خمین سرزمین سرخ شقایق ها با قالی های خاص

خمین سرزمین سرخ شقایق ها با قالی های خاص

خمین در جنوبی ترین نقطه استان مرکزی است. اين شهر از شمال به اراك، از شرق به محلات، از جنوب به گلپايگان (استان اصفهان) و از غرب به ازنا و اليگودرز (استان لرستان) محدود مي شود.

دشت خمین

دشت خمین

جاهای دیدنی خمین عبارتند از: بیت امام، غار کوه گره، دشت خمین، کوه بوجه، قلعه‌ی‌سالارمحتشم، سنگ نگاره‌های تیمره، مسجدجامع‌ خمین. مزارع متعدد، تیمچه‌ بازار. آسیاب‌های‌ آبی‌. پل حاج مرتضی. روستاي خان آباد، دژ چهار برج و قلعه های تدافعی. کبوترخانه ها، قلمستان روستاي گوشه محمدمالك، امامزاده محمد مالك، امامزاده ریحان و…

سوغات خمین

سوغات خمین

از سوغات و صنایع دستی خمین می توان به قالی بافی، گلیم بافی ساده و گل برجسته، جاجیم بافی، منبت و کنده کاری، معرق کاری، خراطی، پیکر تراشی، خاتم کاری، رودوزیهای سنتی، سفالگری، کتابت و نگارگری، قلم زنی روی مس، طراحی، تذهیب، میناکاری، عسل، زعفران، گردو و بادام، نگور و کشمش، شیره انگور و … اشاره نمود.

قالی بافی

قالی بافی

قالی بافی:
در روستا بند ریحان زنان هنرمند با سلیقه و ذوق خود قالی می بافتند بنام ˈبند ریحانˈ، قالی بند ریحان نمایی از کهن ترین اسطوره ایران؛ یک قالی معمولی نیست، بلکه یک کتاب تصویری از اسطوره ها و اسرار فراوان است که در قالب نمادها و علایم تصویری است. بافندگان قالی بند ریحان بدون هیچ نقش و طرحی، تنها بر اساس آموخته های ذهنی اقدام به بافت این قالی می کردند.

خراطی

خراطی

خراطی:
خراطی چوب یکی از صنایع دستی سنتی ایران است که از زمانهای قدیم در این مرز و بوم رواج داشته و به طور معمول در مناطقی از کشور که چوب در آنجا بیشتر یافت می‌شود رایج است. در هنر خراطی اشیاء به صورت متقارن ساخته می‌شود اغلب از چوبهای نرم و اندکی مرطوب برای این کار استفاده می‌کنند. هنر خراطی از تراش و شکل بخشیدن به چوب در اثر حرکت دورانی دستگاه خراطی حاصل می‌شود.

رودوزی های سنتی

رودوزی های سنتی

رودوزیهای سنتی:
رودوزیهای روی لباس هنر آراستن سطح روئین پارچه های ساده با بهره گیری از نخ های الوان با کمک اسباب و وسایل مخصوص می باشد و دست اندرکاران آن به مدد بخیه های ظریفی که بر منسوجات ساده می نشانند معمولا تلفیق زیبائی از صبر، شکیبایی و هنر را به نمایش می گذارند.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *