گبه-2

گبه بافی هنر نقش زدن ذهنی بر تار و پود

گبه بافی هنر نقش زدن ذهنی بر تار و پود

یکی از صنایع‌دستی تزیینی_کاربردی ایران گبه بافی نام دارد. گبه نوعی زیرانداز است که در قسمت های جنوب و مرکز کشور و ایل قشقایی بافته می‌شود. بافت گبه شبیه به بافت قالی است ولی تفاوت آن در تعداد پود های نازک، رنگ، طرح و ابعاد آن است.

گبه بافی

گبه بافی

در بافت گبه تعداد پود های نازک به ۲ الی ۳ پود می‌رسد، اما به جهت این‌که پرز ها بلند گرفته می‌شود، دیده نمی‌شود. تفاوت دیگر در رنگ‌بندی و طرح آن است که در بافت گبه، حاشیه و نقوش طبق اصول متداول قالی‌بافی بافته نمی‌شود. ممکن است گبه‌ای حاشیه نداشته باشد و یا نقوش آن قرینه نباشد.

گبه بافی

گبه بافی

نقشه در گبه بافی

به‌طورکلی می‌توان گفت: نقوش گبه مانند نقاشی کودکان است، ساده و بدون آلایش و الهام گرفته از طبیعت اطراف بافنده. گبه، ذهنی بافت است و بافنده آزاد است هر چه پیرامون خود می‌بیند و دوست دارد، در هر جای گبه که می‌خواهد ببافد. تفاوت دیگر گبه با قالی در رنگ‌بندی آن است.

گبه بافی

گبه بافی

پشم های به‌کاررفته در بافت گبه، خودرنگ است. گبه عموماً برای مصرف شخصی خود عشایر بافته می‌شده، ولی امروز به خاطر نقوش خاص و ساده‌ی آن طرفداران زیادی پیداکرده است.

گبه بافی

گبه بافی

روش نگهداری آن حفاظت از بید، رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعه‌ی مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده‌های شیمیایی و اشیای نوک‌تیز و برنده است و با آب ولرم و صابون قابل شستشو است. توضیح این‌که گبه ممکن است خودرنگ یا رنگی باشد که طبعاً گبه خودرنگ از اصالت بیشتری برخوردار است.

 

منبع: هنرهای سنتی ایران در یک نگاه

مولفان:دکتر یاوری،مهندس عرفانی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *