زیورآلات رزین

زیورآلات رزین بسازیم و از آن لذت ببریم

چگونگی درست کردن زیورآلات رزین

در این زیورآلات رزین که درست کردنشان آسان است پیک های گیتار استفاده شده تا سبک مد هاردکور را نشان دهند.

زیورآلات رزین

زیورآلات رزین

وسایل و لوازم مورد نیاز زیورآلات رزین

 • رزین و سفت کنندۀ رزین (رزین هاردنر)
 • اسپری سیلیکون بدون ضرر یا اسپری روان کنندۀ قالب
 • پیمانه های اندازه گیری/ مخصوص مخلوط کردن پلاستیکی (از پیمانه هایی که لایۀ مومی دارند استفاده نکنید)
 • دستکش یکبار مصرف
 • چوب نازک برای هم زدن
 • قالب
 • قلم موی اسفنجی
 • پنس
 • کاغذ مومی یا ورقۀ پلاستیکی برای محافظت از سطح کار
 • تصاویر یا اشیا برای جای دادن در قالب
 • چسب دکوپاژ (به دلخواه)
 • رنگ رزین (به دلخواه)
 • زنجیر توپی گردنبند
 • دریل دستی یا برقی
 • سر مته با قطر ٦/١ میلیمتر
 • سیم با قطر ٢١٩/١ یا ٩١٤/٠ میلیمتر
 • انبردست مخصوص جواهرسازی (این ابزار شبیه دم باریک است اما فک های آن گرد هستند)
زیورآلات رزین

زیورآلات رزین

هشدار: به دلیل خاصیت چسبندگی قوی رزین و سفت کنندۀ رزین، فقط از قالب های پلاستیکی که برای قالب گیری رزین طراحی شده، استفاده کنید. معمولاً قالب های دیگر مانند قالب شکلات، صابون یا شمع حتی با به کار بردن یک روان کنندۀ خوب قالب غیر قابل استفاده هستند. اگر مطمئن نیستید، یک قسمت کوچک قالب را تست کنید.

زیورآلات رزین

زیورآلات رزین

مراحل کار

 1. قالب را با اسپری روان کننده آماده کنید.
 2. رزین و سفت کننده را با دقت به مقدار مساوی اندازه گیری کنید و در ظرف اندازه گیری پلاستیکی بدون موم با کناره هایی صاف و راست و کفی صاف بریزید.
 3. رزین و سفت کننده باید در دو مرحله با هم مخلوط شده تا از لحاظ شیمیایی با هم ترکیب شوند. طبق دستورالعمل ذکر شده روی بسته های رزین و سفت کننده، آنها را با هم ترکیب کنید و ٢ دقیقۀ کامل هم بزنید. با استفاده از چوب نازک آن مقدار از مخلوط را که هنگام هم زدن به کناره ها و کف ظرف می چسبند، ورآورید. پس از ٢ دقیقه مخلوط کردن، محتویات ظرف را به ظرف دیگری بریزید. با استفاده از یک چوب تازه، محتویات ظرف دوم را برای ١ دقیقه هم بزنید، سپس آنچه را که به کناره های ظرف و چوب چسبیده، ورآورید.
 4. بلافاصله رزین را درون یک قالب بریزید تا نصف آن پر شود.
 5. رزین را با استفاده از قلم موی اسفنجی به شیء یا اشیایی که قرار است در قالب جای بگیرند، بمالید ( شیء را با پنس نگه دارید و رزین را با قلم موی اسفنجی یا چوب نازک مخصوص هم زدن به آن بمالید). بعد، شیء را درون قالبی که تا نصفه پر کرده اید، بگذارید به صورتی که روی آن به سمت پایین باشد. اشیایی که از مواد طبیعی هستند مانند شکلات، کاغذ یا پارچه باید اول با چسب دکوپاژ پوشانده شوند. تمام اشیایی که از مواد غیر طبیعی ساخته شده اند مانند پیک گیتار را می توان با رزین پوشاند.
 6. بقیۀ قالب را با رزین پر کنید. مقدار رزین باید درست زیر لبۀ بالایی قالب باشد تا لبه ای از رزین در کناره ها شکل نگیرد. در صورت تشکیل حباب، با استفاده از یک سشوار هوای گرم را به سرعت از  روی سطح عبور دهید تا حباب ها برطرف شوند. اما دقت کنید چون گرمای زیاد می تواند قالب های پلاستیکی را ذوب یا کج وکوله کند.
 7. اگر رزین رنگی مورد نظرتان است، مراحل ١-٥ را انجام دهید و سپس بگذارید تا قالبی که نصفه پر شده برای یک روز عمل آورده شود. رزین بیشتری را مخلوط کرده و به آن رنگ اضافه کنید. بقیۀ قالب را با رزین رنگی پر کنید. اجازه دهید تا عمل آوری رزین یا به اصطلاح پخت رزین دو روز دیگر ادامه یابد تا کامل شود.
 8. به منظور به دست آوردن نتایج بهتر، قطعات قالب گیری شده باید بین دمای ٢١ و ٥/٢٩ درجۀ سانتیگراد پخته شوند. بسته به دمای اتاق و ضخامت قالب زمان پخت متفاوت خواهد بود. زمان معمول برای عمل آوری رزین- های قالب گیری شده با ضخامت ٢٧/١ سانتیمتر ٢٤ ساعت برای پخت نرم و ٧٢ ساعت برای پخت سفت می- باشد.
 9. زمانی که مخلوط رزین حالت مایع دارد، می توان آن را با استفاده از الکل یا مادۀ حلال از روی ابزار و وسایل پاک کرد. برای پاک کردن آن از روی پوست از آب گرم و صابون مایع استفاده کنید.
زیورآلات رزین

زیورآلات رزین

هشدار ایمنی: برای پاک کردن مخلوط رزین از روی پوست هرگز از مواد محلول یا الکل استفاده نکنید.

زیورآلات رزین

زیورآلات رزین

 1. وقتی که رزین پخته شد، آن را از قالب درآورید. معمولاً قالب های پلاستیکی سفت را می توان کمی پیچ و تاب داد تا قطعه های قالب گیری شده از آنها جدا شوند. فشار دادن پشت قالب نیز به این کار کمک می کند.
 2. سوراخ کوچکی را با استفاده از مته و سر متۀ ٦/١ میلیمتری در بالای آویز ایجاد کنید. لبه های سوراخ را با یک سوهان سوزنی مخصوص ساخت زیورآلات یا یک برقوی دستی مخصوص جواهر سازی صاف کنید.
 3. سیمی به اندازۀ ٧/١٢ سانتیمتر را از سوراخ رد کنید. یک حلقۀ کوچک درست کرده و انتهای سیم را به دور پایین حلقه بپیچید. آویز را به زنجیر توپی گردنبند اضافه کنید.

منبع

http://www.diynetwork.com/

برای خرید زیورآلات رزین دست ساز اینجا کلیک کنید.

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *