لباس کردی

آنچه باید درباره لباس کردی بدانیم

درباره لباس کردی

لباس کردی مردان ، در مناطق کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی تقریبا یکسان است اما پوشاک مردان کرد ساکن نواحی خراسان شمالی با پوشاک کردهای مناطق مذکور متفاوت است.

لباس کرد ی مردان،مناطق سه گانه (کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی) از ۱۲ قطعه تشکیل شده و عبارت است از:

لباس کردی

لباس کردی

لباس کردی

لباس کردی

عرقچین:

از نخ پنبه ای یا ابریشم بوده و معمولا دارای طرح ها و نقوش جالبی است که حاصل ذوق، ابتکار و مهارت زنان کرد یعنی بافندگان عرقچین است.

کلاه:

برخی از مردان کرد به جای عرقچین از کلاه استفاده می کنند. این کلاه مخروطی شکل است و آن را از پارچه می دوزند و به آن آستر می دهند و چون میان رویه و آستر را لفاف کلفت می گذارند و هر سه را با هم چرخ دوزی می کنند حالتی شبیه به پنبه دوزی پیدا می کند. بالای کلاه حالتی مخروطی دارد و به آن منگوله ای از دسته نخ ابریشمی الوان اویخته می شود.

لباس کردی

لباس کردی

سربند:

مردان کرد، بر دوره ی عرقچین یا کلاه مخروطی خود، دستمال های متعددی از جنس ابریشم (معمولا به رنگ مشکی ولی گاه به رنگ های روشن) که به کلاقه ای با کلاغی مشهور است، می پیچیند.

پیراهن:

به طور کلی پیراهن مردهای کرد سنبوسه دارد. یقه ی آن گرد بوده و جا دکمه ی آن را گاهی در پهلوی گردن و گاه در جلوی آن تعبیه می کنند. ضمن آن که قد پیراهن، معمولی است

لباس کردی

لباس کردی

کت:

مردان کرد دارای سه نوع کت هستند:

نوعی از آن چون پیراهن رویی افسران، دو جیب در جلوی سینه و افزون بر آن، دو جیب در پهلوها دارد. یقه ی کت نیز همچون یقه ی پیراهن افسری بر دور گردن قرار دارد. دو برکت تا پای یقه بر روی هم می آید و از بالا تا وسط کمر با دروج دکمه به صورت عمودی بسته می شود. دو پهلوی دامن کت تا حدود کمر چاک دارد، اندازه ی آستینش معمولی و دم آستین نیز چاک دارد. ضمنا قد این نوع کت از کت های معمولی قدری بلندتر است.

نوع دوم، کتی است با مشخصات کت اول با این تفاوت که یقه ی آن در پایین یقه ی اصلی برگردانی اضافه دارد.

نوع سوم، کتی است پنبه دوزی شده، با شکل یقه ای کاملا نظیر کت های قبلی (البته بدون برگردان اضافی در کت نوع دوم) ضمن آنکه قد، آستین و شکل عمومی آن نیز همچون کت های نوع اول و دوم است ولی بر این کت با دو نوع کت دیگر تفاوت دارد. به گونه ای که در کت نوع سوم، هر بری از جلوی یقه اوریب به سوی پهلوها تا پایین متمایل است و بر روی دیگری (که با همین وضعیت بر روی جلوی بدن چسبیده) قرار می گیرد.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *