روبان دوزی

روبان دوزی ابریشمی و سوالات متداول درباره آن

سؤالات متداول دربارۀ روبان دوزی ابریشمی

روبان دوزی ابریشمی چیست؟

روبان دوزی ابریشمی یک نوع هنر تزئینی است که با سوزن انجام می‌شود و برای آراستن انواع پارچه، لباس ها، کلاه های بره، سنجاق های سر، نوارهای کلاه، دستکش ها، عکس ها، لحاف ها، تزئینات دیواری، بالش ها و غیره استفاده می‌شود.

گلدوزی با روبان

گلدوزی با روبان

چرا باید روبان دوزی ابریشمی را یاد بگیرم؟

این سبک آسانی از گلدوزی است که با یادگرفتن آن می‌توانید کارهای زیبایی خلق کنید. روبان دوزی ابریشمی به حداقل لوازم نیاز دارد و می‌توانید انواع گوناگونی از طرح ها را با آن انجام دهید. در ضمن می‌توانید هرکجا که بخواهید کار را با خود ببرید. هیچ تجربه‌ای برای شروع این کار نیاز نیست و هنر بسیار خوبی برای بچه هاست. میزان به پایان رساندن کارها نیز در این نوع گلدوزی بسیار بالاست.

روبان دوزی ابریشمی

روبان دوزی ابریشمی

به چه وسایل و لوازمی برای شروع کار به روبان دوزی ابریشمی نیاز دارم؟

برای شروع کار به یک حلقۀ گلدوزی از جنس پلاستیک با قطر ٠٨/٥ تا ٧٨/١٧ سانتیمتر، سوزن کوبلن دوزی یا سوزن مخصوص نخ پرزدار و مخملی، قیچی مخصوص گلدوزی، ابزار علامت‌گذاری (خودکار با جوهر قابل‌حل در آب، مداد سفید برای پارچه های تیره)، بالشتک سوزن، نخ گلدوزی یا نخ ابریشمی، ابزار برای گرفتن سرسوزن و بیرون کشیدن آن از پارچه، روبان ١٠٠% ابریشمی با عرض های گوناگون، پارچه‌ای که می‌خواهید روی آن کارکنید، کتاب ها یا طرح ها و نقش ها و منجوق، دکمه و پارچۀ توری برای تزئین نیاز دارید.

گلدوزی با روبان

گلدوزی با روبان

قیمت آن چقدر است؟

روبان با عرض ها و قیمت های مختلف در بازار موجود است. البته برای جنس مرغوب باید پول بیشتری داد. روبان های بسته‌بندی‌شده را نیز می‌توان در بازار یافت، در غیر این صورت مقدار موردنیاز باید از قرقرۀ اصلی بریده شود.

برای شروع کار چندرنگ روبان لازم است؟

برای شروع شش تا هشت رنگ و از هرکدام حدود سه متر تهیه کنید. متداول‌ترین اندازۀ روبان، روبان ٤ میلی‌متری است. ازآنجاکه رنگ سبز در این نوع گلدوزی بسیار استفاده می‌شود، چندین نوع رنگ سبز را تهیه کنید.

روبان دوزی ابریشمی

روبان دوزی ابریشمی

از چه سوزن‌هایی باید برای روبان دوزی ابریشمی استفاده کرد؟

بیشتر افراد از سوزن کوبلن دوزی (سر تیزی ندارد و برای دوخت های پارچه بافت استفاده می‌شود) یا سوزن مخصوص نخ پرزدار و مخملی (سر تیز دارد تا از پارچه هایی که بافت فشرده‌تر دارند عبور کند) استفاده می‌کنند.

از چه نوع پارچه‌ای می‌توان استفاده کرد؟

از هر پارچه‌ای که بتوان سوزن را از آن عبور داد، می‌توان برای روبان دوزی ابریشمی استفاده کرد. اگر پارچه بافت فشرده‌ای دارد، از یک درفش مخصوص پارچه برای ایجاد سوراخ اولیه می‌توان استفاده کرد. سوزن مخصوص نخ پرزدار و مخملی سایز ١٣ را نیز می‌توان به کاربرد.

گلدوزی با روبان

گلدوزی با روبان

آیا می‌توانم از پارچه های بافتنی برای روبان دوزی ابریشمی استفاده کنم؟

پارچه های بافتنی خیلی کش می‌آیند، اما می‌توان آنها را به کار برد. با استفاده از پارچۀ لایی‌چسب دار یا بدون چسب (باید به پارچه دوخته شود) در پشت پارچۀ بافتنی از کش آمدن آن جلوگیری کرد.

آیا می‌توانم به‌جای روبان ١٠٠% ابریشمی از روبانی استفاده کنم که از الیاف مصنوعی درست‌شده؟

کار با روبان از جنس ابریشم خالص آسان‌تر از کار با روبان از جنس الیاف مصنوعی است (با شما همکاری می‌کند!)؛ اما از روبان های جنس ابریشم مصنوعی یا الیاف مصنوعی دیگر که به حالت و ظاهر طرح گلدوزی شده تنوع می‌بخشد، استفاده می‌کنیم.

روبان دوزی ابریشمی

روبان دوزی ابریشمی

چگونه یک کار روبان دوزی را بشویم؟

این نوع گلدوزی ها را با دست و با آب سرد و صابون ملایم به‌آرامی بشویید. آن‌ها را آویزان کرده یا صاف پهن کنید تا خشک شوند. پس از خشک شدن برای اتو کردن آن‌ها، یک‌تکه پارچۀ حوله‌ای روی میز اتو پهن کنید. کار را از سمت گلدوزی شده روی میز اتو بگذارید و اطراف گل ها را اتو کنید. اگر قسمت گلدوزی شده نیاز به اتو کردن دارد، روی آن قسمت زیاد فشار نیاورید. اگر گل‌ها کمی صاف و پهن شدند، به آن‌ها کمی آب بپاشید (با اسپری). وقتی خودبه‌خود خشک شدند دوباره شکل اولیۀ خود را به دست می‌آورند.

گلدوزی با روبان

گلدوزی با روبان

وقتی گلدوزی رنگ و رفته وبی حالت به نظر می‌رسد چه‌کار باید بکنم؟

وقتی گلدوزی شما این حالت را می‌گیرد با یک بطری اسپری به آن آب بپاشید. این کار به ابریشم جلوه و درخشندگی می‌دهد.

روبان دوزی ابریشمی

روبان دوزی ابریشمی

برای منجوق کاری یک کار روبان دوزی از چه سوزنی باید استفاده کنم؟

سوزن مخصوص تکه‌دوزی (اپلیکه‌دوزی) اندازۀ ١٢ یا سوزن بلند مخصوص منجوق کاری برای منجوق- هایی با سوراخ کوچک بسیار مناسب‌اند. اضافه کردن منجوق های گرد کوچک به زیبایی کار گلدوزی با روبان ابریشمی می‌افزاید.

منبع

http://www.piecemakers.com/

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *