کیف

آموزش دوخت کیف تبلت

چگونگی درست کردن کیف تبلت

در این مجموعۀ آموزش درست کردن هدایای زیبا، آموزش دوختن یک کیف تبلت را برای شما گنجانده ام. از آنجا که من هم به اندازۀ هر کس دیگری در این امروزه روز به وسایل ارتباطی مدرن معتاد هستم، آنها را هر جا که می روم با خود می- برم؛ اما چون من مادر سه بچۀ کوچک هستم، داخل کیفم همیشه دستمال مرطوب کودک، بیسکویت و لیوان کودک پیدا می شود و تبلتم در کنار آنها قرار می گیرد. البته تبلتم یک جلد شیک دارد که صفحۀ آن را از خراشیده شدن محافظت می کند، اما وقتی به تازگی بعد از باز کردن جلد دیدم که یک بیسکویت له شده و به صفحۀ تبلت چسبیده، به این نتیجه رسیدم که برای حمل تبلتم واقعاً به یک کیف احتیاج دارم. این کیف هدیۀ بسیار خوبی هم می باشد، چون سریع دوخته شده و فقط به چند تکۀ کوچک پارچه نیاز دارد. در ضمن، می توانید آن را مطابق سلیقۀ شخصی هر کسی درست کنید. شما می توانید این کیف را به شکل چهل تکه بدوزید، به آن اپلیکه (تکه دوزی) یا گلدوزی، قیطان یا تور اضافه کنید و یا از پارچۀ ضد آب لمینت شده برای قسمت بیرونی آن استفاده کنید. در واقع می توانید به هر صورت که بخواهید آن را بدوزید.

 

کیف تبلت

کیف تبلت

لوازم مورد نیاز برای یک تبلت به اندازۀ ٤/٢٥ سانتیمتر

  • دو تکه پارچۀ مربع شکل با ضلع ٠٢/٣٣ سانتیمتر برای بیرون کیف. اگر سایز تبلت فرق می کند، پهنای آن را اندازه بگیرید و برای درز و قرار گرفتن راحت تبلت در کیف، ٦٢/٧ سانتیمتر به این اندازه اضافه کنید.
  • یک تکه پارچۀ پشمی آستری به شکل مستطیل و به اندازۀ ٠٢/٣٣ × ٦٩/٥٩ سانتیمتر. برای تبلتی با اندازه ای متفاوت، عرض مستطیل را به اندازۀ پهنای پارچۀ بیرونی کیف در نظر بگیرید. برای طول مستطیل پهنای پارچۀ بیرونی را دو برابر کرده و ٣٥/٦ سانتیمتر از آن کم کنید.
  • لایی چسب برای پارچۀ بیرونی کیف. اگر از پارچه ای محکم، مانند کرباس، استفاده می کنید، می توانید لایی به کار نبرید.
  • دو تکه کش، هر کدام به اندازۀ تقریبی٥٦/٣٥ سانتیمتر
  • نخ مطابق رنگ پارچه
  • وسایل معمول خیاطی

لایی را با اتو به قسمت پشت پارچۀ بیرونی بچسبانید. در قسمت پایین یکی از تکه های پارچۀ بیرونی کیف جاهای قرارگرفتن کش ها را علامت بزنید. من هر یک از کش ها را به فاصلۀ یک سوم ضلع از هر طرف، یعنی فاصله ای کمی بیشتر از ١٦/١٠ سانتیمتر، قرار دادم. کش ها را دولا کنید به صورتی که قسمت روی کش ها بر روی هم قرار گیرند.

 

کش ها را در محل های مشخص شده در قسمت روی پارچۀ بیرونی بگذارید و لبه های آنها را با لبۀ پارچه منطبق کنید. تکۀ دیگر پارچۀ بیرونی کیف را روی این تکه بگذارید به صورتی که قسمت روی پارچه ها روی هم قرار گیرند. با این کار کش ها بین این دو تکه پارچه واقع می شوند. دو تکه پارچه را با سوزن ته گرد به هم وصل کنید. سپس سه طرف این مربع را با درزی به اندازۀ ٥٢٥/٩ میلیمتر بدوزید و قسمت بالای آن را ندوخته باقی بگذارید. پس از دوختن، قسمت روی پارچه را بیرون آورید (تکۀ دوخته شده را پشت رو کنید) و اتو کنید.

پارچۀ پشمی آستری را از قسمت روی آن دولا کرده، سوزن بزنید و دو طرف آن را بدوزید تا درست مانند پارچۀ اصلی شکل جیب پیدا کند.لبۀ بالایی پارچۀ بیرونی را که دوخته نشده به اندازۀ ٣٥/٦ میلیمتر به طرف داخل تا بزنید و آن را اتو کنید. اندازۀ جیب داخلی یعنی تکه دوخته شدۀ پارچۀ پشمی آستری را با جیب بیرونی مقایسه کنید. این جیب داخلی باید در قسمت بالایی حدود ٥٢٥/٩ میلیمتر کوتاه تر از جیب بیرونی باشد. اگر این طور نیست، کمی از بالای پارچۀ پشمی را بچینید.

کیف تبلت

کیف تبلت

 

جیب پشمی داخلی را که هنوز قسمت پشت پارچه اش رو به بیرون است، داخل جیب بیرونی که قسمت روی پارچه اش رو به بیرون می باشد و لبۀ بالایی آن اتو شده بگذارید. حالا لبۀ بالایی جیب بیرونی را روی جیب پشمی تا کرده و آن را با سوزن ته گرد به هم وصل کنید.

کیف تبلت

کیف تبلت

لبه ای را که سوزن زده اید با دوخت مستقیم بدوزید.

تبلت

تبلت

و تمام!

کیف

کیف

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *