چاروق زنجان

زنجان همان زنگان باستان مرکز چاقو و چاروق

زنجان همان زنگان باستان مرکز چاقو و چاروق

استان زنجان در ناحیه مرکزی، شمال غرب ایران واقع شده است. زنجان با استان‌های اردبیل، گیلان، قزوین، همدان، کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی همجوار است. این شهر در زمان اردشیر بابکان بنا نهاده شده است. شهرستان‌های این استان عبارت‌اند از: زنجان، طارم، ماهنشان، خدابنده، ابجرود، ابهر، خرم دره و سلطانیه. آب و هوای کوهستانی زنجان، شرایط تاریخی و فرهنگی ممتاز، تنوع گیاهی، جانوری و آب وهوایی، نزدیکی به شمال کشور و آثار باستانی متنوع این استان را در زمینه گردشگری در جایگاه ممتازی قرار داده است.

طارم_زنجان

دیدنی‌های این استان عبارت‌اند از: موزه زنجان، بازار زنجان، مسجد جامع سید زنجان، مقبره مجتهدی، بنای تاریخی رختشویخانه، پل‌های تاریخی زنجان، مجموعه تاریخی داش کسن، مسجد میرزایی، آبشار شار شار، کاروانسرای سنگی، قلعه‌ی اگوران در ماه نشان، گنبد سلطانیه، مسجد جامع قروه، ارگ سلطنتی سلطانیه، معبد اژدها، تپه تاریخی صائین قله، زیارتگاه امامزاده یحیی، بقعه ملأ حسن کاشی، آبشارخراسانلو در ابهر و…

زنجان

 

زبان اکثر زنجانیان ترکی آذربایجانی است اما در نقاطی از زنجان به زبان‌های فارسی، ترکی مخلوط با گیلکی، کردی و تاتی نیز تکلم می‌کنند. سالانه گردشگران زیادی از جاذبه‌های طبیعی، مذهبی و تفریحی زنجان دیدن می‌کنند. یکی از جاذبه‌های قابل توجه زنجان پیست اسکی پایایی زنجان است که هر ساله در فصل زمستان پذیرای گردشگران علاقمند به گردشگری برفی است.

پیست اسکی زنجان

 

سوغاتی‌های معروف این استان عبارت‌اند از: نان اردک، سقز، سبزی گل آقا، سبزی قازیاقی، سبزی ماتار و پیاز کوهی چی دان.

نان اردک

علاوه بر خوراکی‌ها، صنایع دستی این استان هم سوغاتی‌های خوبی برای گردشگران محسوب می‌شوند. …

نمد بافی

هرکدام از این صنایع در نقطه ای از استان رایج است: گلیم بافی در ابهر، قیدار و زنجان، گیوه دوزی ابریشمی و نخی در انگوران و زنجان، چاروق دوزی در شهر زنجان، رنگرزی در ابهر، زنجان وقیدار، سفالگری در روستای قلثوق، ملیله کاری شامل سینی، سرویس بشقاب، کاسه و وسایل مصرفی در شهر زنجان، جاجیم بافی نواری در طارم، علیا و ماهنشان، کیسه بافی حمامی در انگوران و قالی در تمام نقاط استان زنجان رواج دارد.

قالی بافی زنجان

 

چاقو سازی: چاقوسازی از جمله صنایع دستی رایج و بسار مهم شهر زنجان است. ویژگی این چاقوها ظرافت، تناسب، هنر نمایی در فن آبکاری و قدرت برش آن‌هاست. انواع این چاقوها عبارت‌اند از: چاقوی ضامن دار، چاقوی شکاری، چاقوی میوه خوری، قمه، کارد آشپزی و قلم تراش.

چاقو سازی

ملیله سازی: ملیله سازی ظریف‌ترین رشته فلز کاری و یکی از برجسته‌ترین صنایع فلزی است. ملیله سازی زنجان بیش از صد سال سابقه دارد. تولید این صنعت شامل گیره شربت خوری، گلاب پاش، قاب عکس، جا سیگاری، بشقاب، شکلات خوری، گل سینه و گوشواره است.

ملیله سازی

چاروق دوزی: یک صنعت ظریف و تزئینی است. چاروق نوعی پاپوش است که از چرم ساخته شده و در قدیم در روستاها مورد استفاده چوپانان بوده است. امروزه چاروق های جدیدی در زنجان ساخته می‌شود که رویه آن چرم قرمز رنگی است و نوک عقابی و برگشته دارد که بیشتر حالت زینتی دارد و روی فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع چاروق با نخ ابریشم و گلابتون تزئین می‌شود.

چاروق دوزی

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *