مجسمه سرامیکی

چگونگی درست کردن مجسمه سرامیکی

چگونگی درست کردن مجسمه سرامیکی

مجسمه سرامیکی یک کار هنری سه بعدی است، به این معنی که از هر سمتی قابل دیدن باشد؛ بنابراین، شکل مجسمه ها از تمام جهاتی که دیده می شوند باید کامل و دقیق باشند. مواد مختلفی از قبیل گل رس، منسوجات، فلز، شیشه، یا چوب وجود دارند که با آنها می توان مجسمه ای را به وجود آورد. اغلب از گل رس برای به وجود آوردن قطعه های سرامیکی زیبا یا مجسمه های نیم تنه استفاده می شود. این مقاله تکنیک هایی را برای ساختن یک مجسمه از گل رس شرح می دهد که برای پخته شدن در یک کورۀ سفالگری در نظر گرفته شده است.

مجسمه سرامیکی

مجسمه سرامیکی

١. تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید مجسمۀ خود را درست کنید تا زیبا به نطر برسد. یک مجسمه را می توان با به هم وصل کردن قطعه های ساخته شده با چرخ سفالگری، با استفاده از فتیله ها و ورقه های گلی، با استفاده از قالب، با ساختن اشیای توپر، یا هر ترکیبی از این روش ها به وجود آورد.

مجسمه سرامیکی

مجسمه سرامیکی

٢. توی مجسمه را خالی کنید. شیء ساخته شده با گل رس را نمی توان به صورت توپر پخت و ضخامت هر قسمت از آن معمولاً نباید بیشتر از ٣/١ سانتیمتر باشد. در حالی که مجسمه همچنان دیوارۀ محکم خود را خفظ می کند، شما می- توانید با استفاده از ابزار مخصوص سفال گل رس درون آن را تراشیده و بیرون آورید.

مجسمه سرامیکی

مجسمه سرامیکی

٣. اثر هنری خود را یکنواخت و یکدست درست کنید تا مانع از کوچک شدن و ترک خوردن آن شوید. میزان کوچک شدن ضخامت های مختلف گل رس متفاوت می باشد، بنابراین ضخامت بیشتر قسمت های مختلف یک اثر هنری باید تقریباً یک اندازه باشد.

مجسمه سرامیکی

مجسمه سرامیکی

٤. به منظور کنترل سرعت خشک شدن و برای مرطوب نگه داشتن کار در حال ساخت از ورقه ها و کیسه های پلاستیکی استفاده کنید. آب را می توان در هر زمانی با استفاده از اسفنج هایی در اندازه های مختلف اضافه کرد. گل رس قرمز دارای اکسید آهن با سرعت کمتری خشک می شود، استحکام زیادی دارد و بسیار انعطاف پذیر است.

مجسمه سرامیکی

مجسمه سرامیکی

٥. هر یک از قطعه های ساخته شده را با خراش دادن هر دو انتها روی هم سوار کنید و با استفاده از دوغاب گل رس آنها را به هم بچسبانید. گل رس استفاده شده و خشک شده را می توان با خیساندن و حل کردن در آب (دوغاب نرم گل رس) به عنوان چسب برای وصل کردن قطعه ها استفاده کرد.

برای مثال، یک ظرف پلاستیکی دهان گشاد را برای این کار استفاده کنید و مخلوط گل رس و آب را در آن بریزید و بگذارید تا آب آن بخار شده و سفت شود و به غلظت گریس اکسل سفت درآید. امکان دارد این کار چند هفته ای طول بکشد. این چسب گل رسی بعد از خراش دادن دو انتهای تکه های سفالی به آنها زده شده و به یکدیگر چسبانده می شوند. با استفاده از یک ابزار چوبی لبه ها را از داخل و بیرون به هم فشار داده و سپس برای استحکام روی آنها با گل رس سفت مخصوص کار پوشانده می شود. وقتی که اجزای کار هنری روی هم سوار و به هم وصل شد، برای تکمیل نهایی کار تمام محل های اتصال خارجی هم تراز و یکنواخت می شوند. سپس اجازه داده می شود تا کار به کندی خشک شود که این زمان برای کارهای بزرگتر وضخیم تر دو تا سه هفته طول می کشد. اگر توی دیواره ها با ابزار قوس دار مخصوص سفال به صورتی نا صاف و نامنظم خالی شده و مقدار زیادی شیار بر جای گذاشته باشد، امکان دارد که قطعه ها تاب برداشته و صاف و هموار از آب در نیایند.

مجسمه سرامیکی

مجسمه سرامیکی

٦. گل رس را با انگشتان لوله کرده به شکل فتیله درآورید. این کار معمولاً از مرکز و با کمک گرفتن از هر دو دست و حرکت دادن آنها به دور از هم انجام می شود. وقتی که برای درست کردن گلدان فتیله ها به صورت طولی به هم متصل می شوند، می توان آنها را خراش داده و با استفاده از چسب گل رسی به هم چسباند؛ اما معمولاً برای استحکام لبه های فتیله ها باید از داخل روی هم فشار داده شوند. فتیله ها به ویژه در قسمت پایین آسیب پذیرند و ممکن است از هم جدا شوند.

مجسمه سرامیکی

مجسمه سرامیکی

٧. گل رس (اسلب ها) را با استفاده از وردنه به صورت ورقه (اسلب) در آورید. گل رس را بین دو تکۀ باریک بگذارید که جنس آن برای مثال از تخته سه لا و ضخامتش به اندازۀ ضخامت ورقۀ مورد نظرتان باشد تا هنگام باز کردن گل با وردنه ورقه ای یک دست حاصل شود. وقتی که وردنه روی این تکه های باریک حرکت می کند، دو انتهای آن باید گل را صاف کرده و درست به اندازۀ ضخامت مورد نظر درآورد. هنگام پختن در کوره، ورقه ها (اسلب ها) بسیار مستعد تاب برداشتن هستند. برای کاهش میزان تاب برداشتن ورقه ها ممکن است که محکم سازی داخلی سفالی لازم باشد. استفاده از سطح کار گچی گل را خشک می کند. سطحی را انتخاب کنید که گل به آن نچسبد مانند سطح کاری که از چوب خام درست شده باشد.

مجسمه سرامیکی

مجسمه سرامیکی

٨. با به کار بردن شیوه های بی شماری از جمله باز و پهن کردن گل روی کرباس، علامت گذاری با وسایل مختلف، کنده کاری و استفاده از ابزار نقش اندازی روی کار خود طرح و نقش ایجاد کنید.

مجسمه سرامیکی

مجسمه سرامیکی

٩. کار هنری خود را تکمیل کنید. مجسمۀ سفالی را می توان لعاب داد، رنگ کرد، یا اول پخت و سپس با رنگ های آکریلیک یا روغنی یا هر ترکیبی از آنها رنگ کرد. می توان مجسمه ای را که بزرگ است و در کوره جای نمی گیرد به صورت تکه های مختلف ساخت و پس از پختن به هم وصل کرد. محل چسباندن در داخل مجسمه و نیز توانایی پوشش دادن و رنگ کردن ترک ها را باید در نظر گرفت. مجسمۀ سفالی بسیار ظریف است و امکان شکستن آن زیاد است.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *