استان-اردبیل

اردبیل استان سردی به گرمای دلنشین صنایع دستی

اردبیل (آرتاویل) در شمال غربی ایران قرار دارد. اردبیل یعنی شهر مقدس و یکی از شهرهای باستانی و تاریخی ایران است که آثار و ابنیه تاریخی و جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد. زبان مردم شهر اردبیل ترکی آذربایجانی است. این استان در طول تاریخ به علت قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم از رونق اقتصادی خوبی برخوردار بوده است. این شهر تمدنی سه هزار ساله دارد. این سرزمین از روزگاران کهن تا به امروز صنایع دستی گوناگونی داشته است. قالی بافی، گلیم بافی و جاجیم بافی از قدیمی‌ترین صنایع دستی این استان به شمار می‌رود.

اردبیل

اردبیل

صنایع دستی اردبیل:

قالی بافی: فرش اردبیل نفیس‌ترین فرش آذربایجان به حساب می‌آید. فرش بافان این سامان از نقشه شکسته و اسلیمی در زمینه فرش خود بهره می‌برند. طرح این نقشه‌ها؛ قیچی، تک گل، ستاره، ریز ماهی، زیر خاکی، کله قوچ، لچک، ترنج و … است.

فرش-آذربایجان

تراش شیشه: یکی از صنایع دستی سنتی و زیبای این استان  تراش شیشه نام دارد و آن عبارت است از ایجاد نقوش مختلف سنتی بر روی شیشه، به وسیله تراش با استفاده از سنگ‌های مخصوص که درجه سختی آن‌ها بالاتر از شیشه باشد. تراش شیشه با سنگ‌های دیسک مانندی انجام می‌شود. در هنر تراش شیشه ابتدای محل طرح مورد نظر را مشخص نموده وسپس با نگه داشتن ظرف شیشه ای در دست و نزدیک نمودن آن به سنگ تراش، نقوش دلخواه روی شیشه حک می‌شود. پس از تراش، نقاط تراش خورده را صیقل می‌دهند. تراش روی شیشه در شهر  این استان رایج می‌باشد.

اردبیل(تراش شیشه)

اردبیل(تراش شیشه)

نقاشی روی چرم: یکی از صنایع دستی منحصر به فرد این سرزمین نقاشی روی چرم نام دارد که عبارت است از نفاشی و طراحی سنتی بر روی چرم که موارد مصرف فراوانی دارد. برای نقاشی بر روی چرم معمولاً از چرم گوسفندی دباغی شده به رنگ کرم استفاده می‌نمایند. روش کار بدین صورت است که ابتدا بوم کار را آماده نموده و چرم را روی آن نصب می‌کنند. طرح را با کاربن روی چرم می‌اندازند سپس طرح را به وسیله راپید پررنگ نموده و به وسیله قلم مو، نقاشی را شروع می‌کنند. رنگ‌های مورد استفاده در این هنر رنگ‌های پیگمنت بوده و حلال آن الکل است. پس از پایان نقاشی از محلول رزین برای ثبات و جلای رنگ استفاده می‌کنند. در نهایت از ورنی برای شفافیت، براق شدن وعایق بودن کار بهره می‌برند. نقاشی روی چرم در خلخال و اردبیل رواج دارد.

 

اردبیل(نقاشی روی چرم)

اردبیل(نقاشی روی چرم)

آئینه کاری: از این هنر برای تزئین سقف و دیوارهای اماکن مقدسه و… استفاده می‌شود. روش کار بدین صورت است که با بریدن آیینه به قطعات کوچک هندسی و سپس پهلوی هم قرار دادن آن‌ها در سطوح دیوارها و سقف سطوحی پر تلألؤ و جذاب را به وجود می‌آورند. نقوش آیینه کاری مانند گل‌های خاتم خود دارای طرح‌های مختلف و متنوعی می‌باشند.

اردبیل(آینه کاری)

اردبیل(آینه کاری)

مشبک چوب: یکی از صنایع دستی زیبا مشبک چوب نام دارد. برای اجرای کار مشبک چوب پس از اجرای طرح مورد نظر بر روی چوب، قسمت‌های منفی طرح را به کمک ابزاری چون مغار و اره مویی خارج می‌سازند، تا طرح اصلی به صورت مشبک باقی بماند. معمولاً طرح باقی مانده را نیز منبت می‌نمایند. تا طرح بعد پیدا کرده و زیبا تر شود.

اردبیل(مشبک چوب)

اردبیل(مشبک چوب)

علاوه بر موارد ذکر شده از دیگر صنایع دستی استان اردبیل می‌توان به نمد بافی، نگارگری، طراحی سنتی، صحافی سنتی، جلد سازی، تذهیب، حجاری، منبت، معرق، سازهای سنتی، خراطی، چپق بافی، ورشو سازی، ملیله سازی، مس گری، قلمزنی، آهنگری، چاقو سازی و… اشاره کرد.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *