آموزش شمع معطر

آموزش ساخت شمع معطر به صورت مرحله به مرحله

آموزش ساخت شمع معطر به صورت مرحله به مرحله

شمع معطر یکی از انواع شمع های موجود است. ساخت شمع معطر کار سختی نیست. در این مقاله نحوه ساخت شمع معطر را مرحله به مرحله آموزش می دهیم.

وسایل و لوازم مورد نیاز ساخت شمع معطر

 • موم پولکی
 • فتیلۀ شمع سازی پوشیده شده با موم
 • ظروف برای شمع ها
 • مداد شمعی غیر سمی یا رنگ شمع
 • اسانس های روغنی (طبیعی)
 • ظرف شیشه ای
 • دیگ یا قابلمۀ دسته دار
 • سیخ های چوبی یا چوب های غذاخوری (چاپ استیکس)
 • نوار چسب
 • اجاق گاز
 • قیچی

دستورالعمل:

نکته: قبل از هر کاری ظروف شیشه ای را تمیز کنید. این کار را با استفاده از یک مایع ظرفشویی معمولی انجام دهید. فقط بعد از شستن، آنها را کاملاً خشک کنید.

شمع معطر

شمع معطر

مرحلۀ ١: کار گذاشتن فتیله ها

به منظور کار گذاشتن فتیله های شمع، باید قسمت فلزی آن را صاف ته ظرف قرار دهید. سپس از چوب ها غذاخوری/ سیخ های چوبی استفاده کنید تا فتیله ها را صاف و عمودی نگه دارند. انتهای چوب های غذاخوری را با نوار چسب به هم بچسبانید تا چیزی از جای خود تکان نخورد.

شمع معطر

شمع معطر

مرحلۀ ٢: اندازه گیری موم پولکی

مقدار مورد نیاز موم پولکی برای هر ظرف را اندازه گیری کنید. قاعدۀ کلی برای این کار آن است که مقدار موم پولکی باید دو برابر اندازۀ ظرف باشد تا آن را پر کند.

شمع معطر

شمع معطر

مرحلۀ ٣: ذوب کردن موم

درون یک قابلمه آب بریزید تا تقریباً نصف آن را پر کند. مقدار اندازه گیری شدۀ موم پولکی را درون یک ظرف شیشه ای بریزید. سپس این ظرف شیشه ای را درون قابلمه قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که سطح آب به اندازۀ کافی پایین باشد، تا هنگامی که شروع به جوشیدن می کند درون موم نپاشد. شعلۀ اجاق گاز را روشن کنید و آن را روی حرارت متوسط قرار دهید و با استفاده از یک قاشق فلزی هر از گاهی موم را به هم بزنید.

شمع معطر

شمع معطر

مرحلۀ ٤: اضافه کردن رنگ به شمع ها

این مرحله اختیاری است. شمع ها به طور طبیعی به رنگ سفید شیری خواهند بود، اما اگر تمایل دارید کمی رنگ به آنها بیافزایید، می توانید از یک مداد شمعی غیر سمی یا رنگ شمع استفاده کنید. من معمولاً ٢/٣ میلیمتر مداد شمعی قرمز برای هر ٤٧٣ میلی لیتر به کار می برم تا یک رنگ کم رنگ و ملایم به دست بیاورم. آیا می خواهید رنگتان پر رنگ تر باشد؟ برای این کار مقدار بیشتری مداد شمعی استفاده کنید، اما دقت کنید که رنگ را کم کم بیافزایید. این رنگ هم مانند رنگ غذا می ماند که مقدار کمی از آن برای کار کافی است. صرفاً رنگ را همراه با موم پولکی ذوب کنید. هشدار: رنگ در مخلوط ذوب شده خیلی پر رنگ تر به نظر خواهد رسید، اما وقتی که خنک می شود رنگی شیری مانند به خود می گیرد.

شمع

شمع

مرحلۀ ٥: اضافه کردن عطر

زمانی که موم کاملاً ذوب شد، آن را از روی اجاق گاز بردارید. قاعده ای را که من رعایت می کنم ١٠ قطره اسانس روغنی برای هر ٤٧٣ میلی لیتر می باشد. با این مقدار شمع عطر متعادل و ملایمی خواهد داشت. بسته به سلیقه، از مقدار کمتر یا بیشتر اسانس استفاده کنید. حتی می توانید با مخلوط کردن اسانس های مختلف عطری مخصوص به خودتان به وجود آورید. مقدار اندازه گیری شدۀ اسانس روغنی را به مخلوط موم اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مطمئن شوید که کاملاً با موم مخلوط شده است.

شمع

شمع

مرحلۀ ٦: ریختن موم

مطمئن شوید که ظرف هایتان در جای مناسبی قرار دارند که لازم نباشد برای چند ساعتی جا به جا شوند. سپس به آرامی مخلوط موم ذوب شده را درون ظرف ها بریزید.

شمع

شمع

مرحلۀ ٧: سفت شدن شمع

اجازه بدهید تا شمع ها برای ٣ تا ٤ ساعت خنک شده و به صورت جامد درآیند. بهتر است که آنها در دمای اتاق به صورت جامد درآیند تا فرآیند خنک شدن تدریجی باشد. این کار از ترک خوردن شمع جلوگیری می کند.

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *