ابیانه

ابیانه موزه ایران باستان با لباس محلی زیبا

ابیانه موزه ایران باستان با لباس محلی زیبا

ابیانه روستایی کهنسال با چهره ای گلگون و سبک معماری اصیل به فرم مکعب در ترکیب احجام، کوچه های تودر توی بی انتها، خانه های چند طبقه با مصالح سنتی، پنجره های مشبک چوبی نفیس، درب های منبت کاری شده و ایوان های زیبا، مساجد، زیارت، آتشکده، قلعه ها و معبد در دل کوه و مردمانی به اصالت تاریخ این سرزمین با گویش پهلوی و لباسهای محلی و … . این ها همه بی اختیار انگشت تحیّر بر لبانت می نشاند، تو هم با دیگران هم عقیده می شوی و ابیانه را موزه ایران باستان می نامید. آب و هواي ابيانه مطبوع، با تابستان‌هاي معتدل و زمستان‌هاي سرد است. رودخانة برز رود از جنوب ابيانه عبور مي‌کند. روستاي ابيانه از شمال غربي به کوه کلاجار، از شمال شرقي به کوه هيمند و از جنوب غربي به کوه دوميلان محدود مي‌شود.

ابیانه

ابیانه

از جاهای دیدنی ابیانه می توان به غار پریان، آتشکده، مسجد جامع، زیارتگاه، تخت هامان، قلعه پایین هرده، پال و… اشاره نمود.

صنایع دستی و سوغات ابیانه عبارت‌اند از:

سوغات ابیانه

سوغات ابیانه

سیب، آلو، گلابی، زردآلو، بادام و گردو، لواشک، زيورآلات زنانه، لباس‌هاي سنتي، ليف‌هاي بافتني و نقره‌جات، آویزهای تزیینی دیواری، قالی، گیوه و…

زیورآلات

زیورآلات

زیورآلات زنانه:

انگشترهای مختلف که یک نوع آن بنام شستی معروف است و دارای یک نگین و ۶ حلقه است و برای انگشت شست طراحی شده است. منگلی ٬ حلقه ای است با دهانه باز برای مچ دست از جنس نقره با آرایشی ساده و به وزن ۳۲ مثقال یا ۱۶۰ گرم نقره خالص تولید شده است. النگو ٬ از جنس نقره با نقشهای زینتی و مشبک به اضافه دست بندهائی از دانه های نقره ای ٬ عقیق ٬ کهربا و…

لباس محلی

لباس محلی

لباس محلی مردانه:

پوشاک عمومی مردان از دوره صفویه نا اوایل قرن حاضر عبارت بوده از: کلاه نمدی٬ قبا٬ زیرپوش قبا به نام ارخالق٬ شال کمر٬ شلوار گشاد از جنس کرباس یا متقال٬ گیوه محلی و پوشش زمستانی کمر چین یا سرداری٬ کقش چرمی یا چموش و نوعی قبا از پارچه قصب یزدی٬ جبه یا شنل ترمه ای٬ کلاه کله قندی دست دوز با نقشهای هندسی و یک نوع عرقچین که با ابریشم رنگارنگ دارای نقش جالب می باشد که عرقچین تار نامیده می شود.

گیوه

گیوه

گیوه:

در گذشته گیوه بافی از جمله مشاغل پُردرآمد زن‌های ابیانه بوده که امروزه تا حدی متروک شده است. مواد تشکیل داده گیوه نخ قالی و نخ ابریشم و ضایعات چرم است. رویه گیوه بدست زنان و توسط انواع سوزن ها (به جز سوزن خیاطی) و جوالدوز بافته می‌شود و قسمت کف گیوه (زیره) نام دارد که از جنس پارچه، چرم یا لاستیک می باشد.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *