قالی حسن حکمت نژاد

حسن حكمت نژاد قالیباف صاحب سبک ایرانی

حسن حكمت نژاد قالیباف صاحب سبک ایرانی

حسن حكمت نژاد معروف به مجنوني (متولد ۱۳۰۳ ه.ش.) از طراحان و قاليبافان صاحب سبك ايران به شمار مي رود. هنر قاليبافي ميراثي از پدران اوست و صفت مجنوني به دليل شيدايي است كه در اين حرفه از خود بروز دادند.

حسن حكمت نژاد

حسن حكمت نژاد

در سال ۱۳۲۱ شمسی پدرش محمد کاظم مجنونی توسط رقیبان خود در عرصه حرفه قالی اصفهان به قتل می‌رسد. بواسطه فقر و تنگدستی که به دنبال مرگ پدر برای خانواده پیش می‌آید، وی با شور و عشق بسیار آستین همت را بالا می‌زند و به نوعی به گرفتن انتقام خون پدر می‌پردازد و این سرآغاز عمده و مهم در سرنوشت قالی مجنونی‌ها به شمار می‌آید.از ويژگيهاي هنر اين خاندان استفاده از رنگهاي گياهي با تنوع و تعدد بسيار زياد، استفاده از نقوش سنتي و اصيل ايراني و دقت در بافت ريز و ازدياد گره در بافت مي باشد. از جمله آثار وي، بافت قاليچه موسوم به ستا ره دنباله دار است كه داراي طرحي واحد اما رنگهاي متنوع مي باشد.

قالی حسن حکمت نژاد

قالی حسن حکمت نژاد

نزديك به سال ۱۳۴۵ حسن حكمت نژاد از پس نيم قرن تلاش بي وقفه آرام آرام در ميانسالگي از فعاليت بي وقفه دست مي كشد. اين مهم، جدا از نبود تاب و توان لازم، معلول عوامل ديگري در از جمله سر خوردگيهاي او در بازار قالي، نبود و نديد تجليل از ساليان سال تلاش و نثار جواني و عمر، اين سخت كوش قا ليباف را به گوشه نشيني وا مي دارد. همين است كه با سفربه كشور هاي اروپايي و امريكا و ژاپن رايزني لازمي را در زمينه آشنايي و ارتباط هر چه بيشتر با مراكز عمده تجاري و اقتصادي قا لي ايراني شروع مي كند. همگام با پيروزي انقلاب اسلامي به سال ۱۳۵۷, مجنوني سالديده بار ديگر مختصر فعاليت پرثمري را در عرصه بافت قا لي و طراحي نقش قا ليچه آغاز ميكند.

قالی حسن حکمت نژاد

قالی حسن حکمت نژاد

قالی مجنون:

در قالی مجنونی نقشه هایی داریم كه منحصر به فرد است. نقشه هایی مثل ماهی زنبوری، گلدانی (معروف به ظل السلطانی) شاخ گوزنی، بوته ای، زری، ختایی و اسلیمی. این درست است كه طرح گل های شاه عباسی و گل های بوته ای را رعایت شده اند، اما مجنونی ها با تصرفاتی در رسم این نقشه ها تنوع نوینی به طراحی قالی بخشیده اند.

نام قالی مجنونی به خاطر ۳ اصل ماندگار است:

استفاده از رنگهای گیاهی بنا به وصیت و توصیه محمد کاظم مجنونی.

کاربرد منطقی نقوش سنتی و اصیل هنر ایران در قالی

دقت در بافت ریز و افزودن گره در قالی و قالیچه‌های مجنونی

 

آثار:

بازگشت (با ا لهام از هنر سوزن دوزي), اعجاز (قالي دو رو), شال كشمير، هدهد، ستايش، همراه، سماع، شيرين، زردیس، گلدانی (ظل السلطانی)، آندو، پرنده بهشتی، شب نما، سپیده، یاد شیخ صفی، دلدار، نقش در نقش هماهنگ، ستاره دنباله‌دار، خورشید، وقار، آرام و فتنه و.

حکایت قالی بافی از زبان استاد:

وقتی از حسن حكمت نژاد خواسته می شود تا روایت شخصی خودش را از حكایت قالی بافی بازگو كند می گوید: «در بین هنرهای پرقدمت از جمله سفالگری و حجاری، قالی ایران كهن ترین شناسنامه هنری این مرز و بوم است. هر چند تا قبل از كشف «پازیریك» مدارك و اسناد قابل اطمینانی از تاریخچه قالی ایران در دست نداریم، اما می توان مدعی شد كه قالی ایران برای سایر بافته ها، هنر مادر بوده است. متأسفانه به خاطر آسیب پذیری تار و پود در طول دوره های مختلف تاریخی، «پازیریك» این یادگار قالی ایران را از دست داده ایم. علی ایحال پازیریك سند گویای ارزش والای قالی ایرانی است. این فرش از پشم خالص و مساحتش در حدود چهار متر مربع بوده است (دو متر در دو متر). رنگ غالب آن زرد و قهوه ای و سبز تیره است و رنگ سرخ لاكی نیز در بافت آن به كار رفته و شامل مربع های منظم هندسی است كه درون هر مربع، گلی را آذین كرده بودند.»

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *