202ccc1b4e7149adb13fa76603029f8a

زیورآلات چوبی هدیه‌ای زیبا برای کسانی که دوستشان داریم

زیورآلات چوبی که هدیه‌ای بسیار مناسب و زیبا هستند، حاصل کار سریع و کم هزینه‌ای برای آخر هفته هنرمندان صنایع دستی چوبی است که از تراشه‌ها و ضایعات چوب ساخته می‌شود.

قطعه‌های زیبای زیورآلات چوبی، زیبایی طبیعی چوب را به نمایش می‌گذارد. به همین سبب بهترین زیورآلات چوبی باید از بهترین و جذاب‌ترین چوب‌ها ساخته شوند. در اکثر کارها و محصولات چوبی، یکنواختی نیاز است، اما در مورد زیورآلات چوبی عدم یکنواختی، سایه روشن‌ها، رنگ‌های روشن، بافت‌های متفاوت و از این قبیل چیزها برای هرچه زیباتر شدن کار مهم هستند.

زیورآلات چوبی

زیورآلات چوبی

چوب مناسب برای زیورآلات چوبی

در انتخاب چوب در نود درصد صنایع دستی، باید توجه به الگوی بافتی و رنگ شود، زیبایی چوب همه آن چیزی است که باید در ساخت یک زیورآلات چوبی در نظر گرفته شود. چوب‌های توس (غان) و چوب بلوط مناسب‌ترین انتخاب برای ساخت این محصولات است. ضایعات چوبی و هم چنین تراشه‌های لمینیت شده نیز می‌تواند انتخاب مناسبی و در عین حال ارزان باشند.

طراحی و شکل دهی

وقتی که چوب مناسب را انتخاب شد، لازم است تا آن را برش و شکل داد. شکل و طرح مناسب زیورآلات چوبی غالباً زایده ذهن هنرمند است، و آنچه که در ساخت اثر هنری به او الهام می‌شود. ممکن است قطعه‌ی چوبی شکل، بافت، رنگ و ساختار خاصی در کارگاه باشد که به هنرمند ایده ساخت محصولی خاص را بدهد.

وقتی ظرح نهایی شد، شکل دادن کار، فرایندی ساده است که تشکیل شده از برش، سمباده کشی و پر کردن جاهای خالی و … که با استفاده از اره، سوهان، چوبسای و سمباده انجام می‌شود. به دلیل اندازه‌ی کوچک زیورآلات چوبی، به آن از زاویه ای بسیار نزدیک نگاه می‌شود و بنابراین پرداخت کاری بسیار نرمی احتیاج دارد، بنابراین سمباده کشی با کاغذهای سمباده‌ی بسیار ریز و دقیق انجام می‌شود که معمولاً  بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دانه دارد. این بخش از کار می‌تواند خسته کننده باشد و  سرانگشتان هنرمند در اثر سمباده کشی آسیب ببیند.

 

زیورآلات چوبی

زیورآلات چوبی

 

پرداخت نهایی

بسیاری از هنرمندان محصول کار خود را رنگ نمی‌کنند زیرا زیبایی طبیعی چوب را از بین برده و می‌پوشاند. بنابراین غالبا کار را پرداخت می‌کنند. مواد اصلی که در پرداخت کار استفاده می‌‌شود روغن تونگ، شل لاک، موم زنبور و لاک تمیز کننده است. هر یک از آن‌ها فواید و مضرات خودشان را دارند، که باید آن‌ها را در کار تجربه کرد. در بسیاری از مواقع از یک پرداخت نهایی با براقیت بالا استفاده می‌شود تا زیبایی چوب را دوچندان شود.

زیورآلات چوبی

زیورآلات چوبی

تجهیز کردن

وقتی که کار با چوب به پایان می‌رسد باید چیزهایی مثل قلاب‌های فلزی گوشواره، زنجیر، سنجاق‌ها، مهره‌ها و نوارها را به آن کار وصل کرد. این کار را باید با دقت انجام شود، بعضی قطعات با فلزات طلایی و بعضی با رنگ نقره‌ای و یا مسی زیبا می‌شوند. معمولاً یک قطعه به یک مهره و یا سنجاق متصل می‌شود. این اتصالات می‌تواند از طریق اپوکسی رزین انجام شود که منجر به چسبندگی قوی اتصالات می‌شود.

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *