il_570xN.507776352_el8q

ترمه پارچه ای لطیف و گرانبها منقش به بته چقه

ترمه پارچه ای لطیف و گرانبها  منقش به بته چقه

ترمه پارچه‌ای لطیف و گرانبها است که از کرک، پشم یا ابریشم طبیعی ساخته می‌شود و غالباً با نقش های بته جقه، اسلیمی و مانند آن شناخته می‌شود. خاستگاه اصلی این هنر هنوز هم مورد بحث و اختلاف نظر است اما عده‌ای از محققان بر این باورند که این هنر ابتدا در کشمیر متولد شده و سپس از آنجا به ایران آورده شده است و عده ای دیگر می گویند ترمه باخلاقیت ایرانیان به وجود آمده و نوع ایرانی آن در بسیاری ازموارد از جمله کیفیت و رنگ از نوع کشمیری سبقت گرفته است. این عده بر این باورند که ترمه کشمیر از این جهت مورد توجه قرار گرفته است که کشمیریان در بافت آن از نخ تولید شده به وسیله کرک بز کوهی استفاده می‌کنند.

رومیزی ترمه

تاریخچه  این هنر ظریف، در ایران به ابتدای دوران صفویه بر می‌گردد و هم اکنون بسیاری از استان‌های ما از جمله استان یزد هسته‌ی هنر ترمه دوزی هستند. هنر ترمه و ترمه دوزی چه در گذشته و چه در حال موارد استفاده بسیار داشته و دارد.

در گذشته این هنر بیشتر مورد استفاده اشرافیان و ثروتمندان قرار می‌گرفته است و از آن برای دوختن لباس‌های فاخر و پرده‌ اتاق‌ها و تالارهای مجلل از این پارچه استفاده می‌شده است، اما امروزه با تغییر سبک زندگی برای موارد گسترده‌تری از جمله رومیزی؛ مبلمان،پشتی، استفاده می‌شود.

ترمه مرغوب

اگر علاقه مند به این هنرهستید ابتدا باید مواد اولیه آن را بشناسید.

مواد اولیه ترمه دوزی معمولاً پشم و ابریشم است ولی پشمی که بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد پشم سفید رنگ است زیرا که این نوع پشم دست بافنده را برای رنگرزی باز می‌گذارد.  برای رنگرزی بیشتر از رنگ‌های گیاهی و طبیعی استفاده می‌شود تا رنگ‌های شیمیایی.

از انجا که ترمه بسیار ظریف و منحصر به فرد است لازم است که چند نکته را درمورد نحوه شستشو و نگهداری از آن بدانید.

بیشترین عاملی که سبب رنگ پریدگی و از بین رفتن آن میشود نور و رطوبت است و علت آن این است که بخش‌های تیره آن در برابر نور و حرارت حساس است. در مورد شستشو هم این نکته را در نظر داشته باشید که ترمه‌های مرغوب و دست باف با هر محلولی قابل شستشو هستند ولی در مورد نوع ماشینی آن باید وسواس بیشتری در این مورد به خرج دهید.

در مجموع میتوان گفت که هنر ترمه دوزی یکی از صنایع دستی مهم ما به شمار می اید که نه تنها می‌تواند باعث کار آفرینی شود بلکه ارز آوری قابل توجهی را هم به دنبال دارد.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *