کلاه نمدی

آمل شهر سبز کلاه های دستساز نمدی

آمل شهر سبز کلاه های دستساز نمدی

شهرستان آمل از شمال به شهرستان محمود آباد، از شمال شرقي به شهرستان بابلسر، از شرق به شهرستان بابل، از جنوب به استان تهران و از مغرب به شهرستان نور محدود است. شهر آمل از شهرهاي بسيار قديمي ايران در استان مازندران است. بعضي از مورخان و جغرافي نويسان سابقه‎ آن را به دوره پيشداديان و كيائيان نسبت داده اند.

آمل

آمل

از جاهای دیدنی آمل می توان به پل قلابن، آبشار برجی کلاچلاو، آبشار پردمه، آبشار یخی نوا، آبشار ناندل، روستای وانا، روستای بلیران، روستای سنگ چال، روستای سعدینکلا، آبشار سنگ درکا، جنگل الیمستان، نقش برجسته شکل شاه، دریاچه دوخواهران، عمارت مقبره میربزرگ، برج هشتل، پل معلق، پارک دهکده طلایی، پل دوازده چشمه، موزه تاریخ، چشمه آب گرم، آب معدنی استراباکو، آب گرم آب اسک، آب گرم رینه، آبگرم شاهندشت، دریاچه ساهون و … .

سوغات وصنایع دستی آمل عبارتند از:

 

فرش، پارچه پشمي، نمدمالي، صنعت حصيربافي، كلاه نمدي‌، معرق، منبت، سفال، گلیم، انواع ترشی، برنج و زیتون و ماهی و گردو و گیلاس و مرباجات و شیرنجات محلی و گل و غذاهای محلی و …

حصیربافی:

حصیربافی یا بافت بوریا بی گمان یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی و شاید کهن‌ترین آنها باشد نمونه‌های بدست آمده در بین النهرین و آفریقا گواه آن است که حصیربافی و سبدبافی، منشاء نه فقط نساجی بلکه سفالگری یا کوزه گری نیز بوده است. پروفسور آرثر آپهام پوپ معتقد است که نخستین زیراندازهای بشری از نی و گیاهانی که در باتلاق‌های سفلای بین النهرین روئیده، تهیه شده و بهم انداختن ساق گیاهان و در آوردن بافته ای «حصیر» مانند اولین قدم در دستیابی انسان به شیوه‌های تولید قالی بوده است از این رو با قاطعیت می‌توان اظهار کرد که نخستین زیراندازهای تهیه شده توسط انسان بافته‌های حصیری بوده و اولین سرپناه‌ها پس از رسیدگی در غارها و غارنشینی به کمک حصیر و نی پدید آمده است.

پارچه پشمی

پارچه پشمی

پارچه پشمی:

با توجه به این که این الیاف از چه حیوانی تهیه شده باشد، به نام‌های مختلفی مانند گوسفند مرینوس، پشم لاما و موی بزکشمیر شناخته می‌شوند. پارچه‌ های تهیه شده از پشم به دلیل ذخیره شدن هوا در بین الیاف، عایق حرارتی می‌باشند. به علت خاصیت رطوبت پذیری و داشتن فضای خالی، عرق بدن را جذب و آن را به آرامی تبخیر می‌کند. به همین دلیل شخص در زمستان کمتر احساس سرما می‌کند.

کلاه نمدی

کلاه نمدی

کلاه نمدی:

کلاه نمدی نمد نوعی بافته است که با پشم تولید می شود و در فرانسه به آن فوتر می گویند. نمد را نمی بافند بلکه با ایجاد فشار و رطوبت و حرارت، موجب درهم رفتن الیاف پشمی می شوند. دو خاصیت جعدیابی و پوسته ای شدن پشم امکان تولید نمد رافراهم میکنند. پشمی که برای تولید نمد به کار می رود، پشم بهاره گوسفند با الیاف بلند است. از صابون و زرده تخم مرغ نیز می توان برای بهتر شدن کیفیت کار استفاده کرد. با ریختن آب جوش بر آن و فشردن مداوم کار، نمد تولید می شود. نمد مالی کاری طاقت فرسا محسوب می شود. نمدمالی در استان های مازندران، خراسان، سمنان، چهارمحال و بختیاری و … رواج دارد…

 

 

برای خرید صنایع دستی و محصولات دست ساز هنری کلیک کنید

خرید صنایع دستی و دست ساز های هنری از دستینو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *