جام زرین

جام زرین در کلاردشت رونمایی شد

در «همایش فرهنگ و تمدن کلاردشت» از جام زرین رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فرماندار کلاردشت در این آیین که در سالن آموزش و پرورش کلاردشت برگزار شد، گفت: ایجاد روح نشاط و شادی در جامعه و پاسداشت جام زرین از اهداف برنامه رونمایی است. هدف از اجرای این برنامه معطوف ساختن افکار جامعه و توجه مردم به یک جسم بی ارزش نیست، بلکه ارج نهادن به فرهنگ، تمدن و اوج توانمندی نیاکانی است که در خلق آثاری ارزشمند و زیبا از مواد خام دست به هنرنمایی زدند.

جام زرین

جام زرین

ایوب صالحی با اشاره به اینکه مردم کلاردشت به شهادت آثار موجود در طول تاریخ ۶۰۰۰ ساله صنعتگران ماهر و تولید کنندگان و تجار منصف بودند، افزود: اگر در گذشته های دور مردم ما بدون کوچک ترین امکانات این همه هنرهای زیبا تولید کردند، به طور قطع و یقین در حال حاضر می توان دوران پر رونقی را در تولید و اقتصاد و انواع صنایع دستی به بهترین شکل رقم زد. کلاردشت مهد تمدن و فرهنگ اصیل باستانی است و تپه کلار که در کلاردشت واقع است دارای قدمتی ۶۰۰۰ ساله است. تپه باستانی کلار می تواند تاریخ را رقم بزند چرا باید در دست اشخاص باشد و روزبروز دچار فرسایش شود؟

جام زرین

جام زرین

صالحی با اشاره به قدمت جام زرین کلاردشت به بیش از ۸۰۰ سال پیش از میلاد، تاکید کرد: جام زرین در حال حاضر به عنوان فرهنگ کلاردشت مطرح و تنها به عنوان یک شی مقدس نیست بلکه تقدس به یک فرهنگ اصیل است و به هر میزان که به سمت گرامیداشت فرهنگ پیش برویم در واقع گرامیداشت تقدس به فرهنگ است و این امر باید مورد توجه قرار گیرد.

جام زرین

جام زرین

اجرای آیینی کردی توسط گروه نیشتمان روستای کلنو و شعرسرایی کردی، گویش کردهای کلاردشت نیز در این برنامه اجرا شد.پ

منبع:  http://www.donyayesafar.com/n/7191

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *