13920225215445961_PhotoL

اوریگامی خلاقیت در تا زدن هنرمندانه کاغذ ها

اوریگامی که هنر کاغذ و تا است، جز هنرهای بسیار ظریف است که نیاز به تمرکز ذهنی بالایی دارد. کلمه اوریگامی از دو بخش تشکیل شده است: “آری” که به معنی تا زدن با فکر و اندیشه می‌باشد و” گامی” که به معنی کاغذ است. پس همان طور که از نام آن هم پیداست، هنر اوریگامی را می‌توان هنر تا زدن کاغذ از روی خلاقیت و تفکر دانست که منجر به ایجاد شکل‌های مختلفی از جمله اشکال هندسی، حیوانات، پرنگان و.. می‌شود.

بررسی تاریخچه هنر اوریگامی وابسته به پیشینه کشف کاغذ می‌باشد، یعنی در حدود سال ۱۰۰ میلادی که این کاغذ در چین شروع به تولید شد و تا ۵۰۰ سال بعد از آن فرمول تولید کاغذ به عنوان یک راز در میان چینیان محفوظ ماند. تا اینکه که در قرن ۶ میلادی راهبان بودایی به نحوی صنعت کاغذ را وارد ایران کردند، از این رو بسیاری عقیده دارند که تا زدن کاغذ اولین بار از همان جایی شروع شد که کاغذ تولید شد یعنی همان “چین”. این عده بر این باورند ماکت‌های کاغذی که برای سوزاندن در مراسم تدفین در چین تولید می‌شده، مدرکی بر تایید این روایت است.

اوریگامی

اوریگامی

نحوه تا زدن و تکنیک‌های هنر اوریگامی بسیار وسیع می‌باشد، در سال ۱۸۷۴ یادداشت‌هایی در خصوص چگونگی خم کردن و تا زدن کاغذ برای خلق اوریگامی به چاپ رسیده است، علاوه بر این تکنیک‌های مربوط به شیوه‌ی ساخت پرنده در حال پرواز نیز  در سال ۱۸۸۹ منتشر شد.

علاوه بر یادداشت‌های ذکر شده کتاب‌های تخصصی در این زمینه چاپ شده است که که از آن جمله می‌توان به کتاب ” کتاب شناسی خم کردن کاغذ” اثر ” ج. لگمان” وهمچنین کتاب ” جادوی کاغذ” اثر “باب هربین” اشاره کرد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اهمیت اوریگامیدر ادوار مختلف باعث شد که در سال ۱۹۵۵ “باب هربین” با ساخت برنامه‌ای تلویزیونی به نام ” آقای چپ و آقای راست” توجه عده‌‌ی زیادی از مردم را به هنر اوریگامی جلب کند.

این هنر علاوه بر کاربردهای زینتی و صنعت دستی در موارد دیگر نیز  کاربرد دارد که می‌توان به ریاضیات، بیولوژیک، مهندسی، معماری اشاره کرد.

 

اوریگامی

اوریگامی

درنای اوریگامی نماد صلح

درنای کاغذی معروف‌ترین نماد اریگامی است. «ساداکو ساساکی» دختر بچه‌ای ژاپنی است که در جریان بمباران اتمی هیروشیما توسط نیروی هوایی آمریکا در جنگ جهانی دوم، به‌دلیل تشعشعات اتمی بیمار شد. وقتی او در بیمارستان بستری بود به توصیه‌ دوستانش شروع به ساخت درناهای کاغذی کرد. به او گفته شده بود که طبق یک افسانه‌ی ژاپنی، هرکس هزار درنای کاغذی بسازد به آرزویش می‌رسد. و او شروع به ساخت درناها با آرزوی سلامتی و بهبود کرد.  او روی بال درناهایش می‌نوشت: «من صلح را روی بال تو می‌نویسم تا تو به همه جهان پرواز کنی».  با این حال، ساداکو فقط تا زمان ساخت ۶۴۴ درنا طاقت آورد و در ۱۲ سالگی از دنیا رفت. دوستانش بقیه‌ درناها را ساختند و هر هزار درنا را با پیکر ساداکو به خاک سپردند.

درنا امروز به نماد صلح تبدیل شده است. هر سال کودکان ژاپنی در سالگرد بمباران اتمی هیروشیما در کنار مجسمه‌ ساداکو جمع می‌شوند و برای رسیدن دنیا به صلح و آرامش، هزار درنای کاغذی می‌سازند.

اوریگامی

اوریگامی

شاید درمورد پیشینهاین هنر در ایران مطالب زیادی برای گفتن وجود ندارد اما زیبایی این هنر و خلاقیت و تمرکزی که برای ساخت یک اثر اوریگامی نیاز است ما را بر آن داشت که شما را با این هنر آشنا کنیم.

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *