26131141071

بامبو بافی پیوند هنر و طبیعت ،خلق دکوری های زیبا

بامبو یا “خـِیزَران” که در فارسی به آن “نی” هم گفته می‌شود گیاهی از تیره گندمیان است که ارتفاع نسبتاً زیادی دارد و در بعضی موارد تا ۴۰ متر هم می‌رسد. هنر بامبو بافی جز یکی از صنایع دستی استان گیلان به حساب می‌آید و غالباً محصولات بدست آمده از هنر بامبو بافی بخشی از دکوراسیون افراد علاقه مند به طبیعت در سراسر ایران را شامل می‌شود.

از آنجا که گیاه بامبو بیشتر در کشور چین می‌روید در مورد تاریخچه آن و نحوه آورده شدن این گیاه به ایران روایت‌های مختلفی نقل شده، اما مستندترین این نقل‌ها بیان می‌کند که گیاه بامبو برای اولین بار توسط کاشف السلطنه همراه با تخم چای به ایران آورده شد. عده‌ای دیگر معتقند که صنعت بامبو از زمانی در ایران رواج پیدا کرد که استادی به نام ” ولتری” از چین به لاهیجان آمد و با پذیرفتن شاگرد در این زمینه صنعت دستی بامبو بافی رونق پیدا کرد.

بامبو بافی

بامبو بافی

 

از آنجا که ماده اولیه و اصلی هنر بامبو بافی را خود گیاه ” بامبو” تشکیل می‌دهد و ویژگی‌های منحصر به فردی که در این گیاه وجود دارد در اینجا قبل از توضیح مراحل بافت و شیوه‌ی آن چندی از خصوصیات این گیاه را بیان می‌کنیم تا با آن بیشتر آشنا شوید.

گیاه بامبو در دامنه کوه‌ها و مناطقی که رطوبت بالای ۶۵ درصد دارد روئیده می‌شود. در حال حاضر مرغوب‌ترین نوع بامبو در چین، ژاپن وتعدادی دیگر از کشورهای آسیای شرقی وجود دارد. این گیاه بالغ بر ۶۶۲ نوع مختلف دارد که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارا می‌باشد. در ایران مناطقی از جمله: لاهیجان، لیالستان و علی آباد مناطق مساعدی برای کشت گیاه بامبو می‌باشد.

بامبو بافی

بامبو بافی

استفاده از بامبو در دکوراسیون

از گیاه بامبو علاوه بر مصرف خوراکی آن برای تولید نوعی از صنایع دستی استفاده می‌شود، از جمله مواردی که می‌تواند حاصل کار با این گیاه باشد موارد زیر را شامل می‌شود:

 • شکلات خوری
 • لوستر
 • صندلی
 • میوه خوری
 • کلاهک آباژور وبسیاری موارد دیگر با کاربردها و اندازه‌های گوناگون.
بامبو بافی

بامبو بافی

مراحل بامبو بافی

 1. خشک کردن بامبو و گرفتن رطوبت از آن
 2. قطعه قطعه کردن گیاه بر حسب اندازه محصول نهایی
 3. نواری کردن بامبوها با داس یا چاقوی تیز
 4. رنده کردن بامبو
 5. آغاز بافت بر روی میز دایره‌ای شکل به اندازه کف ظرف

تشخیص مرغوبیت بامبو

 1. در بعضی از قسمت‌های محصول بافته شده از بامبو مفتول‌های ریزی وجود دارد که بعضی قسمت‌ها را به هم متصل کرده؛ دقت داشته باشید که این مفتول‌ها باید ظریف باشند.
 2. چون بامبو نوعی گیاه می‌باشد عده ای فکر می‌کنند که بامبویی که برای تولید محصول به کار می‌رود باید سبز رنگ باشد، اما توجه کنید که بامبو سبز هنوز رطوبت دارد و به مرور زمان سیاه رنگ می‌شود.، رنگ بامبو باید طلایی متمایل به سفید باشد.

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *