چین داده شود. با این کار پارچه کمی شکل حلقه ای به خود می گیرد و می توان آن را لوله کرده و به شکل گل رز درآورد.

سنجاق سینه نمدی

سنجاق سینه نمدی

مرحلۀ سوم

از یک سر نوار پارچه ای تا شده و چین داده شده شروع کنید و با یکنواخت نگه داشتن لبه های قیچی شده نوار را لوله کنید. همینطور که در حال لوله کردن نوار هستید، لبه های کوک زده شده را که به طرف داخل لوله می شوند با یک سوزن خیاطی مناسب و نخ محکم به صورت جلو و عقب نزدیک به هم بدوزید.

در آخر لبۀ قوس دار دیگر را به قست لوله شده بدوزید و آن را با دو گره محکم کنید. در این مرحله گل رز شما کامل شده است.

سنجاق سینه نمدی

سنجاق سینه نمدی

مرحلۀ چهارم

با اضافه کردن برگ ها پشت گل را تکمیل کنید. من بعضی وقت ها برای ریزه کاری بیشتر به لبۀ گل منجوق اضافه می کنم و یا رگبرگ ها را روی برگ ها گل دوزی می کنم. اما، گل ها وبرگ های ساده هم زیبا هستند. چند برگ به پشت گل بدوزید. اگر می خواهید گل را مستقیماً روی کیف یا کلاه بدوزید، لازم نیست پشت گل را تمیز دوزی کنید. اگر قصد تمیز دوزی پشت گل را دارید، از پارچه دایره ای کوچک قیچی کنید که کمی بزرگتر از پشت گل باشد. این تکه پارچه را پشت گل و روی برگ های دوخته شده قرار دهید و با دوخت نامریی یا دوخت پتویی آن را طوری بدوزید که برگ ها هم جزو دوخت شوند. سپس سنجاق مخصوص سنجاق سینه را به آن اضافه کنید. حالا شما یک سنجاق سینۀ پارچه ای زیبا دارید.

سنجاق سینه نمدی

سنجاق سینه نمدی

در اینجا شما سنجاق سینه ای به شکل گل رز را می بینید که به یکی از کیف هایی که با پشم نمد درست کرده ام، سنجاق شده است. کیف با یک گل هم زیبا به نظر می رسد، اما می توانید دو یا سه گل هم برای این کار استفاده کنید.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *