کپوبافی بوشهر

خوزستان خطه‌ای با هنر زیبای کپو بافی

استان خوزستان در جنوب غربی ایران، کنار سواحل خلیج فارس و اروند رود قرار دارد. خوزستان پنجمین استان پرجمعیت ایران به شمار می‌آید و با استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و دریای خلیج فارس همجوار است همچنین با کشور عراق نیز مرز مشترک دارد. خوزستان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت ایران است. خوزستان یعنی سرزمین مردمان خوزی یا هوزی. اغلب مردم خوزستان عرب هستند اما اقوام بختیاری، لرها، فارس‌ها، قشقایی‌ها و ارامنه نیز در برخی مناطق این سرزمین سکونت دارند. این استان  دارای ۲۴ شهرستان است.

سد(خوزستان)

سد(خوزستان)

 

فهرست جاذبه‌های گردش گردشگری خوزستان بدین شرح است: کلیسای آبادان، موزه آبادان، مسجد رانگونی ها، چشمه عین، سد دز، دریاچه سد کرخه در اندیمشک، جاذبه‌های گردشگری سواحل رودخانه کارون، پل معلق، بقعه علی بن مهزیار در اهواز، بقایای قلعه قدیمی نورآباد، غار اشکفت سلمان، تالاب میانگران، طاق طویله، دره کول فرح در ایزه، مجسد جامع باغ ملک، پل کسری و کتیبه‌های تنگ تکاب در بهبهان، چشم اندازهایی از اسکله تخلیه و بارگیری در خورموسی در ماهشر، موزه جنگ خرمشهر، مزار سبزه قبا، آبشار زیبای شوی در دزفول، تالاب هورالعظیم در سوسنگرد، آثار باقی مانده شهر قدیمی رامهرمز، تالاب شادگان، قلعه تاریخی شوش، معبد چغازنبیل، آثار کاخ آپادانا، مقبره دانیال نبی، هفت تپه در شوش، آبشارهای تاریخی شوشتر، بقایای آسیاب‌های بادی در شوشتر، اولین چاه نفت ایران در مسجد سلیمان، پیست زیبای قایق سواری و اسکی روی آب دریاچه سد عباسپور در مسجدسلیمان و…

زیگورات چغازنبیل

صنایع دستی خوزستان:

بافت انواع پارچه، گلیم، قالی، گیوه، خراطی، میناکاری، قلمزنی، نمد مالی، حصیر بافی.

 

گلیم بافی(خوزستان)

گلیم بافی(خوزستان)

 

صنایع دستی حصیری و چوبی: این صنعت شامل حصیر بافی، سبد بافی و خراطی در دزفول، آبادان و… است.

کپو بافی(خوزستان)

کپو بافی(خوزستان)

 

فلزکاری و میناسازی: این صنعت شامل قلمزنی فلز است، قفل سازی و زیورآلات در شهرهای اهواز، سوسنگرد و هویزه محصول این صنعت است.

قلم زنی(خوزستان)

قلم زنی(خوزستان)

بافت‌های داری: بافت‌هایی است که از دار برای تولید آن استفاده می‌شود؛ مانند قالی، گبه، گلیم، زیلو، ورنی و شیرکی. در این استان بافت‌های داری به شیوه‌های گره زنی یا پود گذاری بافته می‌شود مانند: شال، قالی، قالیچه و گلیم.

گبه(خوزستان)

گبه(خوزستان)

پشتی: از دیگر صنایع دستی این استان  پشتی بهبهان است که دارای تار پنبه ای و پود پشمی رنگین است. نقش این پشتی‌ها مرکب از راه‌های پهن و باریک افقی به رنگ‌های سبز، زرد، قرمز، قهوه ای، سرمه ای، سفید، نارنجی و آبی نفتی است. قسمت ابتدایی و انتهایی هر پشتی معمولاً سرمه ای رنگ است.

پشتی

ابریشم بافی: بافت این نوع پارچه در دزفول رایج است. در تهیه این محصول از نخ ابریشم مصنوعی (ویسکوز) استفاده می‌شود و به دلیل ظرافت خاصی که دارد به مصرف شله (روسری عربی) می‌رسد.

ابریشم بافی

طول این پارچه ۲۰ متر و عرض آن ۴۰ سانتیمتر است. پس از بافت، آن را به قطعات چهار متری درآورده و برای روسری مورد استفاده قرار می‌دهند.

عبا بافی: پیشینه عبا بافی در این خطه بیش از پانصد سال است. این عباها معمولاً به رنگ‌های خرمایی، مشکی، خاکستری و شیری است که توسط بافندگان رنگرزی می‌شود. بافتی که با نخ نازک صورت می‌گیرد هله نام دارد و مناسب هوای گرم تابستان است و بافتی که ضخیم تر است در زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عبا بافی

ورشو سازی، فلز کاری، کپو بافی نیز از دیگر صنایع دستی خوزستان است.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *