فرش-استان-مرکزی

استان مرکزی چهارسوی هنر و سرزمین قالی های دست باف

استان مرکزی چهارسوی هنر و سرزمین قالی های دست باف

استان مرکزی به‌عنوان چهارراهی است که استان‌های غربی، شرقی شمالی جنوبی را به یکدیگر متصل می‌کند. استان مرکزی از شمال به استان‌های تهران قزوین و از جنوب به استان‌های اصفهان و لرستان، از غرب به استان همدان و از شرق به استان قم محدودشده است و مرکز آن شهرستان اراک هست.

بازار سنتی اراک مرکز استان مرکزی

از مناطق دیدنی استان مرکزی می‌توان: بازار چهارسو ،برج شیشه (ارگ حکومتی اراک)، مدرسه و مسجد سپهداری، پل دوآب، امامزاده سهل بن علی، آتشکده برزو، غار یخچال اراک، غار سفید خانی، غار میانلانون، غار گیوه کش، قلعه حاج وکیل (عمارت کلاه‌فرنگی)، چشمه چپقلی، خانه حسن‌پور (موزه صنایع‌دستی)، حمام مصطفوی، تالاب میقان، روستای تاریخی هزاوه (زادگاه امیرکبیر)، کلیسای مسروپ مقدس اراک، بقعه پیر مرادآباد … نام برد.

تالاب میقان استان مرکزی

سوغاتی‌ های استان مرکزیعبارت‌اند از: فتیر، ترخینه، باسلوق، کشمش سبز، صابون محلی، انگور، شیره انگور، گوش‌فیل و… .

فتیر اراک استان مرکزی

از صنایع‌ دستی استان مرکزی می‌توان به: قالی‌ بافی، گلیم‌ بافی، جاجیم‌ بافی رودوزی‌ های سنتی، منبت و کنده‌ کاری روی چوب، معرق‌ کاری، پیکر تراشی، خراطی، ساخت سازه‌های سنتی، مشبک و گره چینی چوب، سفالگری، طراحی سنتی، نقاشی ایرانی، گل و مرغ، مسگری، قلم‌ زنی، سفیدگری چلنگری، مشبک فلز، گیوه‌ دوزی و گیوه‌ بافی اشاره کرد.

مشبک فلز استان مرکزی

قلم‌ زنی

قلم‌ زنی عبارت است از تزیین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به‌ویژه مس، طلا، نقره، برنج به‌وسیله قلم با ضربه چکش. نمونه‌ای از هنر قلم‌ زنی استان مرکزی یک بادیاب مسی بود که در ورودی سازمان مالکیت‌های معنوی سازمان جهانی مالکیت فکری در سوییس قرار دارد.

قلم زنی استان مرکزی

قالی‌ بافی

مهم‌ترین صنایع دستی استان مرکزی فرش است. ساروق روستایی است در نزدیکی اراک که نقشه‌ها و بافت فرش آن شهرت جهانی دارد. این قالی به دلیل ریزبافت بودن و داشتن پرز‌های کوتاه، همچون تخته‌ای سخت و فشرده به نظر می‌رسند و رنگ و متن اکثر آن‌ها کرم و لاجوردی است. در این میان نباید از نقش طراحان و نقشه کشان برجسته استان نیز غافل شد، طرح‌ها و نقشه‌های مرغ و ماهی، مستوفی، پرده‌ای و گل ‌و بوته ازجمله نقشه‌های برجسته ساروق و استان مرکزی است.

قالی بافی استان مرکزی

خراطی

هنر خراطی از تراش و شکل بخشیدن به چوب در اثر حرکت دورانی دستگاه خراطی حاصل می‌شود. سابق بر این دستگاه خراطی مشتمل بر چند ابزاردستی بود که از چوب ساخته‌وپرداخته می‌شد. در حال حاضر این دستگاه علاوه بر تغییر شکل ظاهرش از دو بازوی فلزی تشکیل‌شده است که با قرار گرفتن محکم شدن حجم چوبی میان آن‌ها و با چرخش چوب حول یک محور کار و با استفاده از میله‌های فلزی (مغار) هرکدام در ایجاد فرورفتگی یا خراشیدگی خاصی استفاده می‌شوند. شهر وفس و روستای سمقاور از مهمترین مراکز خراطی استان است.

خراطی استان مرکزی

سفیدگری

سفیدگری یکی از حرفه‌هایی است که زمانی در شهر اراک رونق زیادی داشته است، زمانی که ظرف‌ها مسی بود. ظرف‌های مسی را بر روی شعله‌های آبی و زردی که از کوره بیرون زده گرم می‌کنند، سپس قطعه‌ای فلزی را بر روی ظرف می‌کشند و بعد با پنبه‌ای که آغشته به پودری خاکستری‌رنگ، تمام ظرف را تمیز می‌کنند. نقش‌های برجسته سینی از زیر سیاهی بیرون می‌آیند و سینی برق می‌زند.

سفیدگری استان مرکزی

گیوه‌ دوزی

یکی از قدیم‌ترین پاپوش‌ها گیوه است، این کفش از نخ‌های قالی تهیه می‌شود و در دو منطقه سنجان و وفس استان مرکزی تولید و دارای شهرت بسیار است. رویه گیوه به دست‌زنان و توسط گونه‌ای سوزن که جوال‌دوز خوانده می‌‌شود بافته می‌‌شود و قسمت کفی آن به دست مردان با استفاده از ابزاری که تخت نامیده می‌‌شود به ‌اصطلاح آجیده می‌‌شود.

گیوه دوزی استان مرکزی

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *