چیغ بافی ایلام

ایلام همان اریوجان سرزمینی کهن با قدمتی چندهزار ساله

ایلام همان اریوجان سرزمینی کهن با قدمتی چندهزار ساله

استان ایلام در غرب رشته کوه زاگرس قرار گرفته است. با استان‌های خوزستان، لرستان، کرمانشاه و کشور عراق همجوار است. ایلام، ایوان، دهلران، مهران و شیروان شهرستان‌های استان ایلام هستند. استان ایلام دارای تنوع آب و هوایی سرد، گرم و معتدل است. ایلام با استناد به اسناد تاریخی فراوان بخشی از کشور عیلام باستان بوده است و در زمان باستان به اریوجان شهرت داشته است. استان ایلام نیز جاذبه‌های تاریخی، دیدنی و تاریخی فراوانی دارد.

ایلام

جاذبه‌های دیدنی این استان به شرح زیر است: تالاب‌های سیاه گاو، مقبره سید صلاح الدین محمد در آبدانان، قلعه والی، موزه تاریخ طبیعی ایلام، سنگ نوشته تخت خوان، جاذبه‌های طبیعی کوه قلاقیران، دره ارغوان در ایلام، تاق شیرین و فرهاد، غار طلسم خان ایوان، آتشکده سیاهگل در ایوان، پل تاریخی گاومیشان، شهر باستانی دره شهر، تنگ بهرام چوبین در دره شهر، غار خفاش، چشمه آب گرم، آبشار آبتاف و چشمه قیر در دهلران، شهر باستانی سیروان در شیروان، سنگ نوشته آشوری، تالاب سیاب درویش در مهران و …

طاق فرهاد و شیرین

 

صنایع دستی و سوغات ایلام

مهم‌ترین سوغاتی‌های استان ایلام عبارتنداز: روغن حیوانی و کره محلی، ترخینه، سقز محلی، شیرینی بژی برساق، شیرینی کله کنجی، شیرینی کهک، عسل کوهی، کشک، کنجد و گردو.

ترخینه ایلام

 

صنایع دستی این استان شامل گلیم بافی، چپغ بافی، قالی بافی، موج بافی، خراطی، نمد مالی و زیورآلات است.

بافت قالی به ویژه قالیچه‌های ابریشمی و کرکی در ایلام رواج دارد، زیباترین قالیچه‌های ابریشمی و کرکی را در دره شهر و روستاهای اطراف آن می‌بافند.

 

قالی ایلام

 

موج بافی نیز از صنایع دستی رایج در استان است. دستگاه موج بافی چوبی است و نیازمند دو نفر می‌باشد: یک نفر بافنده و یک نفر مأمور پیچ. محصولات این صنعت احرامی، شال و … است.

موج بافی ایلام

 

نمد مالی: نمد کف پوشی است که از پشم حلاجی شده ساخته می‌شود این محصول بسیار با دوام است و مزایای فراوانی دارد. با نمد، جلیقه چوپانی هم می‌سازند.

 

 

نمد مالی ایلام

 

چیغ بافی: عشایر و چادرنشینان از موی بز برای خود سرپناه درست می‌کنند که دیوار آن چپغ نام دارد. چیغ بافت حصیری به صورت دیواره است و روی آن نقش‌های متفاوتی به وسیله‌ی نخ‌های رنگارنگ پشمی ایجاد شده است.

چیغ بافی - چیق بافی ایلام

 

خراطی: در ایلام از چوب درخت «کیکم» برای خراطی استفاده می‌شود. محصولات آن بیشتر چوب سیگار و قوطی سیگار است. چوب سیگارها به شکل ماهی یا اشکال دیگر بوده وبسیار ظریف و هنرمندانه ساخته می‌شود. چوب کیکم را به قطعات کوچک تر تبدیل نموده و از آن بدنه چوب سیگار را می‌سازند. سپس آن را با سوهان به شکل مورد نظر در می‌آورند و پس از تراش و پرداخت کامل آن را با روغن چرب می‌کنند.

خراطی-ایلام

 

ساخت زیورآلات هم در میان کردهای این استان رایج بوده است.

مردم این استان به زبان‌های لری، لکی، کردی فیلی، کردی کرمانجی و عربی تکلم می‌کنند. لباس محلی مردم ایلام در گذشته شامل دستار، شال، ستره و شلوار کردی از جنس کودری و گوردین بوده است. لباس زنان هم کاملاً پوشیده و دارای سربند مخصو بوده است. این لباس شامل کت، گلونی و پیراهن تا زیر پا می‌باشد.

 

لباس محلی ایلام

شهر ایلام به علت زیبایی‌های طبیعی فراوانی که دارد «عروس زاگرس» نام گرفته است.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *