مسابقه خلاقیت در صنایع دستی

مسابقه خلاقیت در صنایع دستی مازندران و گلستان برگزار می‌شود

مسابقه خلاقیت در صنایع دستی مازندران و گلستان برگزار می‌شود

 معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: مسابقه خلاقیت در طراحی صنایع دستی و کاربرد آن در زندگی، اسفند سال جاری با همکاری معاونت صنایع دستی استان گلستان در مازندران برگزار می‌شود.
مسابقه خلاقیت

مسابقه خلاقیت

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، سید رحیم موسوی در نشست هم اندیشی مسابقه خلاقیت طراحی در صنایع دستی و کاربرد آن در زندگی که با حضور طراحان، هنرمندان و اساتید رشته صنایع دستی در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد، اظهار کرد: این مسابقه به منظور حمایت از رشته‌های صنایع دستی، پویایی و روزآمدی بیشتر این هنر-صنعت برای ورود به بازارهای جدید برگزار می‌شود.

مسابقه خلاقیت

مسابقه خلاقیت

وی، یکی از شایع ترین دلایل روزمد نبودن نبودن صنایع دستی را در عدم تناسب طراحی و ساخت محصولات صنایع دستی با نیاز روز دانست و افزود: کاربردی نبودن صنایع دستی از مهمترین ایرادهای نسل جوان به صنایع دستی است و دلیل عدم اقبال آنان به خرید دست ساخته‌های سنتی است.

وی با بیان اینکه مازندران و گلستان شرایط خوبی در بخش صنایع دستی نسبت به استان‌های دیگر کشور ندارد، اظهار کرد: خوشبخانه صنایع دستی و هنرهای سنتی مخاطبین بسیاری دارد و باید این هنر در بین گردشگران خارجی و داخلی نهادینه شود. ماندگاری صنایع دستی نیاز به روح جدید و روزآمد کردن دارد که عمده ترین بخش آن طراحی محصول است.

مسابقه خلاقیت

مسابقه خلاقیت

موسوی با بیان اینکه در ۶۰ سال اخیر کمترین تحول در صنایع دستی ایجاد شده است، افزود: صنایع دستی و هنرهای سنتی گنجی است که از گذشتگان به نسل حاضر رسیده است.

وی از دیگر اهداف برگزاری این مسابقه را کاربرد بیشتر صنایع دستی در دکوراسیون و لوازم منزل ارزیابی کرد و گفت: اولویت با رشته‌های بومی استان به ویژه نساجی و هنرهای چوبی است تا سطح کیفی محصولات صنایع دستی مناسب با نیاز امروز جامعه، ارتقا یافته و الگوهای موفق به تولیدکنندگان با هدف ایجاد تحول در نظام تولید این محصولات و ایجاد زمینه و فضای رقابتی بین هنرمندان و صنعتگران معرفی شود.

موسوی، زمان برگزاری مسابقه را در دو مرحله استانی و کشوری، عنوان و تصریح کرد: هنرمندان تا ۱۳ اسفند سال جاری فرصت دارند تا طرح های خود را به این معاونت ارسال کرده و بعد از ارزیابی نهایی تا تاریخ ۱۵ اسفند ماه سال جاری، نتایج نهایی در ۱۸ اسفند ماه جاری اعلام می شود.

مسابقه خلاقیت

مسابقه خلاقیت

جانشین معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان نیز یکی از مشکلات صنایع دستی کشور به ویژه استان گلستان را نبود طراحی در محصولات صنایع دستی عنوان کرد و گفت: تزیینی شدن صنایع دستی موجب ضربه خوردن این هنر شده است.

مریم حاجی ابراهیمی افزود: کمبود طراحی را شاهد بودیم که باید با برنامه ریزی دقیق تر این کمبود جبران شده و صنایع دستی دوباره به زندگی مردم برگردد. برخی از رشته‌های صنایع دستی مطابق با سلیقه روز نیست در حالی که با کمی تغییر می‌توان دوباره به بازار فروش برگشت و به مردم معرفی شود.

وی به تجربه چاپ کارت پستال در معاونت صنایع دستی استان گلستان اشاره کرد و گفت: برای زنده نگهداشتن و اصالت رشته‌های صنایع دستی به ویژه در رشته سوزن دوزی ترکمن و زیورآلات و استقبال مردم به این رشته این طرح‌ها در قالب کارت پستال چاپ شد که توانست این رشته‌ها را از خطر منسوخ شدن نجات دهد.

مسابقه خلاقیت

مسابقه خلاقیت

مسابقه خلاقیت در طراحی صنایع دستی و کاربرد آن در زندگی روزمره با مشارکت دو استان مازندران و گلستان برگزار می‌شود.

منبع:http://goo.gl/IzPOFl

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *