بخارادوزی

بخارا دوزی شیوه‌ی ابداعی بخارایی ها در رودوزی

بخارا دوزی شیوه‌ی ابداعی بخارایی ها در رودوزی

بخارا دوزی یکی از صنایع‌دستی تزیینی – کاربردی ایران  است. بخارا نام شهری است که در آن محصول پنبه و ابریشم بسیار بوده و به همین دلیل هنرمندان بخارایی، شیوه‌ای را در رودوزی‌ها ابداع کرده‌اند که به بخارا دوزی مشهور شده است. این هنر نوعی رودوزی است که در اثر پرکاری دوخت (دوخت‌های زیاد روی پارچه های زیرساخت)، زمینه‌ی پارچه قابل‌تشخیص نیست و نقوش، به‌وسیله‌ی نخ های الوان پدیدار می‌شود.

بخارا دوزی

بخارا دوزی

روش کار بخارا دوزی:

پارچه‌ی زیر کار معمولاً چلوار، متقال یا کتان و ندرتاً ابریشم یا پشم است. نقوش این هنر عبارت است از: گل های اناری، شاه‌عباسی، گل های میخک، طرح گلدانی و … گل ها با الیاف ابریشم های الوان مانند قرمز پخته، نیلی سیر، سفید، سبز یشمی، زرد خردلی، قهوه‌ای و … بر روی پارچه متقال یا تافته رودوزی می‌شود. معمولاً گل ها از یک مرکز رودوزی شده و به‌صورت شعاع های منظم ادامه می‌یابد. روش کار به این صورت است که ابتدا طرح را بر روی کاغذ طراحی کرده و سپس آن را به‌وسیله‌ی سنجاق سوراخ‌سوراخ کرده و با توجه به رنگ زمینه با استفاده از براده‌ی زغال یا گچ (امروزه کاربن) طرح را بر روی پارچه منتقل می‌کنند. سپس با استفاده از نخ های ابریشمی الوان تابیده، تمام طرح به‌صورت توپر دوخته می‌شود. دوخت با ابریشم تابیده‌شده باعث ایجاد امواج زیبایی در سراسر کار می‌شود.

بخارا دوزی

بخارا دوزی

از این هنر برای تزیین لباس، روسری، رومیزی، روتختی و … استفاده می‌شود. روش نگهداری آن حفاظت از رطوبت و اشعه‌ی خورشید مداوم، سفیدکننده‌ها و آتش است و با آب ولرم و صابون قابل شستشو است. این هنر در شهر اصفهان از رواج خوبی برخوردار است.

بخارا دوزی

بخارا دوزی

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *