آموزش ساخت مجسمه

آموزش ساخت مجسمه از گل سفالگری برای مبتدیان

راهنمای ساختن مجسمه از گل سفالگری برای مبتدیان

خلق یک اثر هنری سه بعدی می تواند چالش جالبی باشد. به منظور اطلاع یافتن از راهنمای ساختن مجسمه از گل سفالگری برای مبتدیان، به خواندن ادامه دهید.

گل مجسمه

گل مجسمه

چندین نوع گل خاک رس برای استفاده در مجسمه سازی وجود دارد که همۀ آنها از نظر طرز استفاده و نتیجۀ کار به دست آمده با هم فرق دارند. گل خاک رس روغنی مجسمه سازی می تواند ناخالص به نظر برسد و ایجاد ریزه کاری با آن دشوار باشد، اما نرم و انعطاف پذیر باقی می ماند که باعث می شود گزینۀ خوبی برای تمرین باشد. گل خاک رس پلیمری مجسمه سازی به اندازۀ نوع روغنی نرم می باشد و می توان آن را در یک فر خانگی پخت تا کار محکم شود، اما در عین حال می تواند مستعد ترک خوردن باشد.

مجسمه

مجسمه

یکی دیگر از انواع عمدۀ گل خاک رس برای مجسمه سازی گل خاک سفالگری یا گل خاک رس قابل پخت است—این ماده ای است که بر پایۀ آب می باشد و می توان به آن شکل داد و در دماهایی بیش از ١٢١ درجۀ سانتیگراد (٢٥٠ درجۀ فارنهایت) پخت تا محکم باقی بماند. از این روش برای ساختن ظروف سفالین خانگی استفاده می شود. گل خاک رس پایۀ آب اغلب به وسیلۀ چرخ سفالگری شکل داده می شود، اما استفاده از تکنیک های دست ساز برای ساختن شکل مورد نظرتان به مراتب روش هایی آسان تر می باشند.

سفالی

سفالی

عادت کردن به ساختن اشیای سه بعدی کمی زمان می برد. اگر مجسمه ای سه بعدی برای خانۀ خود درست می کنید، در نظر بگیرید که معمولاً از چه سمتی بیشتر دیده می شود. اگر اولین کارتان از بعضی از زوایا عیب و ایرادی دارد، لااقل سعی کنید تا مطمئن شوید که در جایی که قرار گرفته، خوب و بی عیب ونقص به نظر برسد. راه دیگر آن است که یک مجسمۀ نقش برجسته بسازید. این کار را با ایجاد شکل هایی برجسته بر روی یک تکه گل خاک رس پهن و صاف انجام دهید که نمی توان از تمام جهات آن را مشاهده کرد.

پنج توصیه ای که به شما کمک می کنند تا کار را با گل خاک رس بر پایۀ آب آغاز کنید به شرح زیر می باشند:

١. مجسمۀ کامل شده را در ذهنتان تصور کنید

قبل از شروع به کار، همیشه فکر خوبی است که از چگونگی شکل و ظاهر کامل شدۀ مجسمۀ خود یک تصویر ذهنی داشته باشید. از دیدگاه و آنچه که به نظرتان می رسد طرح های مختلفی بکشید. ابعاد شکل های اصلی و نسبت های بین طول ها را در نظر بگیرید.

سفالی

سفالی

٢. رطوبت را بسنجید

کار کردن با گل رس خشک مشکل خواهد بود، اما امتحان کردن آن قبل از شروع کار برای اینکه متوجه شوید به اندازۀ کافی مرطوب هست یا نه آسان می باشد. یک تکه از گل رسی را که قصد استفادۀ آن را دارید، جدا کنید و در دستتان آن را لوله کرده تا به شکل یک استوانه با قطری حدود ١ سانتیمتر و طولی تقریباً ١٠ سانتیمتر درآید. اگر این استوانه به نرمی و آسانی خم شود، قابل استفاده خواهد بود؛ اگر ترک بخورد، آب بیشتری به آن اضافه کنید.

٣. کار شکل دادن را هوشیارانه و استادانه انجام دهید

اگر از چرخ سفالگری استفاده نمی کنید، باز هم چندین راه آسان برای ساختن شکل ها وجود دارند. استفاده از فتیله های گلی (فرم دادن گل به روش فتیله ای) روش مناسبی برای ایجاد سطوح کناری یک شکل توخالی می باشد—درست کردن گل رس به صورت مارپیچ اجازه نمی دهد تا مجسۀ شما به آسانی فروبریزد. در ضمن فرو رفتگی ها را می توان با روش فشار انگشت (فرم دادن گل با دست) ایجاد کرد که این کار با بیرون کشیدن گل به وسیلۀ انگشتان شست و اشاره انجام می گیرد.

سفالی

سفالی

٤. از درست کردن شکل های بیرون زده و جلو آمده اجتناب کنید

شاید دیده باشید که بیشتر مجسمه سازان با تجربه تر پیکرهایی با پاهای کشیده و باز شده خلق می کنند اما احتمالاً برای این کار از آرماتور بندی استفاده کرده اند. آرماتور یک چارچوب بلند اسکلت مانندی است ک وزن گل رس را نگه می دارد. برای این چارچوب می توان از مفتول های برنجی، سیم آلومینیومی و مواد محکم تر دیگری استفاده کرد، اما غالباً تمرین کردن با شکل های جمع و جور تر آسان تر است.

٥. دنبال یک کارگاه مجسمه سازی در محلۀ خود بگردید

در حالی که بعضی از مهارت های هنری را می توان از طریق مشاهده و تمرین کردن یاد گرفت، فراگیری ابعاد پیشرفته تر مجسمه سازی با گل رس نیاز به راهنمایی تخصصی دارد. در قسمت راهنمای طبقه بندی شدۀ ما دنبال دوره ها یا کارگاه- های مجسمه سازی در محلۀ خود بگردید و عضو شوید تا اطلاعات بیشتری در این رابطه به دست آورید. در ضمن برای ایجاد دوام و ماندگاری، پختن کارهای تکمیل شدۀ خود را امتحان کنید.

 

 

 

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *