IMG_20151004_121440

زیورآلات گیاهی گل گز نگار و مصاحبه با بانوی مبتکر آن

زیورآلات گیاهی گل گز نگار و مصاحبه با بانوی مبتکر آن

سلام! سولماز نادریان هستم طراح ابتکاری و سازنده زیورآلات گیاهی . من از ایل قشقایی ساکن در منطقه سمیرم هستم که با هنر و صنایع دستی در دل خانواده‌ی ایلاتی ‌ام آشنا شدم.

سولماز نادریان مبتکر زیورآلات گیاهی

 

من از سال ۷۹ کار در حوزه صنایع دستی را آغاز کردم. از آنجا که بطور ذاتی فردی بسیار فعال هستم زمانی که برای ورود به دانشگاه پشت کنکور بودم، در کنار مادرم که دست بافته‌های عشایری تولید می‌کرد، گلیم بافی را فرا گرفتم. پس از آشنایی با گلیم بافی علاقه مند به این موضوع شدم که کارم را کاربردی‌تر کنم و به کار حجم بدهم. یعنی آنچه که تا کنون از گلیم استفاده می‌شده کف پوش بوده اما حالا به آن ارتقا بدهیم و محصولاتی چون سبد، گلدان، جای دستمال کاغذی و … از گلیم تولید کنیم.

و این آغازی برای تولید محصولات جدید بود هرچند این کار نیز خواسته من را برآورده نمی کرد و هنوز به دنبال کار تازه‌ای بوده. تا اینکه نقطه عطف کار من با از یک کوه نوردی شروع شد. سال ۸۶ با دوستانم به کوه رفته بوده که در مسیر بازگشت گیاهی را دیدم که میوه ارس یا سندرس بود. از این گیاه خیلی خوشم آمد و شروع کردم به چیدن آنها. وقتی به خانه رسیدم با سوزن آنها را به سختی سوراخ کردم و از آن گیاهان یک دیوراکوب زیبا برای اتاق خودم درست کرد. این دیوراکوب را سال۸۹ با خود به نمایشگاه بافته‌های داری در کاروانسرای خانات مولوی تهران آوردم و از ان برای تزئین غرفه استفاده کردم. در این نمایشگاه خانمی به این دیوراکوب علاقه مند شد و درخواست خرید آن را داش. اما از آنجایی که این دیوارکوب را خودم خیلی دوست داشتم و اولین کار من با دانه‌های گیاهی بود به ایشان گفتم فروشی نیست. هرچند با گفتن این موضوع آن خانم کمی دلگیر و ناراحت شد.

سال بعد یعنی در سال ۹۰ مجددا به نمایشگاهی در تهران آمدم و آن دیوارکوب نیز همراهم بود. همان خانم بطور غیر منتظره ای مجدداً به غرفه من آمد و اینبار اصرار به خرید دیوارکوب داشت. این بار نیز می‌خواستم به ایشان بگویم فروشی نیست، برای همین قیمت پرتی به ایشان دادم و کاری که حداکثر ۱۰ هزارتومان ارزش داشت ۲۰ هزار تومان قیمت دادم. ایشان هم گفتند چون من این کار را می خواهم و می خواهم شما نیز راضی باشی من ۴۰ هزارتومان کار را از شما می‌خرم. این مساله انگیزه ای شد برای تولید بیشتر زیورآلات گیاهی و در نتیجه آن اشتغالزایی برای یکسری از افراد در حوزه تولید زیورآلات گیاهی. پس از ان این طرح ابتکاری زیورآلات گیاهی را به ثبت رساندم و در حال حاضر از این طریق برای ۳۵ نفر از زنان بی سرپرست و بد سرپرست ایجاد اشتغال کرده‌ام.

بازاریابی و فروش این محصولات زیورآلات گیاهی را خود من شخصاً انجام می‌دهم و شرکت نیز  برای این کار تاسیس کرده‌ام به عنوان “شرکت تعاونی هنرهای دستی زنان عشار گل گز نگار”.

گردنبند مهله از زیورآلات گیاهی

 

در مسیر کار و توسعه آن با سختی‌های بسیاری مواجه بوده‌ام ابتدای کار نتوانستم حمایت میراث فرهنگی استان خود (استان اصقهان) را داشته باشم و این مساله مجوز ورود من به نمایشگاه‌ها را سخت می‌کرد. به واسطه دوستانی که در معاونت صنایع دستی استان تهران داشتم و همچنین رشته تحصیلی خودم که کارشناسی فرش بود، استانداردهای فنی و حرفه‎ای کشور را در سه رشته بافته‌های داری، نخ ریسی سنتی و بافته‌های پود نما ( گلیچ، متکازین و …) را تدوین کردم و همین مساله باعث شد بتوانم به نمایشگاه‌های برون استانی راه پیدا کنم. بعد از اینکه توانستم خودم را اثبات کنم و رضایت میراث فرهنگی استان را جلب کنم، از حمایت ایشان نیز برخوردارم.

در حال حاضر در موقعیتی قرار گرفته‌ام که ادارات، ارگان ها، دوایر دولتی و غیر دولتی برای حضور در نمایشگاه‌ها تماس می‌گیرند. اما این مساله مانع این نمی‌شود که خود من هم برای حضور در نمایشگاه‌ها پیگیری نکنم. چون موضوع کاری من به گونه ای است که به هر طریقی می‌بایست درآمد زایی داشته باشم تا بتوانم برای افرادی که ایجاد اشتغال کرده‌ام منفعت مالی نیز ایجاد کنم. در این مسیر من تنها نیستم  و به جز من ۳۵ نفر دیگر هم دستشان به کار زیورآلات گیاهی هست تا لقمه نانی داشته باشند.

خدا را شکر در تمامی ادارات و شرکت ها می توانم حمایت مورد نیاز را جلب کنم و دلیل اصلی آن نیز  شرکت تعاونی من است که نامش شرکت تعاونی هنرهای دستی زنان عشایر گل گز نگار است. یک کامیون اسم با اسم شرکت است زیرا  به این دلیل که تعاون گر هستیم، با وزارت تعاون کار کنیم، هنرهای دستی را داریم تا با میراث فرهنگی کار کنیم، زنان را در اسم  ما گنجانده شده تا حمایت های دفتر حمایت از زنان را داشته باشیم و عشایر محور باشیم تا سازمان امور عشایر ایران و وزارت جهاد کشاوری را در کنار خود داشته باشیم. گل گز نگار هم  که اسم خاص  شرکت تعاونی ماست به معنی نگاره‌های سرخ است.

 

گردنبند هسته زیتون تلخ زیورآلات گیاهی

 

به عقیده من همه زن‌ها فقط و فقط باید اعتماد به نفس، توکل داشته باشند که بتوانند توانمند در جامعه حضور پیدا کنند و همواره سعی کنند حمایت خانوادهایشان را داشته باشند.

در پایان نکته‌ای که می خواهم بگویم این است که تمام موفقیت‌های کاری خود را مدیون مادرم هستم. مادری که علاه بر اینکه من را با هنر آشنا کرد هم برایم کار می‌کند، هم محصولات زیورآلات گیاهی من را شمارش و بسته بندی می‌کند و هم برای حضور من در نمایشگاه‌ها به من یاری می‌رساند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *