دزفول مرکز خراطی

دزفول یا دژپل مرکز هنر و صنعت خراطی

دزفول یا دژپل مرکز هنر و صنعت خراطی

دزفول شمالی‌ترین شهرستان استان خوزستان محسوب می‌شود و ازلحاظ وسعت دومین شهر بعد از اهواز در استان هست. دزفول از سمت شمال به استان لرستان و از سمت شرق به شهرستان مسجدسلیمان و استان چهارمحال بختیاری و از شمال غربی به شهرستان اندیمشك و از جنوب به شهرستان شوشتر و اهواز و از سمت غرب به شهرستان شوش محدود می‌گردد.

دزفول

دزفول

جاهای دیدنیاین شهرستان عبارت‌اند از: تپه های باستانی چغامیش، آستانه متبرکه سبزقبا (ع)، مجتمع فرهنگی سینمایی، روستای پامنار، روستای نورآباد، روستای لیوس، رود دز، بقعه امامزاده رود بند، پل بند سیاه منصور، موزه مردم‌شناسی، کوه لنگر، کوه سالن، خانه تاریخی سوزنگر، جنگل های دز، قلعه امیر بهمن خان صمصام، حمام شاه رکن‌الدین، بازار قدیم، آسیاب های آبی و…

کلوچه خرمایی

کلوچه خرمایی

ازجمله سوغات این شهرستان  می‌توان به انواع کلوچه خرمایی، کلوچه شکری، کلوچه نمکی، لوزی شکری، نان شیر، معجون کنجد، ارده، شیره (سیلون)، نان کنجدی، قرص نعناع، مرکبات، ابزارهای دست‌ساز چوبی، ورشو سازی، نمدمالی، کپو بافی، گیوه‌دوزی و … می‌توان اشاره نمود.

صنایع‌دستی دزفول:

کپو بافی

کپو بافی

کپو بافی:

یکى از رشته هاى بومى و خاص خوزستان محصولى به نام کپو هست که با پیچش ساقه هاى مرکزى و جوان نخل به دور ساقه هاى کرتک شکل می‌گیرد؛ و با نقش اندازى کامواهاى الوان زیبایى آن چندین برابر می‌گردد. مرکز بافت کپو دهستان شهیون واقع در شهرستان دزفول بوده و معمولاً به شکل سبدهاى دردار و بدون در به‌صورت سینى در اندازه هاى مختلف به‌طور رنگى و ساده بافته می‌شود. کپو در گویش محلی دزفولی، به ظرف حصیری کروی سردار که از برگ خرما و کرتک بافته می‌شود، اطلاق می‌گردد.

گیوه بافی

گیوه بافی

گیوه‌بافی:

پای‌افزار گیوه، با توجه به آب‌وهوای معتدل ایران خنک، سبک و قابل شستشو طراحی‌شده است و به دلیل داشتن تمامی این ویژگی‌ها در میان روستاییان و کشاورزان، از گذشته تا امروز مورداستفاده قرارگرفته است. گیوه‌دوزی در شهرهای بهبهان دزفول رواج دارد و بیش‌تر کاربرد محلی دارد.

خراطی

خراطی

خراطی:

مرکز هنر و صنعت خراطى شهرستان دزفول است که تولید آن در بازار قدیم دزفول کاملاً رایج هست. محصولات زیبایى از قبیل مبلمان، جالباسى، قلیان، گهواره، سبدهاى نگهدارى مجلات و روزنامه، میل زورخانه، جاکفشى، جالباسى و ظروف مختلف و ظریف هنرى را از چوب، به‌ویژه چوبى به نام «جغ» از عمده تولیدات این هنر- صنعت هست.

ورشو سازی

ورشو سازی

ورشو سازی:

ورشو سازی نمونه‌ای از مشاغل سنتی دزفول بوده است. ورشو آلیاژی است از مس و نیکل و روی ورق روشو جلایی مانند نقره دارد. در برابر زنگ‌زدگی مقاوم است. ترکیب معمول این آلیاژ شامل ۴۵ درصد مس، ۳۵ درصد روی و ۲۰ درصد نیکل می‌شود. با توجه وجود مس و روی ورشو گاهی یکی از انواع برنج محسوب می‌شود. این آلیاژ در اروپا به «نقره نیکلی» یا «نقره آلمانی» معروف است.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *