بته هشت پر

بته ترمه یکی از انواع بته های ایرانی

بته ترمه یکی از انواع بته های ایرانی

بته را بیشتر به درخت و گیاه ربط داده‌اند و تمام موارد مذکور طرح‌هایی هستند که جزئی از اسطورهها و اعتقادات ایرانیان قدیم بوده و تحت تأثیر فرهنگ و شرایط اجتماعی قرن‌ها بعد، تغییر فرم و شکل داده است. برخی معتقدند که این نقش مایه تجسم گیاهی هندی است و به تبع آن یقین کرده‌اند که بته جغه از هند به ایران آمده است اما شواهد تاریخی بسیاری در دست است که بته در اصل سرو بوده است.

بته ترمه

بته ترمه

بته ترمه:

نقش این بته نیز همانند تصویر کاج است ولی در قیاس با بته جقه خرقه ای از گونه متوسط آن به شمار می رود، این نقش در قالی بافی بسیار استفاده می شد به همین دلیل به نام بته شالی و یا شال ترمه ای مهور بود. بته ترمه ای در قالی های کرمان به کثرت مشاهده می شود، این نقش را به صورت ساده، دوقلو و سه قلو هم می بافند.

بته هشت پر

بته هشت پر

بته هشت پر کردستانی:

هشت بته متوسطی که در یک دایره نا محسوس قرار می گیرند تصویر یک گل خورشیدی را مجسم می نمایند، بته ها در آن بصورتی هستند که از یک جهت روبروی هم و از جهت دیگر پشت به پشت قرار دارند این نوع نقش بصورت مکرر بدور یک دایره ودر دسته های هشت تایی در طول و عرض قالی به ردیف قرار می گیرند. فاصله های آنها را با گلهاب تزئینی ریز پر می کنند طوری که فضای خالی وجود نداشته باشد. حاشیه این نوع فرش معمولا با طرح سماوری معروف به حاشیه هراتی کامل می شود، شهر سنندج در تولید بته های هشت پر یا هشت گل شهرت جهانی دارد.

بته افشاری

بته افشاری

بته قبادخانی (افشاری) :

نوعی بته خاص افشار کرمان است که به شکل میوه کاج طراحی می شود، این نقشه بدیع و زیبا با رنگ آمیزی جذاب به صورت افشان در زمینه فرش همراه با نگاره های ریز مه غالبا با رنگ های متضاد تیره و روشن کناره های بته ها را آرایش می دهند در کمال دقت و مهارت قابل ملاحظه ای بافته می شوند. بته افشاری از طرح های مشترک در قالی و گلیم بافی است که در میان افشارها رواج دارد.

در حفاریهای دره پازریک در سال ۱۹۴۹ میلادی توسط باستان شناسان روسی در کنار قالیچه پازریک و سایر اشیا یک قمقمه چرمین بدست آمده که روی آن را با نقش بته آراسته اند، تاریخ آن با استفاده از آزمایشات علمی قریب به ۲۵۰۰ سال تخمین زده اند. این تنها سند قدیمی موجود از این نقش است که تاریخ استفاده آن را نشان می دهد.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *