حصیربافی

حصیربافی هنر کهن و رایج بشر در میان تمام تمدن ها

حصیربافی هنر کهن و رایج بشر در میان تمام تمدن ها

هنر حصیربافی یا بافت بوریا در میان انواع هنرهایی که انسان تا کنون به آن پرداخته است یکی از کهن ترین هنرها است. چرا که موا اولیه آن همیشه در دسترس بشر بوده است. این حرفه تقریباً در میان تمام تمدن ها و اقشار انسانی رایج بوده و مورد استفاده قرار می گرفته است.

محصولات بدست آمده از هنر حصیربافی عبارتند از: کیف، سبد نان، زنبیل(ساک خرید)، سبد میوه، زیرانداز، پاراوان و کلاه، باد بزن، جارو، کیسه های حصیری برای نگهداری خرما، طناب، درب کوزه و…

حصیر بافی-1

مواد اولیه و ابزارآلات حصیربافی

مواد اولیه ی ساخت حصیر برگ های نخل (که در اصطلاح محلی به آن پیش می گویند)، ساقه های نی و روغن جلاست. حصیربافی در جنوب ایران به دلیل وجود نخل های فراوان و نیزارها بسیار رایج بوده است همچنین این هنر در بین النهرین و آفریقا نیز بسیار برجسته بوده است. آثار بدست آمده از هنر دست حصیربافان جزء لاینفک لوازم ضروری و مورد استفاده زندگی بوده است. البته در شمال ایران نیز حصیر بافی رواج دارد ولی در آن مناطق بیشتر از ساقه برنج و گندم برای تولید محصولات حصیری استفاده می‌کنند.

حصیربافی-2

حصیر را با ابزاری مانند داس، کارد، اره، رنده، انبردست، قیچی و سوزن می سازند که این ابزار عمدتاً برای قطع گیاهان و پیراستن آنها به منظور آماده سازی مواد اولیه مورد استفاده قرار می گیرد و امر ساخت حصیر را سهل می نماید.

حصیر بافان بر روی آثار تولید دست خود از نقش های گوناگون با رنگ های مختلف استفاده می کنند. آنها برای رنگ کردن برگ نخل جوهر رنگی (بقم) را در رنگ های سبز، آبی، بنفش و نارنجی از عطاری ها تهیه نموده و با زرد چوبه مخلوط می کنند تا جلای بهتری پیدا کند. نقش ها و اشکال در حصیر ها و سبد ها و دیگر محصولات به صورت ذهنی و خلاقانه بافته می شود. لوزی‌های کنگره دار و هندسی ازجمله این نقش هاست.

سبد و کلاه حصیری

مراحل حصیربافی

حصیر بافان برای ساخت یک محصول حصیری ابتدا برگ های درخت را انتخاب و به دو، سه یا چهار قسمت برش می دهند و سپس در آب می خیسانند تا انعطاف پذیر شده و قابلیت بافت را بدست آورد. با بافت یکی از رو و یکی از زیر کار را ادامه میدهند تا کار تکمیل شود.

نگهداری محصولات حصیربافی

برای در امان ماندن آثار حصیربافی باید از آنها در برابر حرارت، آتش، ضربه، فشار و اشیاء نوک تیز و برنده محافظت شود.

محصول حصیربافی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *