آویزهای بادی

آموزش چگونگی ساخت آویز بادی

چگونگی درست کردن آویز بادی

آویز بادی مدت هاست که به عنوان روشی کل نگرانه در بهبودی طبیعی جسم و ذهن استفاده می شوند. موسیقی ملایمی که هنگام وزش نسیم ایجاد می کنند، می تواند احساس آرامشی را در حیاط پشت خانه، باغ و یا بالکن شما فراهم کند.

آویز بادی

آویز بادی

درست کردن آویزهای بادی کاری جالب و لذت بخش است که می توانید بچه ها را هم در آن سهیم کنید. از همه بهتر آن است که نیازی به خریداری وسایل گران قیمت نیست. شما می توانید از هر آنچه که در خانه دارید، استفاده کنید.

آویزهای بادی

آویزهای بادی

طرح کلی آویزهای بادی

رایج ترین شکل یک آویز بادی دارای یک بادگیر است که در مرکز آن نصب شده و با اشیای مختلفی که تولید صدا می- کنند (مانند لوله های فلزی) احاطه شده است. این بادگیر دارای وسیله ای به نام «ضربه زننده» است که از قسمت مرکزی آن آویزان می باشد. هنگامی که بادگیر با نسیم به حرکت در می آید، این وسیله به اشیای اطراف بادگیر ضربه می زند. همین وسیله است که باعث ایجاد صدایی زنگ مانند می شود.

آویزهای بادی

آویزهای بادی

پیدا کردن وسایل مورد نیاز برای درست کردن آویز بادی

از آنجا که بیشتر آویزهای بادی گرد هستند، یک درب پلاستیکی رنگی پیدا کنید که بتوانید از آن برای قسمت بالای آویز بادی استفاده کنید. اگر درب رنگی ندارید، هر دربی را می توانید به رنگ دلخواهتان درآورید.

وقتی که شما خودتان یک آویز بادی درست کنید، تقریباً می توانید از هر چیزی مانند ظروف نقره ای قدیمی، زنگوله، کلیدهای قدیمی، سنگ های کوچک تزئینی، تیله، صدف (گوش ماهی) و حتی تکه های چوب برای ساختن آن استفاده کنید. مجموعۀ متنوعی از اقلام را جمع آوری کنید و آنهایی را انتخاب کنید که برای این کار مناسب ترند.

آویزهای بادی

آویزهای بادی

آماده کردن درب

مرکز درب را پیدا کرده و در آن سوراخ کوچکی ایجاد کنید. یک تکه ریسمان یا نخ نایلونی را از سوراخ عبور دهید و در سطح بالایی درب آن را گره بزنید. طول ریسمان را به هر مقدار که می خواهید اندازه گیری کنید و بقیۀ آن را ببرید.

سوراخ های دیگری نیز در لبۀ بیرونی درب برای هر یک از زنگوله ها ایجاد کنید. سعی کنید تا جایی که امکان دارد فاصلۀ بین سوراخ ها و در نتیجه زنگوله ها مساوی باشد تا آویز بادی تعادل داشته باشد.

آویزهای بادی

آویزهای بادی

آویزان کردن ضربه زنندۀ مرکزی

وسط ضربه زننده ای را که انتخاب کرده اید به ریسمان مرکزی وصل کنید. ضربه زننده باید محکم و به اندازۀ کافی بزرگ باشد تا وقتی که به اشیای پیرامونش برخورد می کند، ایجاد صدا کند، اما در عین حال نباید زیاد سنگین باشد که بادگیر زیر آن نتواند هنگام وزیدن نسیم حرکت کند. اگر شیء گردی، مانند یک سنگ کوچک را انتخاب می کنید، نخ نایلونی یا ریسمان را به دور آن بپیچید و گره بزنید. سپس یک لایه چسب مایع غیر سمی روی ریسمان بزنید تا آن را در جای خود نگه دارد.

بادگیر را به قسمت پایین ریسمان مرکزی وصل کنید. بادگیر می تواند هر شیء ای با سطحی بزرگ و صاف و یا منحی، مانند یک درب پلاستیکی کوچکتر یا یک قاشق بزرگ، باشد.

آویزان کردن زنگوله ها

قبل از وصل کردن زنگوله ها و بادگیر به ریسمان، در بالای آنها سوراخ ایجاد کنید تا وقتی که کار درست کردن آویز بادی کامل شد، آنها به طور یکنواخت و منظم آویزان شوند.

وقتی که زنگوله ها را آویزان می کنید، اطمینان حاصل کنید که ریسمان ها طول مناسبی داشته باشند تا ضربه زننده به همۀ آنها برخورد کند. برای این که برای آویز بادیتان ظاهری منحصر به فرد به وجود آورید، می توانید طول بعضی از ریسمان ها را بلندتر از بقیه اندازه گیری کنید، اما یادتان باشد که آویز بادی باید تعادل داشته باشد تا درست کار کند. اگر طول ریسمان زنگوله ای را کوتاه در نظر می گیرید، طول ریسمان زنگوله ای را هم که درست روبروی آن قرار می گیرد به همان مقدار اندازه گیری کنید.

آویزهای بادی

آویزهای بادی

کامل کردن آویز بادی

دو سوراخ دیگر در درب ایجاد کنید که فاصلۀ بین آنها از هر طرف مساوی باشد. یک تکه نخ را از یکی از سوراخ ها عبور دهید و آن را در سطح زیر درب گره بزنید. مقدار مورد نیاز نخ را برای آویزان کردن اندازه گیری کنید و آن را ببرید. انتهای دیگر نخ را از سوراخ دوم عبور داده و آن را هم در سطح زیر درب گره بزنید.

مکانی مانند یک شاخۀ کم ارتفاع درخت یا سقف بالکن را پیدا کنید که بتوانید آویز بادی ساخت خودتان را آویزان کنید.

حالا وقتش است که بنشید و به موسیقی آرامش بخش آویز بادیتان گوش کنید.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *