لباس زنانه لری

اجزای لباس زنانه لری

اجزای لباس زنان لری

لباس زنانه لری مشتمل است بر:

۱-کلاهک و روسری ۲- پیراهن ۳- شلوار ۴- جلتیقه ۵- کت (یل) ۶- کلنجه ۷- سرداری ۸-پای پوش

لباس زنانه لری

لباس زنانه لری

کلاهک و روسری:

زنان لر، از پارچه های کم عرض و لفافدار، کلاهکی تهیه می کنند و به دوره ی آن دستمال (روسری کلاقه ای) می بندند. روسری بانوان لر از نوع ابریشمی بوده و می تواند گلدار و الوان و همچنین سیاه وسفید باشد.

لباس زنانه لری

لباس زنانه لری

پیراهن:

پیراهن بانوان لر، بلند و گشاد بوده، دارای یقه ای گرد به هم آمده است که با دکمه بسته می شود و ضمنا دارای برشی ساده است. پارچه ی پیراهن، همیشه از نوع گلدار و الوان است و آستین این نوع پیراهن دارای سردست شکافدار و بی دکمه است لازم به توضیح است که بانوان لر اصولا از دو پیراهن که بر روی پوشیده می شود، استفاده می کنند که پیراهن زیرین، به منزله ی زیر پیراهن بوده و دارای برشی ساده و بلند و معمولا از جنس تافته است. ذکر این نکته نیز ضروری است که پیراهن رویی گاه از مخمل تهیه می شود و روی سردست و دور شکاف آن و دوره ی دامنش را نیز یراق دوزی می کنند.

لباس زنانه لری

لباس زنانه لری

شلوار:

شلوار زنان لر، از لحاظ برش وضعی خاص دارد به گونه اب که قسمت بالای آن گشاد و هم پهن است و دارای لیفه در کمر است. این شلوار دو ساق مایل به بیرون دارد که به صورت مخروطی ناقص به قسمت پهن آن در پایین بخش بالایی دوخته می شود. این دو ساق در بخش بالای خود، فاصله ای از یکدیگر می گیرد که این فاصله در واقع میان ساقی میان آن دو است.

لباس زنانه لری

لباس زنانه لری

شلوار بانوان لر، از نظر ترکیب و جنس پارچه، دو قسمتی و دو رنگ است. معمولا از دمپا تا حدود بالای زانو رنگی دارد که گاه روی آن نوار دوزی و نقش دوزی می شود و قسمت بالاتر به رنگی دیگر و گلدار است. لازم به توضیح است که در گذشته بانوان لر از شلواری با کیفیت بهتر و مفصل تر از نظر تزیینات نیز استفاده می کرده اند که آن نیز دو قسمتی بوده که قسمت پایین آن را از مخمل های الوان انتخاب می کرده اند و بر دمپایش، براق دوزی و نوار دوزی و نقش بندی مفصل می کرده اند و در بخش جلوی دمپای شلوار، ریشه هایی می دادند که بر پشت پا و پای پوش سنتی آنان می ریخته است.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *