بندر-انزلی

بندر انزلی بندرگاه‌ نیلوفر آبی و مروار‌های طلایی

بندر انزلی بندرگاه‌  نیلوفر آبی و مروار‌های طلایی

با بررسی‌های انجام‌شده، حدود ۱۵۰۰۰ سال پیش، جزیره‌ای از سطح آب دریای خزر، سر برآورد که بعدها به نام بندر انزلی نامیده شد و به‌عنوان مهم‌ترین بندر سواحل جنوبی دریای خزر و ایران معروف گردید. از شمال به دریای خزر- از جنوب به مرداب انزلی – از مشرق به خمام و رشت – از مغرب به منطقه طوالش مشرف است.

بندر-انزلی

مناطق دیدنی بندر انزلی

مناطق دیدنی بندر انزلی عبارت‌اند از: مرداب و تالاب انزلی، دریاکنار، پل‌های غازیان وانزلی، پل میان پشته، کاخ میان پشته، برج ساعت، شنبه‌بازار، پارک شهر، امامزاده بی‌بی حوریه، ساختمان شهربانی و شهرداری، مجتمع تفریحی طرح دریا، پارک شهر، بلوار، موج‌شکن، میدان مالا، موزه، دهکده ساحلی و منطقه حفاظت شده سیاکشم، منطقه حفاظت شده سرخانکل و …

نیلوفر آبی مرداب بندر انزلی

غذاها و سوغاتی‌های خوراکی بندر انزلی

از غذاها و سوغاتی‌های بندر انزلی می‌توان به اشپل، ماهی فی ویج، ماهی سفید، کباب ازون برون، خاویار؛ خورشت‌های با قالی قاتق، فسنجان، ترش تره، میرزاقاسمی، سیر قلیه، سبزی‌ها محلی، سیرترشی، زیتون، حلوا عسلی، کاکا و نباتی اشاره نمود.

غذاهای سنتی بندر انزلی

صنایع‌دستی بندر انزلی:

مرار بافی بندر انزلی

مروار بافی: مروار بافی یکی از صنایع‌دستی است که در استان گیلان به‌تازگی رواج یافته است. مروار یک نوع چوب ترکه‌ای است که زوائد آن گرفته می‌شود، به سه تا چهار قسمت تقسیم و در پاتیل‌های مخصوصی در آب جوشانده می‌شود تا لایه روبی شوند. مروار دارای ویژگی‌های خاص است، رنگ آن زرد است و وقتی جلا می‌خورد و به رنگ طلایی در‌می‌آید.  از این هنر زیبا برای تولید، جای لباس، جاي روزنامه، انواع لوستر، انواع شکلات خوري، جاي سوزن و نخ، جاي تخم مرغي، ميز و صندلي و مبل و محصولات متنوع ديگر استفاده می‌شود.

حصیر بافی انزلی

 

حصیربافی: زنان بندرانزلي، غازيان و آب‌کنار در بافت حصير شهرت خاصي داشته‌اند و حصيرهاي اين مناطق از مرغوبيت خوبي برخوردار بوده است و این محصول زیبا از مهم‌ترین صنایع دستی این شهر به شمار می‌آید. براي بافت زيرانداز حصيري از گياه سوف به‌عنوان پود و از کنف به‌عنوان تار استفاده مي‌شود. امروزه از نخ پنبه‌اي نيز به‌عنوان تار استفاده مي‌گردد. اين زيرانداز زيبا و هماهنگ با آب‌وهوای مرطوب خطه گيلان که با دستگاه چوبي سنتي ساده و ابتدايي بافته مي‌شود نه‌تنها در کف اتاق‌ها، بلکه در کنار ديوارها و حتي در سقف خانه‌ها استفاده مي‌گردد. نقوش بکار رفته در بافت زیراندازهای حصیری با نام و نشانی‌های مناطق فعال این رشته هماهنگ است که از آن جمله می توان به  گل غازیانی اشاره کرد.

سفالگری بندر انزلی

سفالگری: سفال درواقع نخستین محصول هنری و صنعتی مردمان اولیه است که حاصل نیاز و شعور آدمی، در به‌کارگیری عوامل طبیعت است. مواد اولیه این هنر شامل: خاک، آب و آتش است که در سرزمین‌های محل سکونت بشر یافت می‌شده است. سفالگری هنری همگانی بوده که سلیقه ابداع‌کننده و نشانه‌های معینی از زندگی اجتماعی و دوره زندگی و ویژگی‌های مادی و معنوی آن را به ما نشان می‌دهد. دو گونه سفال در اين شهرستان توليد مي‌شوند. سفال‌هايي كه از وسايل ضروري زندگي است و مورد استفاده مردم قرار مي گيرند مانند سفال‌هاي سقف براي پوشش بام‌ها و انواع ظروف مورد نياز خانه ها مانند گلدان، كوزه، نمكدان و غيره. دوم سفال‌هايي كه جنبه تزييني دارند و در ساختن آن ذوق و استعداد به‌كار رفته و گروه دوم به مفهوم واقعي سفال است كه جزو صنايع دستي به شمار مي آيد.

شنبه-بازار-بندر-انزلی

محل خرید صنایع دستی بندر انزلی

صنايع دستي يكي از مهم‌ترين جاذبه هاي گردشگري شهرستان بندرانزلي را تشكيل مي‌دهند. یکی از مراکز اصلی خرید در بندر انزلی شنبه بازار است که با قدمتی بیش از ۷۰ سال به شکل هفتگی در خیابان میرزا کوچک خان این شهر برگزار می شود. در این بازار که محل تجمع انزلی چی ها و مردم روستاهای اطراف است، همه نوع جنسی عرضه می شود؛ از مرغ و جوجه زنده، تا انواع سبزی های محلی، انواع ترشی تا کفش و لباس و ابزار کشاورزی.

بازار ساحلی انزلی نیز که در بولوار ساحلی قرار دارد محل فروش صنایع دستی است. مرغوبترین سوغات انزلی را که شامل انواع ماهی، سبزیجات محلی، سیر ترشی، زیتون، انواع دست بافته‌های زیبای پشمین، محصولات حصیری  است را در شنبه بازار می توانید تهیه کنید. حلوا عسلی، کاکا و نباتی همدر اکثر قنادی ها و سوغاتی فروشی ها قابل دسترس هستند. مرواربافی، رایج ترین صنایع دستی انزلی است که آن را هم می توانید از بازار هفتگی و مراکز فروش سوغات تهیه کنید.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو