ترکمن صحرا

ترکمن صحرا سرزمین خوش رنگ قالی های دست باف

ترکمن صحرا سرزمین خوش رنگ قالی های دست باف

ترکمن صحرا منطقه‌ای در شمال شرقی ایران است که از مغرب به دریای کاسپین و از شمال به جمهوری ترکمنستان محدود می‌شود و از مشرق به خراسان و منطقه نیمه‌خشک بجنورد و دره گز و از جنوب به کوهپایه‌های جنگلی البرز شمالی محدود است. مناطق دیدنی بندر ترکمن عبارت‌اند از: الابهای بین‌المللی مرزی مانند آلما گل وآلاگل، تپه‌ماهورهای لسی، مقبره خالد بن ثنان (ع) معروف به خالد نبی، وجود گیاهان بیابانی مانند گز و گیاهان غیربومی اتروبلیکس، وجود کوچ‌نشینان ترکمن در قسمت میانی و کوچ‌نشینان کرد در شمال شرقی، وجود کوچ‌نشینان با خانه های چوبی آلاچیق، رود اترک، رود گرگان، تالاب گمیشان، گل‌فشان نفت لی جا، بازارچه مرزی اینچه برون، آرامگاه مختومقلی فراغی و …

ترکمن صحرا

ترکمن صحرا

صنایع دستی و سوغاتی های ترکمن صحرا:

از سوغاتی ها و صنایع‌دستی ترکمن صحرا می‌توان به قالی و قالیچه های دست‌بافت، نمازلیق های زیبای تركمن، زیورآلات دست‌ساز تركمن، لباس‌های زیبای محلی تركمن، شلوار زنان (بالاق)، آلین دانگی، بورک (كلاه مورداستفاده دختران و پسران تركمن)، چابلیت، نمد، ماهی و خاویار، لبنیات و برنج، بیشمه، دوغ شتر، انواع بورگ، ثویتلی آش (شیر برنج)، نان‌های تنوری، نان‌روغنی، بولاما، بورک، چكدرمه، قاتلمه و… اشاره نمود.

قالی ترکمن

قالی ترکمن

قالی ترکمن:

گول نقش اصلي فرش ترکمن است که بافته هاي هر قوم به‌وسیله آن از بافته هاي اقوام ديگر متمايز می‌شود و پشم و پنبه از مواد اوليه براي توليد اين هنر ماندگار است. به‌رغم ترويج رنگ‌های شيميايي هنوز مواد رنگ دار گياهي مانند پوست انار، چوب پويا، خاکستر چوب ازدار و زردچوبه، روناس و نيل براي رنگرزي خامه قالي کاربرد دارد. نقوش فرش ترکمني حفظي باف است.

روسری ترکمن

روسری ترکمن

چارقد ترکمن:

ر میان ترکمنان روسری به دو نوع کلی تقسیم می‌شد، یکی نسبتاً ضخیم با سوزن‌دوزی زیاد که به آن کورته می‌گفتند و دیگری بافت‌هایی از ابریشم نازک که قینگاچ نام داشت. روسری‌های امروزی زنان ترکمن به دو بخش تقسیم می‌شود. «یالیق» روسری نازکی از جنس حریر است که در داخل خانه و در عروسی‌ها استفاده می‌شود و معمولاً بالباس آن‌ها هماهنگ می‌شود. یالیق امروزی بیشتر از هندوستان وارد بازار ترکمن صحرا می‌شود. نوع دوم روسری گل‌دار معروفی است که به نام چارقد شناخته می‌شود و از پشم و ابریشم بافته‌شده و ریشه‌های بلند پشمی دارد.

نمد مالی ترکمن

نمد مالی ترکمن

نمدمالی ترکمن:

نمد های زیبای ترکمنی که یکی از محصولات دستی زیبا و هنر دست‌زنان ترکمن است و چند سالی است که به فراموشی سپرده‌شده و کمتر کسی به سراغ آن می‌رود امروزه فقط در چند روستای کوچک ازجمله قلعه جیق گمیشان نمدبافان قدیمی وجود دارد و بیم آن می‌رود که با از دنیا رفتن این هنرمندان ارزشمند این صنعت باستانی هم برای همیشه نابود شود.

زیورآلات ترکمن

زیورآلات ترکمن

زیورآلات ترکمن:

ساخت زیورآلات تركمن كه عمدتاً شامل زیورآلات زنان هست، به‌عنوان یكی از صنایع‌دستی هنری توسط تعداد معدودی از صنعتگران تركمن صورت می‌گیرد. این زیورها معمولاً از نقره ساخته می‌شود و ازاین‌رو صنعت زیرسازی تركمن را نقره‌کاری نیز می‌گویند. البته علاوه بر نقره، از فلزات کم‌ارزش‌تر آلیاژی نظیر برنج و ورشو نیز زیور درست می‌شود كه ارزش آن‌ها كمتر است. به‌علاوه در زیورهای نقره‌ای از ورقه‌های طلا و آب‌طلا نیز استفاده می‌شود.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *