خط نستعلیق

یونسکو پیگیر ثبت جهانی خط نستعلیق است

یونسکو پیگیر ثبت جهانی خط نستعلیق است

سعدالله نصیری قیداری درباره پیگیری کمیسیون ملی یونسکو برای ثبت جهانی خط نستعلیق، اظهار کرد: بخشی از کارها شامل پیگیری اقدامات باهدف ثبت جهانی یک هنر و به نتیجه رساندن آن بر عهده‌ی کمیسیون ملی یونسکو است و بخش‌های دیگری مثل فراهم کردن برگه‌های مربوط، تکمیل پرونده و جمع‌آوری مستندات، به دستگاه های اجرایی مربوط می‌شود که در این زمینه با ما همکاری می‌کنند.

خط نستعلیق

خط نستعلیق

او ادامه داد: ثبت خط نستعلیق که یکی از افتخارات ما در حوزه هنر است، ازجمله این‌کاره است. دوستان ما پرونده های مربوط را جمع‌آوری کرده‌اند تا در مسیر قانونی‌اش پیگیری شود و به نتیجه برسد. ثبت یک اثر هنری، کاری عادی نیست و به کارشناسان باتجربه و خوب و داوری های سخت نیاز دارد و ارزیابی های سخت‌گیرانه‌ای در مسیر آن وجود دارد.

خط نستعلیق

خط نستعلیق

نصیری همچنین بیان کرد: خوشبختانه به‌اندازه کافی آثار خوب و قابل دفاع داریم تا در حد سهمیه‌ای که برایمان تعیین‌شده است، بتوانیم در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهیم. ما موارد بسیاری در لیست انتظار یونسکو برای ثبت جهانی داریم که باید به‌تدریج روی پرونده‌های آن ها کار شود.

خط نستعلیق

خط نستعلیق

او افزود: یونسکو فهرست های متفاوتی در حوزه ثبت آثار دارد که یکی از آن ها، ثبت میراث مستند است. نسخه های خطی در این فهرست قرار می‌گیرند. ما معمولاً نسخه های ارزشمند را جمع‌آوری و به یونسکو معرفی می‌کنیم تا ثبت جهانی شوند.

خط نستعلیق

خط نستعلیق

گفتنی است؛ در اکسپوی ۲۰۱۵ میلان «خط نستعلیق» در پاویون امارات متحده عربی معرفی شد. از سوی دیگر، کتاب نفیسی هم منتشرشده بود بانام «مینیاتور» که با همان عنوان جلد و متن ابتدایی آن، مشخص می‌کرد به معرفی هنر مینیاتور آذربایجانی می‌پردازد.

خط نستعلیق

خط نستعلیق

این اتفاق ها در حالی رخ داد که در زمان برگزاری اکسپوی میلان و حتی بعدازآن، واکنش درخور توجهی از سوی مسئولان ایرانی در اعتراض به این‌گونه اقدامات دیده نشد.

منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *