اسپند بافی

اسپند بافی هنری برای دوری از چشم زخم

اسپند بافی هنری برای دوری از چشم زخم

از صنایع دستی تزیینی ایران اسپند بافی نام دارد. محصولی ساده و بدوی است که با مواد اولیه ‌ی بسیار ارزان قیمت ساخته می شود و این صبر و هنر زنان و آرایه های اصیل و زیباست که بر آن نقش می بندد و بر ارزش افزوده آن تاثیر می گذارد.

اسپند بافی

اسپند بافی

برای تهیه‌ی این فرآورده باید دانه های اسپند خشک شده را در اواخر بهار جمع آوری کرد. زنان برای جمع آوری اسپند به صورت گروهی به صحرا می روند، آنها را با ساقه می چینند و در دسته های کوچک تر بسته بندی کرده و به دیوار آویزان می کنند تا رطوبت خود را از دست بدهد.

اسپند بافی

اسپند بافی

سپس دانه ها (میوه گیاه) را از ساقه جدا کرده و با ابزار بسیار ساده یعنی سوزن آنها را مانند دانه های تسبیح به نخ می کشند و با سلیقه، اشکال مختلفی را خلق می کنند. مواد اولیه، دانه های اسپند و نخ بوده که از چوب حصیر و مقوا جهت زیر کار استفاده می شود. در ادامه جهت تزیین بیشتر از منجوق، مروارید، نخ های کنفی، نوار جاجیم، نخ کاموا، آیینه و … نیز استفاده می شود.

اسپند بافی

اسپند بافی

در فرهنگ عامه برای دفع چشم زخم و ساخت آویز های کاملا سنتی از آن استفاده می کنند که به این هنر اسپند بافی می گویند. اسپند بافی سنتی معمولا به دو فرم لوزی یا قندیلی تهیه می شود که فرم لوزی همان مژه های چشم است.

اسپندبافی

اسپندبافی

استفاده از اسپند برای رهایی از چشم زخم از جمله آداب و رسوم سنتی است که ریشه در فرهنگ کهن و آیین ایران دارد و در حال فراموشی است. در حال حاضر اسپند علاوه بر آویز، استفاده های کابردی دیگری همچون ساخت تسبیح، تزیین بدنه‌ی گلدان ها، لیوان های تزیینی و … نیز دارد.

اسپندبافی

اسپندبافی

منبع: کتاب هنرهای سنتی ایران در یک نگاه

مولفان: دکتر یاوری،مهندس عرفانی

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *