قالی ارومیه

ارومیه شهری به شیرینی نقل و به زیبایی فرش

ارومیه شهری با پیشینه‌ی تاریخی و گردشگری، مرکز استان آذربایجان غربی است. این شهر دومین شهر پر جمعیت ایران در سرشماری سال ۹۰ است. شهری با نقاط دیدنی فراوان و جذاب که سالانه گردشگران بسیاری را در ایام تعطیل پذیرا است؛ جاذبه‌های دیدنی چون: مسجد جامع ارومیه، مسجد سردار، مسجد مناره، امام زاده اسماعیل، امام زاده ابراهیم، کاروانسرای ارومیه، گوی تپه، موزه تاریخی ارومیه، بازار ارومیه، تاکستان‌ها، پیست اسکی خوشاکو، ساختمان شهرداری، پل باراندوز، گردشگاه سیر و بند، کلیساها و …

کلیسا(ارومیه)

کلیسا(ارومیه)

شهر ارومیه مانند تمام مناطق گردشگری دیگر سوغاتی‌های خاص خود را دارد. این شهر یکی از مهم‌ترین مراکز تولید عرقیجات ایران است. عرق بید مشک، بادرنج بویه و شاه اسپران یکی از خوشبوترین عرقیجات تولیدی این شهر است. علاوه بر عرقیجات، نقل، محصولات کشاورزی، ترشیجات و مرباجات، از تحفه‌های دیگر این شهر زیباست.

نقل

نقل

صنایع دستی ارومیه:

در مورد صنایع دستی این شهر گردشگری می‌توان گفت قالی بافی، کوزه‌گری یا سفال کاری و ریزه کاری‌ها و نازک کاری‌های چوب از مهم‌ترین صنایع دستی آن به شمار می‌رود.

در مورد قالی بافی در این منطقه و منشاء و تاریخچه آن تاریخ مشخصی وجود ندارد. هنرمندان این هنر از نقشه‌های خاص منطقه خود در طرح قالی‌ها بهره می‌برند اما آنچه مسلم است در حال حاضر نقشه همه مناطق را در طرح قالی‌های خود پیاده می‌کنند که نشان از توانایی منحصر به فرد هنرمندان این خطه است، درواقع این شهریکی از قطب‌های قالی بافی ایران است.

 

قالی(ارومیه)

قالی(ارومیه)

سفال کاری یا کوزه گری نیز در میان صنایع دستی دیگر ارومیه جایگاه ویژه ای دارد. زیر شاخه‌های این هنر؛ نقاشی‌های روی سفال، کاشی و …

سفالگری(ارومیه)

سفالگری(ارومیه)

همانطور که در سطور قبل اشاره شد صنایع دستی چوبی نیز هنر دست هنرمندان ارومیه ای است. با زیرشاخه‌هایی چون احجام چوبی، معرق چوب، منبت چوب، مشبک کاری، نقاشی روی چوب، سبد بافی، قفس سازی، سازهای سنتی، حصیر بافی و…

منبت کاری ارومیه

آنچه مسلم است این سرزمین یکی ازقطب های گردشگری کشور است. قطبی گردشگری با تمدنی بسیار کهن که علاوه بر جاذبه‌های سیاحتی و تفریحی، جاذبه‌های تاریخی بی شماری را در خود جای داده است.

اکثر ساکنان این منطقه ترک آذری و کرد هستند و اقلیت آشوری و ارامنه نیز در این شهر ساکن‌اند.

دریاچه ارومیه

دراین شهر گروه‌های قومی، زبانی، و نژادی و حتی مذهبی مختلفی زندگی می‌کنند. همچنین جمعیت شهر مرکب از مردمان ترک، کرد، یهودی، ارمنی و آشوری است. که این نکته خود بر جذابیت توریستی شهر ارومیه افزوده است.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *